Διατροφή Να δίνουμε την Orlux insect patee στις καρδερίνες μας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fotakos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fotakos

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Καρδίτσα
Γεια σας, αγορασε ο αδερφος μου αυτην την τροφη

κανουμε καλα που την δινουμε στα πουλια μας;
ευχαριστουμε προκαταβολικα
Φωτης & Αλεξανδρος

ειναι για αγριοπουλια λεει τις orlux
 

Συνημμένα

  • orlux.webp
    orlux.webp
    36,3 KB · Προβολές: 191
Αν μιλάς γι' αυτό που έχω επισυνάψει η απάντηση είναι εδώ birdsupplynh.com/catalog/product_info.php?products_id=866
 

Συνημμένα

  • insectPateeLg.webp
    insectPateeLg.webp
    23,9 KB · Προβολές: 121
Η orlux είναι από τις ποιο καλές εταιρείες.
Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ(την συγκεκριμένη συσκευσία),
αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλή.
Είναι εντομοτροφή πατέ (με αυξημένη υγρασία),
δηλαδή δεν χρειάζεται πρόσθετο ράσκ ή κάτι παρόμοιο
που το χρησιμηποιούμε για να αυξήσουμε την υγρασία.
Κάποιος που τη χρησιμοποιεί μπορεί να σου πει περισσότερα.
 
Χρησιμοποιώ το παραπάνω πατέ στα ''άγρια'' που έχω εδώ και αρκετό καιρό. Είναι πατέ με διάφορα έντομα, αυγά μυρμηγκιών κτλ. Θα πρέπει να τονιστεί οτι δεν η αποκλειστική τροφή για τις καρδερίνες μιας και δεν είναι αποκλειστικά εντομοφάγα αλλά σποροφάγα, αλλά χρησιμοποιήτε ώς συμπληρωμα διατροφής τους, αλλά και κατά την αναπαραγωγή.
 
Επειδή ακούο συνέχεια για τροφές:

Είναι καλή αυτή;είναι καλή η άλλη και τ.λ. Π,
θα ήθελα να πω πως όταν ξέρουμε τη ακριβώς τρώει το πουλί και ανάλογα με την κατάστασή του, δεν ρωτάμε αν η orlux είναι καλή.
Δεν είναι απόλυτο αυτό.
Καλή ναι μεν αλλά σε ποιά περίοδο;
 
φιλε Λαρυ αν προσεξες το πρωτο post, λεω αν κανει να δωσω την συγκεκριμενη τροφη στα πουλια μου διοτη δεν γνωριζω.
 
Φίλε μου σας είπα:
Καλή ναι μεν αλλά σε ποιά περίοδο;

Αν είναι για αναπαραγωγική περίοδο δεν είναι και η ιδανική.
 
''Thanks to its high content dried insects, this patee is perfectly suitable during the breeding season of British finches.''

Η εταιρία λέει οτι κάνει κατα την περίοδο αναπαραγωγής, οπότε πιστεύω οτι είναι ιδανική για προετοιμασία καρδερινών αλλά και κατά την διάρκεια αναπαραγωγής. (όχι μόνη της αλλά σαν συμπληρωμα στην αυγοτροφή που ήδη δίνουμε)
 
Το συγκεκριμενο ''πατε'' το χρησιμοποιω σε μονιμη βαση σαν συμπληρωμα στην αυγοτροφης τους,τα τελευταια 2 χρονια. Δεν διαπιστωσα κατι αρνητικο...
Κρινοντας δε και απο τον τροπο με τον οποιο το τρωνε, ειμαι ευχαριστημενη.
 
με την συγκεκριμενη τροφη ταιζω μολις βγουν τα μικρα καρδερινακια και εχω διαπιστωσει καλυτερα αποτελεσματα
 
  • Like
Αντιδράσεις: m@kis
Back
Top