Φροντίδα Να βγάλω το budgie μου έξω από το κλουβί;

christost

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2018
Μηνύματα
58
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Από το προηγούμενο Σάββατο 19/5, έχω πάρει το παπαγαλάκι budgie. Στο διάστημα των 5-6 ημερών ήταν ήρεμος. Από χθες το βράδυ είναι την περισσότερη ώρα στα κάγκελα, θέλοντας να βγει έξω, πιστεύω. Δεν ξέρω τι να κάνω. Να το βγάλω έξω για λίγο, τηρώντας όλους του κανόνες προετοιμασίας χώρου ή δεν κάνει ακόμη;
 
Το ερώτημα είναι.. Θα μπει πάλι μέσα μόνο του;
Δεν το αφήνεις για αύριο το πρωί καλύτερα που θα υπάρχει και πιο πολύς χρόνος για να πεινάσει;

Δηλαδή, να το βγάλω έξω αύριο το πρωί;
 
Πως ειναι η σχεση σας;

Για να βγαλουμε εξω ενα παπαγαλο πρεπει να εχουν προηγηθει αλλα βημματα!
Ριξε μια ματια σε αυτο το αρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
Όταν βάζω το χέρι μου μέσα στο κλουβί για να καθαρίσω τις πατήθρες, δεν αντιδράει και δεν πάει από 'δω κι 'κεί, όπως τις πρώτες μέρες. Με αφήνει τα το χαιδεύω στην κοιλίτσα του, αλλά κάποιες φορές όταν πάω να το χαιδέψω φεύγει, αλλά άλλες φορές όπως είπα με αφήνει. Έχει κάτσε και λίγες φορές στο δάκτυλο μου.
 
Τότε είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Έχει αρχίσει να σε εμπιστεύεται αλλά είναι νωρίς ακόμα για να το βγάλεις έξω.

Δοκίμασε να πάρεις λίγο κεχρί να του δίνεις κάθε μέρα με το χέρι σου και σιγά σιγά θα ανέβει και στο δάχτυλο σου.

Σύντομα θα μας βάζεις φώτο που θα είστε έξω παρεουλα :)
 
Τότε είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Έχει αρχίσει να σε εμπιστεύεται αλλά είναι νωρίς ακόμα για να το βγάλεις έξω.

Ναι, όμως είναι όλη την ώρα στα κάγκελα, δαγκώνοντας τα και κάποιες φορές στην σχάρα κάτω...
 
Ναι, όμως είναι όλη την ώρα στα κάγκελα, δαγκώνοντας τα και κάποιες φορές στην σχάρα κάτω...
Εντάξει, αυτό ακριβώς κάνουν οι παπαγάλοι. Δαγκώνουν!
Η αλήθεια είναι ότι αφού διάβασα τα μηνύματα της Βάσιας πιο πάνω, σκέφτηκα κι εγώ, ποιος ο λόγος να βγάλεις έξω το πουλί και να μην μπαίνει μετά μόνο του με τίποτα, να αρχίσεις εσύ να το κυνηγάς και στο τέλος αυτό να σε βλέπει και να τρέμει από φόβο, να χαθεί η στοιχειώδης άνεση που έχετε μεταξύ σας ανεπιστρεπτί, ενώ με πιο μικρά βήματα, έτσι όπως σου περιγράφει η Βάσια, θα μπορείς σύντομα να απολαύσεις μια εκκολαπτόμενη φιλία για πολλά χρόνια;
Στη θέση σου λοιπόν δεν θα βιαζόμουν.
 
Στη θέση σου λοιπόν δεν θα βιαζόμουν.

Δεν βιάζομαι! Απλός ρώτησα άμα θα ήταν καλό να το βγάλω έξω, γιατί δεν θέλω να το βλέπω σε αυτήν την ''κατάσταση''
 
Βρες καποια λιχουδια που να του αρεσει πολυ και να μπορεις να τον κουμανταρεις καπως. Ενα στικ λιχουδιας μπορει να ναι καλο δεν ειναι τοσο υγιεινο αλλα εχει σχημα πατηθρας/δαχτυλου και θα ανεβει πιο ευκολα. Ξεκινα απο το δωματειο που ειναι πιο μικρος περιορισμενος χωρος για να ελενξεις την αντιδραση του.
Εγω τον εχω ελευθερο απο την 1η μερα λογω του χαρακτηρα του αλλα και το οτι δεν μπορουσα να τον βλεπω "φυλακισμενο" και σε αντιθεση με τον δικο σου χαιδεμα ουτε λογος
 
Back
Top