Αναπαραγωγή Να βγάλω τον αρσενικό από το κλουβί για να μη χαλάει τη φωλιά;

Stamatis30

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2017
Μηνύματα
3
Πόλη
Κερατσίνι
Καλησπέρα... Αν βγάλω το αρσενικό απο την καναρα που εχει κανει αυγά γιατι πάει και βγάζει της κλωστές απο την φωλιά η καναρα θα μπορέσει μόνη της να ανταπεξέλθει στο να εκκόλαψη τα αυγά;
 
Ναι, θα μπορέσει. Αλλά αν το αρσενικό βγάζει μία δύο κλωστές, δεν τρέχει και τίποτα, δεν χρειάζεται να τον απομονώσεις δλδ.
Είναι η π1ρώτη σου αναπαραγωγή;
Η εποχή είναι ήδη προχωρημένη για αναπαραγωγές, οπότε περίπου στη 12η ημέρα από την ημερομηνία εκκόλαψης του πρώτου νεοσσού, βγάλε τον αρσενικό από το κλουβί, για να μην ζευγαρώσει με τη θηλυκιά και έχεις και άλλα μωρά μέσα στο καλοκαίρι, που είναι περίοδος ξεκούρασης για τα πουλιά έως την έναρξη της πτερόρροιας.
 
Ειναι η πρώτη γενα τους ειμαι στο τριτο αυγο τωρα... Τα εχω αντικαταστήσει με πλαστικά ευτυχώς γιατι ανακάτεψε την φωλιά και εκανε απότομα πηδήματα μεσα στην φωλιά, σ ευχαριστώ πολύ...
 
Εφόσον δεν έχει ολοκληρωθεί η γέννα, και επειδή αντικαθιστάς τα αυγά, θα σου προτείνω να αφήσεις τον αρσενικό μέσα στο κλουβί μέχρι να τελειώσει την ωοτοκία της η θηλυκιά, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες τα αυγά να είναι ένσπορα. Από την ώρα που το θηλυκό θα καθήσει μόνιμα στη φωλιά, εικάζω ότι ο αρσενικός δεν θα εξακολουθήσει να πειράζει τη φωλιά. Αλλά μπορεί και να μην είναι έτσι. Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν. Ούτως ή άλλως, κοντός ψαλμός, μια και αύριο που θα κάνει το τέταρτο αυγό, είθισται να βάλεις και τα άλλα τρία.
Καλή επιτυχία.
 
Ειναι η πρώτη γενα τους ειμαι στο τριτο αυγο τωρα... Τα εχω αντικαταστήσει με πλαστικά ευτυχώς γιατι ανακάτεψε την φωλιά και εκανε απότομα πηδήματα μεσα στην φωλιά..
Πόσο σίγουρο είναι πως αυτά το πουλιά ζευγάρωσαν και άρα τα αυγά έχουν μέσα τους ζωή;
Είδες με λίγα λόγια ζευγαρώματα;
 
Εχουνε ζευγαρώσει τα έβλεπα. Για ζωή δεν ξερω ακόμα δεν έχει κάτσει ακόμα στην φωλιά ειναι στο τρίτο αυγο σήμερα... Αλλα το αρσενικό παίρνει της κλωστές απο την φωλιά και της σκορπάει...
 
Back
Top