Αναπαραγωγή Να δανείσω τον αρσενικό σε κανάρα φίλου;

Giannis S

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2019
Μηνύματα
80
Καλημέρα,
Σε ένα από τα ζευγάρια με καναρινια που έχω η καναρα έφτιαχνε τη φωλιά περίπου μια εβδομαδα και τώρα κάθετε 4-5 μέρες στην φωλιά το πρωί χωρίς να έχει κάνει αυγό μετά σηκώνετε πάει τρώει και κάποια στιγμή ξανά κάθετε. Ο αρσενικός είναι έμπειρος, την ταΐζει της κελαηδάει και αλλά τέτοια.
Ένας φίλος που έχει λιγα καναρινια έχει μια καναρα που γεννάει αυγά και δεν έχει αρσενικό μου είπε να του δώσω το δικό μου γιατί δεν πρόκειται να κάνουν αυγά.
Το ερώτημα μου είναι να του το δώσω και να την αφήσω μόνη της, να βάλω άλλο αρσενικό μέσα αφού έχει φτιάξει φωλιά και να δωσω το άλλο, να το δώσω και να βάλω την καναρα σε κλούβα μαζί με άλλες δυο καναρες η να τα αφήσω ως έχουν;
Και αν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι η θα πάει χαμένη η προσπάθεια;
Ευχαριστώ !
 
ρώτησα γιατί νόμιζα ότι εννοούσες καραντίνα λόγο Κορωναίου και παραξενεύτηκα συγνώμη 😅...
Τα πουλια είναι καλά στην υγεία τους, καραντίνα για μια εβδομαδα είχα στο νου μου αλλά γιαυτο σας ρωτάω για να είμαι απόλυτα σίγουρος.
 
Τα πουλια είναι καλά στην υγεία τους, καραντίνα για μια εβδομαδα είχα στο νου μου αλλά γιαυτο σας ρωτάω για να είμαι απόλυτα σίγουρος.
Και αυτός που θα μας κολλήσει τον κορωνοιό στο δρόμο μια χαρά θα είναι στην υγεία του, γι' αυτό πρέπει να τηρείται η καραντίνα. Όταν θα εμφανιστεί η ασθένεια, θα είναι ήδη αργά.

Το ίδιο πάνω-κάτω συμβαίνει και στα πουλιά. Αν σε ενδιαφέρει, ΔΙΑΒΑΣΕ το άρθρο που εξηγεί γιατί εφαρμόζουμε καραντίνα στα υγιή πουλιά. Στα υπόλοιπα εφαρμόζουμε θεραπεία.
 
Τώρα όπως είναι, γίνεται να κάνουν κάτι μεταξύ τους γιατί η καναρα κάθεται στη φωλιά και δεν έχει κάνει ακόμα αυγό;
[automerge]1584612854[/automerge]
Και αυτός που θα μας κολλήσει τον κορωνοιό στο δρόμο μια χαρά θα είναι στην υγεία του, γι' αυτό πρέπει να τηρείται η καραντίνα. Όταν θα εμφανιστεί η ασθένεια, θα είναι ήδη αργά.

Το ίδιο πάνω-κάτω συμβαίνει και στα πουλιά. Αν σε ενδιαφέρει, ΔΙΑΒΑΣΕ το άρθρο που εξηγεί γιατί εφαρμόζουμε καραντίνα στα υγιή πουλιά. Στα υπόλοιπα εφαρμόζουμε θεραπεία.
Το άρθρο το διάβασα ήξερα κάποια πράγματα αλλά οχι όλα...
 
γίνεται να κάνουν κάτι μεταξύ τους γιατί η καναρα κάθεται στη φωλιά και δεν έχει κάνει ακόμα αυγό;
Από τη στιγμή που το ζευγάρι τα πάει καλά, η κανάρα θα κάνει το αυγό της όταν είναι έτοιμη.
 

Από το διαδίκτυο:

"Η λέξη καραντίνα προέρχεται από την ενετική παραλλαγή της ιταλικής λέξης quaranta giorni (σαράντα μέρες). Οι σαράντα μέρες αναφέρονται στην υποχρεωτική περίοδο απομόνωσης των πλοίων και του πληρώματος κατά την επιδημία της Μαύρης πανώλης. Η καραντίνα μπορεί να εφαρμοστεί σε ανθρώπους αλλά και σε πολλά είδη ζώων, καθώς και ως μέρος των συνοριακών ελέγχων σε μια χώρα."

Και αν 40 ημέρες είναι ή σου φαίνονται πολλές για τα πουλάκια σίγουρα η μία εβδομάδα είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα...
 
Και αν 40 ημέρες είναι ή σου φαίνονται πολλές για τα πουλάκια σίγουρα η μία εβδομάδα είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα...
Σε ευχαριστώ αλλά μου το είπε είδη ο Σταύρος και το λέει και στο άρθρο της σελίδας...
 
Back
Top