Φροντίδα Να βγάλω τις αγριόπαπιες από την κλούβα, στην αυλή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anthger
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Anthger

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2017
Μηνύματα
2
Πόλη
Αμμόχωστος
Γειά σας και από εμένα
Έχω μια απορία έχω σε ένα κλουβί που έκανα περίπου 6τμ με λιμνούλα μέσα 11 αγριόπαπιες. Έχω την απορία αν τις αφήσω μέσα στην αυλή που είναι 300τμ πετάξουν να φύγουν;

Στην περίπτωση που είναι πιθανό να πετάνε τι μπορώ να βάλω για να περιφραξω τον χώρο και από επάνω ;
 
Οι αγριόπαπιες αυτές, τι προέλευσης ειναι; Δλδ, τις αγόρασες; Στις χάρισαν; Βρήκε κάποιος αυγά και τα εκκόλαψε με κλώσσα; Πετούσαν και τις έπιασε κάποιος με δίχτυα; Ειναι εκτροφής;
Πολύ φοβάμαι οτι ο χώρος που διαθέτεις ειναι μάλλον μικρός για τον αριθμό των πουλιων που διατηρείς.
 
Καλησπερα!
Λιμνουλα και 6 τμ = 2χ4 κλουβι, το βλεπω μικρο, καποιο λαθος μηπως κανεις; Ουσιαστικα ειναι το ενα πουλι επανω στο αλλο 👎
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οι πάπιες είναι οι πρασινοκέφαλες. Μου τις χάρισαν, και το γνωρίζω ότι είναι μικρός ο χώρος για αυτό θέλω να τους ανοίξω μεγαλύτερο χώρο προς την αυλή. Θα πρέπει όμως να βάλω κάποιο δίκτυ για να μην φύγουν, αν πετάνε;

papies.webp
 
Έχω την απορία αν τις αφήσω μέσα στην αυλή που είναι 300τμ πετάξουν να φύγουν;
Ασφαλώς και θα πετάξουν και θα σου φύγουν.
Φρόντισε να σκεπάσεις με δίχτυ όλο το χώρο ώστε να μην μπορούν να πετάξουν. Και φρόντισε να το κάνεις γρήγορα γιατί 6 τ. Μ. χώρος για 11 πάπιες είναι απελπιστικά μικρός.
Θα έλεγα πως είναι ελάχιστος ακόμη και για 2-3.
Μπορεί να χρησιμοποιήσεις το δίχτυ προστασίας των φυτών, αυτό το πράσινο που βγαίνει σε πολύ μεγάλες διαστάσεις και επιπρόσθετα είναι εξαιρετικά μαλακό και δεν θα πληγώσει τα πτηνά στις προσπάθειες που θα κάνουν για να πετάξουν.
Μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις το πολύ ανοιχτό... ώστε να έχουν ήλιο τα πουλιά ενώ σε κάποια σημεία να βάλεις αυτό που κάνει 100% σκίαση για να έχουν ίσκιο το καλοκαίρι.
Ως δίχτυ είναι εξαιρετικά ανθεκτικό και κυρίως φτηνό.
 
Οι πάπιες είναι οι πρασινοκέφαλες.
Για να αποφύγουμε τυχόν παρανοήσεις.
Μιλάμε για αγριόμορφες πάπιες.
Δηλαδή για πάπιες που μοιάζουν τις άγριες... και όχι για πάπιες άγριες που αιχμαλωτίστηκαν είτε ως πουλιά είτε νωρίτερα ως αυγά... σωστά;
 
Για να αποφύγουμε τυχόν παρανοήσεις.
Μιλάμε για αγριόμορφες πάπιες.
Δηλαδή για πάπιες που μοιάζουν τις άγριες... και όχι για πάπιες άγριες που αιχμαλωτίστηκαν είτε ως πουλιά είτε νωρίτερα ως αυγά... σωστά;
Δυστυχώς, όπως διαπίστωσα, τα ερωτήματά μου στο ποστ 2 δεν απαντήθηκαν, και για αυτόν τον λόγο δεν απάντησα και ο ίδιος στο ερώτημα του θεματοθέτη. Φυσικά δεν μπορούμε να αφορίζουμε κανέναν, αλλά το να είμαι επιφυλακτικός, ειδικά όταν τα ερωτήματα δεν απαντώνται νομίζω ότι δεν θα μπορούσα να το αποφύγω.
 
Υπάρχουν πολλές "αγριόμορφες" και όχι άγριες πάπιες Γιάννη και για να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις έγραψα όσα έγραψα.
Πιστεύω πως όταν το νέο μέλος μπει.. Θα έχουμε τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μας.
 
Τις παπιες αυτες τις εχω συναντησει στο Αττικο πάρκο και σε δημοτικες λιμνες, ομως καμμια απο οσες εχω δει δεν εχει προσπαθησει λνα πεταξει! Εχει κάποια απαντηση η απορια μου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τάκη από τα λίγα που ξέρω είναι πως όταν θελήσουν να πετάξουν... Πετάνε.
Όχι τόσο καλά όσο οι άγριες αλλά πετάνε.
Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τις φραγκόκοτες... Δεν πετάνε... αλλά αν ζοριστούν πετάνε μια χαρά.
 
Βεβαια οι παπιες αυτες νοιωθουν οτι ειναι στον παραδεισο αφου είθισται να εχουν την λιμνη τους το φαι τους και τα σπιτια τους, οποτε που θα βρουν καλυτερα;
 
Το συγκεκριμένο είδος πετάει και μάλιστα καλά. Είχα δει κάποτε κάποιον κύριο που είχε ένα μικρό κοπαδακι στο κτήμα του. Τα πουλιά είχαν δυναμώσει τόσο πολύ που πετούσαν αποστάσεις τουλάχιστον τριών τεσσάρων χιλιομέτρων και επέστρεφαν πάλι στο κτήμα. Ο χώρος σου είναι σίγουρα, ακατάλληλα μικρός οπότε θα πρέπει όπως σου είπαν να κλείσεις έναν μεγαλύτερο χώρο με δίχτυ σκίασης.
Οι αγριόπαπιες αυτές, τι προέλευσης ειναι; Δλδ, τις αγόρασες; Στις χάρισαν; Βρήκε κάποιος αυγά και τα εκκόλαψε με κλώσσα; Πετούσαν και τις έπιασε κάποιος με δίχτυα; Ειναι εκτροφής;
Πολύ φοβάμαι οτι ο χώρος που διαθέτεις ειναι μάλλον μικρός για τον αριθμό των πουλιων που διατηρείς.
Φαντάζομαι ότι θα απαντηθούν τα εύλογα ερωτήματα σου αν και από όσο ξέρω το συγκεκριμένο είδος είναι αρκετά διαδεδομένο ως οικοσητο πλέον και όχι σε ιδιαίτερα υψηλές τιμές.
 
Oι πρασινοκέφαλες είναι πολύ δημοφιλείς οικόσιτες πάπιες και οι περισσσότερες που έχω δει δεν πετάνε καθώς είναι αρκετά αγύμναστες και βαριές και διασταυρωμένες για αρκετές γενιές με τις κοινές λευκές πάπιες. Ειδικά αυτές που είναι τόσο καιρό κλεισμένες σε τόσο μικρό χώρο θεωρώ δύσκολο να πετάξουν σε αντίθεση με άλλα "άγρια" μικρόσωμα είδη όπως οι μανταρίνοι κτλ που αν αποδράσουν το κάνουν πετώντας. Εγώ θα ψαλίδιζα σε όλες το ένα φτερό πτήσης ώστε να αποκελίσω το ενδεχόμενο και μετά θα δοκίμαζα να τις αφήσω να πάρουν "αέρα" στην αυλή.
 
Back
Top