Αναπαραγωγή Να βγάλω τα αυγά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giwta30
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giwta30

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαρ 2023
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθηνα
Καλησπέρα έχε ένα ζευγάρι καναρίνια έκανα από την αρχή ότι πρέπει για το ζευγάρωμα είδα ότι είχαν ζευγαρώσει έφτιαξε η καναρίνια μου την φωλιά την πρώτη φορά έσπασε τα δύο πρώτα αυγά και διέλυσε την φωλιά και την ξανά έφτιαξε αφού την ξανά έφτιαξε μετά από λίγες μέρες έκανε δύο αυγουλάκια τα είχε σκεπάσει στην αρχή με νήμα και μετά έκατσε ολοκληρωτικά μετά από μέρες που την είδα να σηκώνεται λίγο ήταν ξεσκεπαστα οπότε τα κλωσουσε κανονικά το θέμα μου είναι ότι είμαι καινούρια σε όλο αυτό έχουν περάσει 14 μέρες από τότε που έκατσε στα αυγά πριν 2 μέρες είδα έκανε κιαλο αυγό και συνεχίζει και κάθεται χωρίς να πειράξει κανένα από τα αυτά τι κάνω με τα δύο τα βγάζω είναι τώρα 17 μέρες που κλοσαει και δεν έχουν βγει πουλάκια
 
Αν έχω καταλάβει σωστά η κανάρα σου έκανε μια γέννα με δύο αυγά τα οποία έσπασε, έπειτα έκανε άλλα δύο αυγά τα οποία κλώσσησε επί 17 ημέρες, αλλά τα αυγά δεν εκκολάφθηκαν, και στην ίδια φωλιά έκανε κι άλλο ένα αυγό πριν 2 ημέρες....σωστά;
Λοιπόν....αν μπορείς να ξεχωρίσεις τα 2 παλιά αυγά, μάρκαρέ τα με ένα μαλακό μολύβι ή μαρακαδοράκι (όχι στην περιοχή του αεροθάλαμου - όχι δλδ στο αντίθετο άκρο από τη "μύτη" του αυγού) και άφησέ τα δύο ημέρες ακόμα....διαφορετικά πάρε αυτά τα δύο αυγά και κάνε ωοσκόπηση να δεις αν έχουν μέσα κάτι περισσότερο από κρόκο. (την ωοσκόπηση την κάνει κανείς με μια δέσμη φωτός, πχ τον φακό του κινητού σου, σε σκοτεινό δωμάτιο και φαίνεται είτε ο κρόκος είτε κόκκινα αγγεία είτε, αν είναι προχωρημένη η ανάπτυξη του εμβρύου, σκούρο το εσωτερικό του εκτός από την περιοχή του αεροθαλάμου) Μας λες τι είδες. Τα αφήνεις λοιπόν έως την ημέρα 20. Το πρόβλημα είναι ότι οι 17 ημέρες που μετράς, δεν είμαι βέβαιος ότι είναι από τη στιγμή που γεννήθηκαν τα αυγά ή από την ημέρα που η κανάρα έκατσε μόνιμα στη φωλιά (βιδώθηκε δλδ εκεί κι έβγαινε μόνο λίγες φορές την ημέρα για να φάει, να κουτσουλήσει και να πιει νερό). Σε πολλά καναρίνια αυτό το "βίδωμα" γίνεται στο τρίτο ή τέταρτο αυγό. Και το πρόβλημα με τα δύο αυτά αυγά είναι ότι στην αρχή, όπως λες το πουλί δεν τα κλωσούσε, αλλά τα είχε σκεπάσει με νήμα...
Εφόσον τα πρώτα αυγά έσπασαν, πιθανά ο ένοχος είναι αρσενικός, αν και δεν μπορούμε να είμαστε και σίγουροι.
Επίσης δύο μόνο αυγά συχνά σημαίνουν άσπορη γέννα.
Σήμερα υποθέτω ότι θα έχεις ένα ακόμα αυγό στη φωλιά.
 
Καλημέρα.
έκανε δύο αυγουλάκια τα είχε σκεπάσει στην αρχή με νήμα
Για να μην συμβαίνει αυτό πρέπει όταν η κανάρα έχει ολοκληρώσει την κατασκευή της φωλιάς να αφαιρείται το νήμα που έχει περισσέψει από το κλουβί.
 
Θα τα κοιτάξω τα αυγά και ευχαριστώ για την απάντηση σας να ρωτήσω κάτι άλλο για να κάθεται τόσες μέρες όμως και στα άλλα δύο δεν σημαίνει κάτι θέλω να πω δεν έχει καταλάβει η ίδια αν είναι ενσπορα η ασπορα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top