Αναπαραγωγή Να βγαλω τα αυγα απο τη φωλια;

Εγγραφή
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
616
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
καλημερα σας ενα απο τα ζευγαρια μου εκανε το 1 ο αυγουλακι στις 12/3 τα αυγα δεν της τα ειχα παρει να βαλω ψευτικα κ οοσκοπιση κανωντας μονο το 1 απο τα 4 μου φανηκε ασπορο να της τα παρω τα αυγα;
 
Λoρίδα μου καλησπέρα…
η καναρα σου έκανε το πρώτο αυγό στις 12/03 αρα το τέταρτο θα το έκανε 15/03 (αφού όπως λες έχει 4 αυγουλακια) αν μετρήσουμε λοιπόν 14 μέρες από το τελευταίο αυγουλακι στις 29 του μηνός θα έπρεπε να σκάσει το πρώτο πουλάκι, και στις 1/04 το τελευταίο! Αν όπως λες είναι όλα γόνιμα εκτός από ένα, καλό θα ήταν να περιμένεις πριν βγάλεις τα αυγά από τη φωλιά, γιατί η ημερομηνίες δεν έχουν περάσει!
Περιμενε μεχρι τις 5/04
 
βρε παιδια 12 ενανε το πρωτο 13 το δευτερο 14 το τριτο και 15 το τεταρτο!14 μερες απο το τελευταιο αυγο δεν ειναι;η απο το πρωτο; 😕
15+14μερες μας κανουν 29 για το πρωτο η το τελευταιο;
 
βρε παιδια 12 ενανε το πρωτο 13 το δευτερο 14 το τριτο και 15 το τεταρτο!14 μερες απο το τελευταιο αυγο δεν ειναι;η απο το πρωτο; 😕
Αν υποθέσουμε οτι έκατσε στο τελευταίο,14 μέρες απο το τελευταίο θα σκάσουν όλα.
Αν υποθέσουμε οτι έκατσε στο πρώτο 26-27-28-29 θα έχουμε γεννητουργια.
 
Μακη εγω μετραω απο το τελευταιο 14 μερες και στη 14η μερα σκαει το πρωτο. Μηπως λεω το ιδιο
 
σας ευχαριστω ολους θα τα αφησω λιγες μερες ακομα γιατι τα λυπαμε κ θα σας πω νεα, ελπιζω καποια να βγουν, ερινα βασιλικη ειναι το ονομα μου το λοριδα ειναι το επιθετο που το εβαλα καταλαθος κ δεν ξερω πως βγενει!
 
Κρατησε τα απαλα απο τα δυο ακρα και με εναν φακο απο κατω μπορεις να καταλαβεις αν ειναι γονιμα η οχι, εγω βεβαια λεω πως οχι, αλλα να παρεις μια ιδεα του πως ειναι τα ασπορα ωστε στην αλλη γεννα αν ολα πανε καλα να ξεχωριζεις και τα ενσπορα, μονο που τοτε δεν θα τα πιασεις τα αυγα με το χερι αλλα καλυτερα να προμηθευτεις την ειδικη λαβιδα.
 
Oπως καταλαβαίνεις Βασιλική, η ετυμηγορία είναι, ΑΣΠΟΡΑ.
Ο μόνος ενδιασμός για να πούμε όλοι, το τελικό ΠΕΤΑΞΕ ΤΑ
είναι μήπως δεν έχεις μετρήσει σωστά, τις ημέρες.Αν έχει γίνει αυτό
δεν υπάρχει θέμα συζήτησης. Τα αποσύρεις άμεσα.
 
αφου δεν αντικατεστησες με ψευτικα αυγα και γεννουσε 1 την μερα και το τελευταιο αυγο βγηκε 15 μαρτιου το 1ο πουλακι επρεπε να βγει 29 μαρτιου διοτι η καναρα καθεται με την ελευση του τελευταιου αυγου. Το 2ο πουλακι επρεπε να βγει 30 μαρτιου, το 3ο 31 μαρτιου, και το 4ο 1 απριλιου. Βεβαιως και μπορει την ιδια μερα να σκασουν 2 η και 3 αυγα ομως σε καμια περιπτωση δεν ειναι κανονας οτι σκανε ολα την ιδια μερα. Βεβαιως υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα ξαναλεω οτι δεν ειναι κανονας οτν δεν εχουμε αντικαταστησει τα αυγα με ψευτικα να σκνε την ιδια μερα. Γνωμη μου ειναι να περιμενεις μεχρι και 3 απριλιου και μετα τα πετας.συγνωμη αν σας κουρασα.
 
αφου δεν αντικατεστησες με ψευτικα αυγα και γεννουσε 1 την μερα και το τελευταιο αυγο βγηκε 15 μαρτιου το 1ο πουλακι επρεπε να βγει 29 μαρτιου διοτι η καναρα καθεται με την ελευση του τελευταιου αυγου. Το 2ο πουλακι επρεπε να βγει 30 μαρτιου, το 3ο 31 μαρτιου, και το 4ο 1 απριλιου. Βεβαιως και μπορει την ιδια μερα να σκασουν 2 η και 3 αυγα ομως σε καμια περιπτωση δεν ειναι κανονας οτι σκανε ολα την ιδια μερα. Βεβαιως υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα ξαναλεω οτι δεν ειναι κανονας οτν δεν εχουμε αντικαταστησει τα αυγα με ψευτικα να σκνε την ιδια μερα. Γνωμη μου ειναι να περιμενεις μεχρι και 3 απριλιου και μετα τα πετας.συγνωμη αν σας κουρασα.


Καλά θα τρελαθούμε τελείως...

Το να διαβάσετε κάτι το οπίο γράφτηκε 2 πόστ παραπάνω είναι δύσκολο.
Μη μπερδεύται το κόσμο εαν δεν είστε σίγουροι.

Ο Μάκης το λέει ξεκάθαρα. ΣΚΑΝΕ ΟΛΑ.

Να ξαναεξηγήσω τι γίνετε.

Αν έκανε το τελευταίο αυγό και κάθησε τότε ξεκίνισε η επώαση και για τα 3 προηγούμενα. Δεν γίνετε να ξεκινίσει η επώαση μόνο για ένα αυγό και να είναι το 4.Ζεστένονται όλα μαζί μέσα στη φωλιά.

Άρα στη περιπτωσή μας έπρεπε 29 του μηνός να σκάσουν ΟΛΑ μαζί ή με κάποια διαφορά ώρας.
 
δε νομιζω οτι ειναι ετσι επειδη οπως λες το λεει ο μακης.συμφωνω οτι καθησε στο 4ο ομως στα 3 προηγουμενα παλι καθοταν εστω και για λιγο. Αυτο κανει τα πρωτα ααυγα να ειναι σε πιο πρωχωρημενη κατασταση και ετσι σκανε νωριτερα μπορει να σκασουν με διαφορα 4-5 ωρων ομως το πιο πιθανο ειναι με διαφορα 1 μερας περιπου. Αυτος ειναι ο λογος που αλλαζουμε τρ αυγα με ψευτικα. Για να σκανε ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια μερα. Και στη συγκεκριμενη περιπτωση τα αυγα δεν αλλαχτηκαν με ψευτικα. Αρα ο καθενας μπερδευεται οταν του λες οτι αν δεν αλλαξεις τα αυγα σκανε την ιδια μερα και απο την αλλη να του λες οτι τα αλλαζουμε με ψευτικα για να σκανε την ιδια μερα.σκεψου οτι μπορει 1 αυγο να εσκαγε 31 και να το ειχε πεταξει. Επισης οτι γραφω ειμαι σιγουρος γιατι μου εχει συμβει αλλιως δεν γραφω καθολου την γνωμη μου.
 
δε νομιζω οτι ειναι ετσι επειδη οπως λες το λεει ο μακης..σκεψου οτι μπορει 1 αυγο να εσκαγε 31 και να το ειχε πεταξει. Επισης οτι γραφω ειμαι σιγουρος γιατι μου εχει συμβει αλλιως δεν γραφω καθολου την γνωμη μου.


Για το κ Μάκη έγινε αναφορά μόνο για να δείς σε ποιο πόστ αναφέρομαι.
Και καλό θα είναι να σεβόμαστε μερικά πράγματα. Ειδικά για ανθρώπους που έχουν βοηθήσει και έχουν ανοίξει τα μάτια σε πολλούς.
Επίσης έδωσα τη δική μου απάντηση, εαν δεν θές να το καταλάβεις δε φταίω εγώ.

Επίσης εξηγησέ μου ποιο αυγό μπορούσε να σκάσει στις 31.
Κατι τέτοιο δε γίνετε αφού συμερίζεσε ότι για όλα έχει ξεκινίσει το ίδιο και μάλιστα έχει προχωρείσει για τρια πρώτα.

Όσο για το σχολιό μου που σου έκανα στην αρνητική αξιολόγηση και απάντάς εδώ δεν είναι σωστό γιατι θα θεωρεθεί ότι έχουμε προσωπικά. Ότι θές σε πμ περί προσωπικού.
 
καταρχην φιλε ΒΙSBA καλξσπερα! Ξεκιναω απο το τελος προσωπικα με σενα δεν εχω τιποτα αλλα και ουτε με κανενα αλλο παιδι γιατι απλα δε σε γνωριζω. Εδω ειναι ενα forum που ο καθενας λεει το προβλημα του,την απορια του,την εμπειρια του η τη συμβουλη του. Κανεις δε τσακωνεται με αλλο παιδι.2ον ο κ. Μακης(mgerom) προσωπικα μου ειναι συμπαθης και δε καταλαβαινω ΓΙΑΤΙ; Τον αναφερεις σε καθε post και σε καθε απαντηση σου.3ον οπως ακριβως σου ειπα παραπανω ο λογος που αντικαθιστουμε τα ΑΛΗΘΙΝΑ αυγα με ψευτικα ειναι για να σκανε ΑΚΡΙΒΩς την ιδια μερα, διαφορετικα σκανε με διαφορα καποιον ωρων η ημερων. Αρα αφου μετρωντας 14 μερες απο τη γεννηση του τελευταιου αυγου το 1ο αυγο επρεπε να σκασει 29/3,το 2ο 30/3,το 31/3 και το 4ο 1/4. Εκτος και αν εσκαγαν 2 αυγα την ιδια μερα. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ; Και τελος βεβαιως και σεβομαι την αποψη σου ομως νομιζω οτι ειναι λαθος και σου αιτιολογησα την αποψη μου, δεν σου ειπα οτι μπερδευεις τον κοσμο οπως εκανες εσυ σε μενα. Ελπιζω στο μελλον φιλε BISBA να εισαι πιο προσεκτικος στις απαντησεις σου.
 
ΑΛΗΘΙΝΑ αυγα με ψευτικα ειναι για να σκανε ΑΚΡΙΒΩς την ιδια μερα, διαφορετικα σκανε με διαφορα καποιον ωρων η ημερων. Αρα αφου μετρωντας 14 μερες απο τη γεννηση του τελευταιου αυγου το 1ο αυγο επρεπε να σκασει 29/3,το 2ο 30/3,το 31/3 και το 4ο 1/4. Εκτος και αν εσκαγαν 2 αυγα την ιδια μερα. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ; Και τελος βεβαιως και σεβομαι την αποψη σου ομως νομιζω οτι ειναι λαθος και σου αιτιολογησα την αποψη μου, δεν σου ειπα οτι μπερδευεις τον κοσμο οπως εκανες εσυ σε μενα. Ελπιζω στο μελλον φιλε BISBA να εισαι πιο προσεκτικος στις απαντησεις σου.


Οποιος κατάλαβε-κατάλαβε...
Δεν έχω λόγια...🙄


Όσο για τη συμβουλή σου φίλε sainer θα φροντίσω να είμαι πιο προσεχτικος... 😀😛

Βρε φίλε αν αλλάξω τα αυγά με ψεύτικα θα σκάσουν την ιδια μερα.
Τώρα που ξεκινάει η επώαση σε όλα μαζί (και στα 3 πρώτα εχει προχωρήσει οπως λες) γιατί να βγούνε ετσι όπως λές.
 
Back
Top