Αναπαραγωγή Να βγάλω το χώρισμα τώρα που έσκασαν τα αυγά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlabakis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mlabakis

PB New Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2018
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και Χριστός ανέστη...έχω ένα ζευγάρι Τιμπραντο.μετά την γέννα των αυγών χώρισα με πλέγμα τον αρσενικό γιατί τσακωνοταν με την θυληκια...σήμερα έσκασαν τα δύο πρώτα αυγά.ΝΑ βγάλω το χώρισμα? Ευχαριστώ πολύ
 
χώρισα με πλέγμα τον αρσενικό γιατί τσακωνοταν με την θυληκια
Ποια ήταν η συμπεριφορά του όσο η κανάρα επώαζε τα αυγά ?
Την τάιζε στην φωλιά ?
Τι ακριβώς έκανε ο αρσενικός ?
 
Έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα για τον ρόλο του αρσενικόυ γιαυτό και είναι η πρώτη φορά που τα χωρίζω...γενικά ήταν καλό ζευγάρι πριν κάνει η θηλυκια αυγά...μετά άρχισαν οι τσακωμοι και η θηλυκια δεν καθόταν στην φωλιά, μόλις τα χώρισα όλα εξελίχθηκαν καλά
 
Έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα για τον ρόλο του αρσενικόυ γιαυτό και είναι η πρώτη φορά που τα χωρίζω...γενικά ήταν καλό ζευγάρι πριν κάνει η θηλυκια αυγά...μετά άρχισαν οι τσακωμοι και η θηλυκια δεν καθόταν στην φωλιά, μόλις τα χώρισα όλα εξελίχθηκαν καλά
Αφήνω στην άκρη την κουβέντα περί του πόσο απαραίτητο είναι το αρσενικό στο μεγάλωμα κτλ για να μην ξεφύγουμε από το θέμα. ας που με για συντομία ότι πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει εκτός εάν προκαλεί προβλήματα.

Αφού λύθηκαν χωρίζοντας τα δε βλέπω λόγο να τα ενώσεις ξανά και να έχεις το άγχος αν κάποια στιγμή αρχίσει πάλι να την ενοχλεί κτλ.

Εγώ θα σου έλεγα αν έχεις τη δυνατότητα να τον πάρεις τελείως από το κλουβί και να τον βάλεις αλλού.
 
@mlabakis
Εγώ θα σου έλεγα αν έχεις τη δυνατότητα να τον πάρεις τελείως από το κλουβί και να τον βάλεις αλλού.
Συμφωνώ απολύτως με το παραπάνω και να προσθέσω ότι όταν αποφασίσουμε τον διαχωρισμό του αρσενικού από το θηλυκό, για διάφορους λόγους σε αυτή την φάση, πρέπει υποχρεωτικά να μεταφέρεται ο αρσενικός σε διαφορετικό κλουβί χωρίς οπτική επαφή με την κανάρα για να αναλάβει αυτή αποκλειστικά το μεγάλωμα των μικρών.
 
Επειδή γνωρίζω τον ρόλο του αρσενικόυ στην διαδικασία της ανατροφής δεν μου πήγαινε η καρδιά να τον απομακρύνω. Έβγαλα το χώρισμα και τον παρακολούθησα δύο μέρες. Όλα πήγαν καλά. 4 μικρά υγιή όπως φαίνεται σε λίγες μέρες θα κλαρώσουν. Ευχαριστώ για τις συμβουλές
 
Back
Top