Αναπαραγωγή Να βγαλω το χωρισμα η οχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Λοιπον σας εχω πριξει λιγο αλλα εχω ανχωθει παραα πολυ! Ειμαι στην προετοιμασια 2ης γεννας, με μονο 1 βδομαδα διατροφικης προετοιμασιας. Ο αρσενικος φαινεται απυρωτος αν και εχω παρατηρησει οτι κελαηδαει που και που στο θυληκο κ προσπαθει να περασει στη μερια της. Η καναρα σημερα πηγαινε στο χωρισμα και του τραβουσε φτερα, οποτε της εδωσα φωλια και νημα και ηδη τελειωσε τη φωλια και καθεται. Τι να κανω να βγαλω το χωρισμα για να αποφυγω την πιθανοτητα να αρχισει να γενναει ασπορα μονη της η να το αφησω μεχρι να πυρωσει τελειως ο αρσενικος;
 
Έχεις παρατηρήσει ταΐσματα ανάμεσα στο χώρισμα; Αν το αρσενικό είναι πυρωμένο, δεν είναι απαραίτητο να κελαηδάει στο θηλυκό. Αν την ταΐζει και θέλει να περάσει στην μεριά της, τότε βγάλε το χώρισμα, ώστε να έχεις γονιμοποιημένα αυγά.
Λοιπον σας εχω πριξει λιγο αλλα εχω ανχωθει παραα πολύ! QUOTE]
Μην το ξαναπείς αυτό! Εξάλλου για αυτό είμαστε εδώ. Για να συμβουλεύουμε και να βοηθάμε τον άλλο, ώστε να έχει κάποια εφόδια να πετύχει να γίνει καλός ιδιοκτήτης καναρινιών! Ότι άλλο θες εμείς είμαστε εδώ!
Υ. Γ. Μην αγχώνεσαι καθόλου! Η φύση θα κάνει την δουλειά της και όλα θα κυλήσουν γρήγορα και όμορφα! Εσύ χαλαρά και αισιόδοξη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σου απάντησα και στο άλλο θέμα... Τέλος πάντων.. Με μόνο μία εβδομάδα είναι λογικό να μην έχει πυρωσει ο αρσενικός.. Συνέχισε τη διατροφική προετοιμασία μέχρι να πυρωσει το αρσενικό.. Στη θηλυκια βγάλε τη φωλιά και το νήμα να την καθυστερήσεις.. Και αν κάνει αυγά κάτω έκανε δεν πειράζει.. Μόνο δώστης Σαπιοκαλαμο, τσόφλι ή και λίγο σουσάμι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ. Προετοιμασία χρειάζονται τα πουλιά που δεν βρίσκονται σε αναπαραγωγική επιθυμία. Η δεύτερη γέννα είναι μια συνέχεια και της πρώτης. Συνήθως το ζευγάρι ζευγαρώνει ακόμα και κατά την διάρκεια της ανατροφής των νεοσσών της πρώτης γέννας.
Υπάρχει κάποια σύγχυση στο θέμα ή μήπως εγώ, έχω χάσει τίποτα συνέχειες;
 
Ευχαριστω ειλικρινα για τη βοηθεια ολων σας! 🙂 Δεν εχω παρατηρησει ταισματα, μονο τον βλεπω μερικες φορες που προσπαθει να παει απεναντι στην καναρα.. Αλικη σε ευχαριστω, απλα σκεφτομαι οτι αν βγαλω τη φωλια κ το νημα μπορει παλι να ξεπουπουλιαζει τον καναρο για να ξαναφτιαξει φωλια:/
Μακη, στην πρωτη γεννα τα αυγα ηταν ολα ασπορα, επειδη παλι ο αρσενικος δεν ειχε πυρωσει και δεν την ειχε βατεψει:/Τι μπορω να κανω για να πςτυχει η 2η γεννα;
 
A! Mάλιστα. Δεν έγινε ολοκληρωμένη γέννα. Αυτό που χρειάζεται είναι να έλθει σε αναπαραγωγικό οίστρο το αρσενικό και φυσικά χρειάζεται τον χρόνο του, όπως σου γράφε η Αλίκη. Σωστή διατροφή, καλός φωτισμός, μια πολυβιταμίνη με βάρος στην βιταμίνη Ε και πολύ υπομονή. Αυτά τα πράγματα δεν εκβιάζονται. Καλή συνέχεια.
 
Ευχαριστω πολυ Μακη! 🙂Αλλες δυο ερωτησεις, ποτε θα ξερω οτι ο αρσενικος ειναι ετοιμος, δηλαδη ποσεσ βδομαδεσ θα χρειαστει διατροφικη προετοιμασια;
με τη φωλια τι να κανω;:/
 
Το αρσενικό θα είναι έτοιμο όταν κατεβάζει τα φτερά πτήσης χαμηλά και κελαηδάει έντονα πλαγιοπατόντας στην πατήθρα του κοιτώντας το θηλυκό. Μπορεί να είναι σε μια εβδομάδα αλλά και ποτέ. Μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς που επιρεάζονται απο πολλούς παράγοντες. Φυσιολογικά σε 10-15 μέρες πρέπει να έχεις δείγματα, ανάλογα φυσικά το στάδιο που βρίσκεται τώρα. Οσο για την φωλιά,... Αν δεν έχεις έτοιμο αρσενικό, τι να την κάνεις την φωλιά στο θηλυκό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
τις εβαλα φωλια επειδη ξεπουπουλιαζε τον αρσενικο και τον τραβουσε απ την ουρα, και με το που της εδωσα φωλια και νημα σταματησε! Αν την βγαλω μετα δεν θα τον σακατευει παλι στην προσπαθεια της να ξαναφτιαξει φωλια; 😕
 
ΟΧΙ. Διότι θα βάλεις τον αρσενικό αφού κάνει φωλιά. :)
 
αρα περιμενω 1 2 βδομαδες να πυρωσει ο καναρος και μετα βγαζω το χωρισμα και βαζω φωλια;:)
 
ΟΧΙ . Περιμένεις μέχρι να δείς τον κάναρο να "χορεύει" στο κλαρί κελαηδόντας και μετά δίνεις φωλιά και κλωστές στο θηλυκό. Οταν την ολοκληρώσει, τότε ανοίγεις και το χώρισμα.
 
Back
Top