Αναπαραγωγή Να βγαλω τη φωλια ή να την αφησω κανα 2 μερες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEFFF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEFFF

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2009
Μηνύματα
65
Πόλη
Καβάλα
εχω τα κλουβια το ενα διπλα στο αλλο,τα πουλια βλεπονται, πανε σχεδων αντικριστα στις βολτιτσες τους. Ο μικρουλης κελαηδαει λιγακι, μολις τον παω βολτα σε αλλο δωματιο ψηλο-ξεσηκονεται και ψαχνει την καλη του, οπως και αυτη το ιδιο. Σημερα εβαλα την εξωτερικη φωλια στην κοπελια και φυσικα το νημα. Επιδη ομως μονο βολτες εκανε μεσα στην φωλια, εβαλα εγω 3κλωστες αλλα μεχρι αυτην την ωρα ουτε που τις κουνισε. Τι κανω βγαζω την φωλια με το νημα ή να την αφισω κανα 2 μερες; 🙄
 
Βρέ Λευτέρη είναι τόσο δύσκολο να κάνεις λίγες μέρες υπομονή χωρίς να
ανακατεύεις τα πουλιά;Είπαμε κάνε την προετοιμασία του αρσενικού πρώτα μέχρι να ζωηρέψει να αρχήσει να κελαηδάει και να επιζητά το θηλυκό, άστα
στην θέση που έχεις διαλέξει, χωρίς μετακινήσεις, στην ησυχία τους.
Τι σημασία έχει να ασχολείται το θηλυκό με κλωστές και με φωλιές όταν δεν θα υπάρχει
αρσενικό που να "βοηθήσει" στην αναπαραγωγή; ΥΠΟΜΟΝΗ
Οταν θα πλησιάσει η ώρα, εδώ θα είμαστε να τα λέμε κάθε μέρα, δεν θα σε αφήσουμε
χωρίς συμπαράσταση.Βγάλε φωλιές και κλωστές απο το κλουβί μέχρι νάρθει η ώρα!
 
Το ότι δε φτιάχνει φωλιά σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμη για αναπαραγωγή.
Να είσαι σίγουρος ότι μόλις έρθει η ώρα σε λίγες ώρες θα έχει φτιάξει τη φωλιά.
Υπομονή χρειάζεται και σωστή διατροφή. Μη βιάζεσαι.
 
οκ! Ειναι τα πρωτα μου Στεφανε και καταλαβενεις...
 
οχι. τον αρσενικο τον πηρα τον Νοεμβριο και το κοπελια την προηγουμενη δευτερα
 
μη φοβάσαι ξέρουν αυτά, κι εγω μα τα δικά μου έτσι έκανα στην αρχή αλλά τώρα έχω καταλάβει οτι αυτά από την φύση τους ξέρουν τι πρέπει να κάνουν, τι πουλάκια είναι αυτά;
 
αν είναι μικρούλα η κανάρα όταν θα έρθει η ώρα να της βάλεις φωλιά μη βάλεις μόνο εξωτερική, γιατί αν είναι άμαθη μπορεί να φοβάται να πάει... Βάλε και την εξωτερική που έχεις ήδη αλλά βάλτης και μία εσωτερική και θα διαλέξει μόνη της το δρόμο!
 
Back
Top