Αναπαραγωγή Να βγάλω τα αυγά ή να περιμένω ακόμα λίγες μέρες;

Dimitra91

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2018
Μηνύματα
17
Πόλη
Ναύπλιο
Καλησπερα παιδιά.. Έχω ένα ζευγάρι ζεμπρακι τα οποία έχουν γεννησει 3 αυγά εδώ και τουλαχιστον 18 μέρες, γιατί δεν πήρα χαμπάρι πότε έκαναν το πρώτο... Κλωσανε όλη μέρα μια ο ένας μια η άλλη κ το βράδυ μαζί, δεν τα αφήνουν μόνα τους.. Έχουν τα πάντα από τροφή νερό ασβέστιο τα πάντα και μεγάλο κλουβί... Τι να κάνω;να βγάλω τα αυγά ή να περιμένω ακόμα λίγες μέρες;
 
Ωοσκόπηση υπάρχει περίπτωση να κανεις;
Παίρνεις έναν φακό λεπτής δέσμης και τα φωτιζεις... Αν βλέπεις μόνο τον κρόκο, τα αυγά ειναι άσπορο, αν ειναι σκούρο μέσα, υπάρχουν πουλάκια. Άσπορα: τα πετάς και βγάζεις τη φωλιά από το κλουβί, αν ειναι ένσπορα, περιμένεις την εκκόλαψη.
Κοιτα στο άρθρο φωτογραφίες, και διάβασε το https://community.petbirds.gr/threads/Μέσα-και-τρόποι-ωοσκόπησης.29732/
Εναλλακτικά, μπορείς απαλά να ακουμπάς για λίγο τα αυγά πάνω στο φακό ενός κινητού.
 
Καλημέρα.
Εάν είδες τα αυγά πριν 18 μέρες και όλο αυτό το διάστημα τα ζεμπρακια σου κάθονται μέσα στη φωλιά τότε το πιθανότερο είναι ότι είναι ασπορα. Κάνεις ωοσκοπηση, με τον τρόπο που διαβάζεις στο προηγούμενο σχόλιο και αφαιρείς τη φωλιά. Όταν δροσίσει λίγο ο καιρός και έπειτα από κατάλληλη διατροφική προετοιμασία θα σου κάνουν και ενσπορα αυγουλάκια :)
 
Καλημερα! Αρχαρια κ εγω με ζεμπρακια που στο παρελθον εχουν κανει πολλα ασπορα αυγουλακια. Το πιο πιθανο ειναι τα αυγα να ειναι ασπορα αφου στις δεκατρεις μερες περιπου βγαινουν οι νεοσσοι στα ενσπορα αυγα. Κανε ωοσκοπηση οπως προτεινουν οι πιο εμπειροι. Η διατροφικη προετοιμασια το μεγεθος του κλουβιου αλλα κ η ηλικια των πουλιων ειναι μεταξυ αλλων σημαντικοι παραγοντες... Καλη συνεχεια σου ευχομαι
 
τι να κάνω;να βγάλω τα αυγά ή να περιμένω ακόμα λίγες μέρες;
Στη θέση σου, θα περίμενα και αύριο και μετά θα τα αφαιρούσα χωρίς να μπω στη διαδικασία να κάνω ωοσκόπηση. Δεν βρίσκω κάποιο νόημα μετά από στην 18 μέρες.
 
Λοιπόν τα κοίταξα το ένα είναι ολόμαυρο το άλλο είχε ένα μικρό μαυράκι και το τρίτο ήταν τελείως λευκό φαινοταφ ως δεν έχει κάτι μέσα... Τα δύο πρώτα τα έβαλα ξανά στη φωλιά.. Το τρίτο το εβγαλα
 
Λοιπόν τα κοίταξα το ένα είναι ολόμαυρο το άλλο είχε ένα μικρό μαυράκι και το τρίτο ήταν τελείως λευκό φαινοταφ ως δεν έχει κάτι μέσα... Τα δύο πρώτα τα έβαλα ξανά στη φωλιά.. Το τρίτο το εβγαλα
Άντε να δούμε... Ολόμαυρο με αεροθάλαμο έτσι;https://community.petbirds.gr/attachments/interior_egg_gr-jpg.36007/
 
@ianos, Ναι είχε και κενό... φαινόταν πουλάκι μέσα.. Αλλά δεν ξέρω αν ζει ακόμη... ☹ Δεν έχει βγει από το αυγό ακόμη. Τι να κάνω;
 
Ευχαριστώ πολύ! Δεν υπάρχει κάποια μέθοδος να δω αν ζει το πουλάκι; Πάντως είναι πιστοί γονείς τα γλυκά μου όλη μέρα κλωσανε...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
δεν υπάρχει κάποια μέθοδος
Αν ζει ή όχι, μπορείς να το καταλάβεις στο περίπου από την ημέρα της ωοσκόπησης και την ανάπτυξη του εμβρύου συγκρίνοντας με το φυσιολογικό. Είναι εμπειρικός τρόπος.

Για να δεις αν έχει γονιμοποιηθεί το αυγό, κοίταξε εδώ τον τρόπο https://community.petbirds.gr/threads/Ωοσκόπηση-Να-αφαιρέσω-τ-αυγά-από-τη-φωλιά.29642/

Πάντως, εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν έχεις λόγο να μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Μετά τις 20 μέρες που νομίζω ότι συμπληρώνονται αύριο, μπορείς να αποσύρεις τα αυγά με ασφάλεια. Στη συνέχεια, εάν έχεις την απορία και τη διάθεση, μπορείς να κάνεις μια ωοσκόπηση σε αυτά τα αυγά και στη συνέχεια να τα ανοίξεις για να καταλάβεις ευκολότερα τι ακριβώς έβλεπες μέσω της ωοσκόπησης.
 
Τέλεια... Με την φωλιά τι να κάνω;να τους την αφήσω ως έχει ή να την αφαιρέσω;
 
Τέλεια... Με την φωλιά τι να κάνω;να τους την αφήσω ως έχει ή να την αφαιρέσω;
Όχι Δήμητρα, μην την αφήνεις...η εποχή είναι ακατάλληλη, λόγω ζέστης και αναμενόμενης χαμηλής υγρασίας για γέννες.
δεν υπάρχει κάποια μέθοδος να δω αν ζει το πουλάκι;
Υπάρχει μία μέθοδος που αναγράφεται στο άρθρο που σου επισύναψα στο ποστ 2. Πρόκειται για τη μέθοδο με το νερό, στην οποία φυσικά βάζεις το αυγό προσεκτικά αφήνοντας τη μή μυτερή πλευρά πάνω. Δεν την έχω κάνει ποτέ, δεν ξέρω η αλήθεια είναι, κατά πόσο μπορεί να ισχύει, αλλά αν είναι να πετάξεις το αυγό, δοκίμασέ της αν θέλεις.
έχουν γεννησει 3 αυγά εδώ και τουλαχιστον 18 μέρες, γιατί δεν πήρα χαμπάρι πότε έκαναν το πρώτο...
Η αλήθεια είναι ότι ο ίδιος θα δίσταζα να αφαιρέσω τα αυγά ακριβώς γιατί διακρίνω μια αβεβαιότητα στην παραπάνω φράση σου κι αναρωτιέμαι αν (μήπως) έχουν μπερδευτεί οι ημερομηνίες. Από την άλλη μεριά δεν ξέρω και κατά πόσο αν δεν υπάρχει ζωή μέσα στα αυγά το θηλυκό σου θα σηκωθεί από τη φωλιά και πότε. Φυσικά κάθε ημέρα που περνά και η εκκόλαψη δεν γίνεται, οι πιθανότητες τα αυγά να μην σκάσουν αυξάνονται. Αν όμως ανοίξεις το σκούρου περιεχομένου αυγό, κάνε το προσεκτικά και από την πλευρά του αεροθαλάμου.
 
Back
Top