Διατροφή Να δίνω κρέμα σε παπαγαλο ζακο ηλικίας 4,6 ετων;

christos 78

PB New Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι καινουργιος στο forum -εχω ενα ζακο 4 1/2 χρονων -ολα μια χαρα -παιχνιδιαρης, ναζιαρης κ πολυ ομιλητικος.Αυτο που δεν ξερω αν κανω σωστα ειναι οτι του δινω ακομα την κρεμα που του εδινα οταν ηταν μωρο -exact-οχι βεβαια με την συχνοτητα που του την εδινα-κανω καλα.Ας με βοηθησει καποιος...
 
Eννοεις οτι τον ταιζεις με συριγγα η του τη δινεις σε ενα μπολ; Ειναι αρσενικο η θηλυκο το πουλι;
Αν το ταιζεις με συριγγα, το ταισμα στο στομα σε αυτην την ηλικια δεν ωφελει καπου αλλα δεν πιστευω οτι βλαπτει και τοσο πολυ μια στο τοσο. Τα ζευγαρια των ενηλικων ταιζονται στο στομα ως ενδειξη φροντιδας και αφοσιωσης η για να βοηθηθει το θηλυκο στην ανατροφη των μικρων οταν υπαρχουν. Ειναι βεβαια ασκοπο στην περιπτωση σας αφου το πουλι δεν εχει ταιρι παπαγαλο και μπορει να τραφει κανονικα μονο του. Θα εδινες σε ενα παιδι 11 χρονων που πηγαινει 6η δημοτικου να πιει γαλα απο μπιμπερο;
 
Η διατροφή του πρέπει να αποτελείται από ίσες ποσότητες σπόρων, δημητριακών, οσπρίων, φρέσκων λαχανικών και φρούτων με σκούρο πράσινο ή σκούρο πορτοκαλί χρώμα (υγιεινή διατροφή ανθρώπων - ποικιλία). εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/ /https://community.petbirds.gr/threads/parrot-breakfast.12748/ μπορείς να δεις αρκετά. Του δίνεις όλα τα παραπάνω και κρέμα;
 
Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση κ τις σημαντικες συμβουλες. Οσο αφορα την διατροφη του δινω απο φρουτα μηλο, αχλαδι, καροτο, σταφυλι πορτοκαλι κ τα αναμικτα σπορια prestige k το βραδυ την κρεμα-λετε να μου γινει χοντρος;
 
Εξαρταται απο την ποσοτητα. Τον εχεις ζυγισει ποτε; Πεταει, γυμναζεται καθολου; Εσυ τον θεωρεις παχυ; Δεν μου απαντησες ομως, τον ταιζεις ακομα με συριγγα στο στομα η του την προσφερεις σε μπολ και την τρωει μονος του;
 
φιλε μου η ποσοτητα που του δινω ειναι δυο συριγγες μικρες καθε βραδυ. Δεν τον εχω ζυγισει ποτε-τον βγαζω καθε μερα για παιχνιδι λογω το οτι εχω κ μικρο κλουβι (40χ40 θα το αλλαξω αμεσα)-δεν νομιζω οτι ειναι κ παχυς-
 
φίλε μου εγώ θα σου έλεγα σαν βασική τροφή να έχει τα ανάμικτα εμπλουτισμένα με pellets, ανα 1 εβδομάδα βιταμίνες με ιχνοστοιχεία στο νερό,2 φορές την ημέρα φρούτα, λαχανικά και κρέμα(μαζι με βιταμίνες)όταν δεν είσαι σίγουρος οτι έφαγε καλά ή ανα 4-5 ημέρες 40 cc σε μία δόση...
 
Back
Top