Αναπαραγωγή Να βγάλω τα μικρα από την φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BigRed
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BigRed

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2008
Μηνύματα
11
Πόλη
Πειραιάς
Θέλω να βγάλω την φώλια απο το κλουβί για να μην έχω άλλη γέννα για 3η συνεχώμενη φορά.😱
Το πρόβλημα είναι ότι το αρσενικό άρχισε πάλι να βάζει το ποδαράκι του στην πλάτη της θυλικιάς και είναι έτοιμα να... (ξέρεται τώρα)
Μέσα όμως είναι 4 μικρά τα οποία κανένα δεν έχει βγεί ακόμα έξω.
Αν τα βγάλω από την φωλιά θα συνεχίσουν να τα ταίζουν ή θα έχω πρόβλημα; 😕
 
μην βγάζεις την φωλιά γιατί τα πουλια εαν θέλουν να γενήσουν θα γενησουν ακόμα και αν δεν έχουν φωλια θα το κάνουν στον πάτο του κλουβιού
 
Αν ειναι πανω απο 15 ημερων εγω θα τα εβγαζα φροντιζοντας να ειναι πολυ καθαρος ο πατος του κλουβιου. Αν το κανεις βγαλε και την φωλια φυσικα για να σταματησεις 3η γεννα. Εχω ακουσει απο εκτροφεα πως ειχε Budgerigar πολλα ζευγαρια ελευθερα σε ενα δωματιο και για να αυξησει-επιταχυνει την παραγωγη του, εβγαζε τα μικρα μολις αυτα βγαζαν πουπουλα και τα αφηνε στο πατωμα. Ετσι το αρσενικο τα ταιζε και η θυληκια περνουσε στην επομενη γεννα.
 
Έχω την εντύπωση οτι αν δέν έχουν φωλιά δεν γεννάνε.😕
όσες φορες είπα ότι πρεπει τα καναρίνια μου να σταματήσουν να γενούν κατέληξα να έχω αυγά σπασμένα στο πάτο του κλουβιού.
 
Θέλω να βγάλω την φώλια απο το κλουβί για να μην έχω άλλη γέννα για 3η συνεχώμενη φορά.😱
Το πρόβλημα είναι ότι το αρσενικό άρχισε πάλι να βάζει το ποδαράκι του στην πλάτη της θυλικιάς και είναι έτοιμα να... (ξέρεται τώρα)
Μέσα όμως είναι 4 μικρά τα οποία κανένα δεν έχει βγεί ακόμα έξω.
Αν τα βγάλω από την φωλιά θα συνεχίσουν να τα ταίζουν ή θα έχω πρόβλημα; 😕
Για να μην έχεις 3 συνεχόμενη γέννα δεν αρκεί να βγάλεις την φωλιά γι'αυτό άσε τα μικρά να βγούνε μόνα τους όταν γίνουν ανεξάρτητα. Η λύση στο προβλημά σου είναι αυτή https://community.petbirds.gr/threads/Πως-μπορώ-να-αποτρέψω-την-τρίτη-γέννα-στα-καναρίνια.4150/
 
όσες φορες είπα ότι πρεπει τα καναρίνια μου να σταματήσουν να γενούν κατέληξα να έχω αυγά σπασμένα στο πάτο του κλουβιού.


Δεν ειναι ακριβως το ιδιο τα καναρινια με τα παπαγαλακια! Και τα παπαγαλακια μπορει να γεννησουνε στον πατο του κλουβιου αλλα δεν ειναι τοσο συνηθισμενο οσο στα κακαρινια!

Κι εγω πιστευω αν ειναι κοντα στο να βγουνε απο τη φωλια μονα τους να τα βγαλεις εσυ και να απομακρυνεις τη φωλια για να σταματησεις τις γεννες. Συμφωνω απολυτα με τον Οδυσσεα στα περι καθαριοτητας του κλουβιου! 😉
 
καλησπερα!
Κι εγω θα σου προτεινα να βγαλεις τα πουλακια κ φυσικα τη φωλια, ειχα αναλογη ασχημη εμπειρια, η παπαγαλινα επιτεθηκε στα μικρα προκειμενου να κανει τα καινουρια αυγα, τα 2 δυστυχως δεν τα προλαβα☹, αν δεις οτι δεν τα ταιζει το αρσενικο δοκιμασε να τα ταισεις με φορμουλα, μακαρι κ εγω τοτε να ηξερα, ισως να τα ειχα σωσει αλλα ας μην βγαινω off topic,
ενημερωσε μας για τις εξελιξεις
φιλικα:)
 
Aν θες να αποτρεψεις την 3 γεννα βγαλε τον αρσενικο απο το κλουβι.

Δεν μπορώ να βγάλω τον αρσενικό γιατι κ' αυτός ταίζει τα μικρά.
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δίνεται.
Προς το παρών την αφήνω κ' αν δω ότι το ζευγαράκι συνεχίζει να... (ξέρεται)
τότε θα την βγάλω.
 
Back
Top