Διατροφή Να δινουμε φρουτα & λαχανικα σε παπαγαλους κατω των 4 μηνων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα!
Ισχυει οτι στους παπαγαλους κατω των τεσσαρων μηνων δεν κανει να δινουμε φρουτα και λαχανικα γιατι παθαινουν διαρροια;
 
Ισχυει οτι στους παπαγαλους κατω των τεσσαρων μηνων δεν κανει να δινουμε φρουτα και λαχανικα γιατι παθαινουν διαρροια;
Καλημέρα, όχι φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο και αν δεν τα μάθεις μέχρι αυτήν την ηλικία, θα δυσκολευτείς αργότερα να εισαγάγεις ποικιλία στην διατροφή τους.
Οπωσδήποτε όταν τα πουλιά (και όλοι), τρώνε λαχανικά, χόρτα, φρούτα είναι πιο μαλακή η εμφάνιση των κουτσουλιών αυτό όμως δεν είναι διάρροια. Οι φυτικές ίνες που περιέχονται σ' αυτά τα τρόφιμα βοηθούν στον καθαρισμό του εντέρου, συν την ωφέλεια από τα συστατικά που μόνο οι σπόροι δεν παρέχουν.
 
Ειρήνη που το άκουσες αυτό;
 
Ειρήνη που το άκουσες αυτό;

Απο εναν κυριο που εκτρεφει παπαγαλους.
*Μου ειπε οτι ισχυει για τα πουλακια που εχουν ταιστει με κρεμα κ εχουν προσφατα απογαλακτιστει.
 
Με αφορμή την ερώτησή σου, θα ήθελα να πω ότι όταν μας δίνουν μια συμβουλή σχετική με τη φροντίδα των πουλιών, καλό είναι να ρωτάμε γιατί, για ποιο λόγο συμβαίνει κάτι και με ποιον τρόπο μπορεί να βοηθήσει η συμβουλή.

Τις περισσότερες φορές μεταφέρεται μια άποψη την οποία ακολουθούν όλοι κατά γράμμα, χωρίς να γνωρίζει κανείς πραγματικά τον λόγο.
 
Με αφορμή την ερώτησή σου, θα ήθελα να πω ότι όταν μας δίνουν μια συμβουλή σχετική με τη φροντίδα των πουλιών, καλό είναι να ρωτάμε γιατί, για ποιο λόγο συμβαίνει κάτι και με ποιον τρόπο μπορεί να βοηθήσει η συμβουλή.

Τις περισσότερες φορές μεταφέρεται μια άποψη την οποία ακολουθούν όλοι κατά γράμμα, χωρίς να γνωρίζει κανείς πραγματικά τον λόγο.


Ο κυριος μου την αιτιολογισε τη θεση του, απλα αυτο που με συμβουλεψε ερχεται σε πληρη αντιθεση με οσα εχω διαβασει εδω, για τα νεαρα πουλια που πρεπει απο νωρις να συνηθισουν τα φρουτα και τα λαχανικα στη διατροφη τους..
Δεν ξερω βεβαια, παιζει οντως ρολο αν το πουλι εχει ταιστει με κρεμα κι εχει επηρεαστει ο οργανισμος του, εχει καποια βαση αυτο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πως σου το αιτιολόγησε δηλαδή; Τι σου είπε; Για ποιον λόγο; Και για ποιον λόγο ταΐστηκε αποκλειστικά με κρέμα; Δεν πήρε καθόλου αντισώματα δηλαδή από τους γονείς του; Αν ισχύει, αυτό το λάθος πως το αιτιολόγησε;
Όχι εγώ δεν το πιστεύω. Και τα διαβάσματα και η πείρα τόσων παιδιών που κάνουν αναπαραγωγή αποδεικνύει ότι δεν ισχύει. Ξεκινούν με μήλο από την 7η μέρα ήδη και συνεχίζουν με όλα τα είδη στην συνέχεια αφού ξεπεταχτούν λίγο.
 
Δεν ξερω βεβαια, παιζει οντως ρολο αν το πουλι εχει ταιστει με κρεμα κι εχει επηρεαστει ο οργανισμος του, εχει καποια βαση αυτο;
Δεν το γνωρίζω αυτό Ειρήνη, γενικά για παπαγάλους δηλαδή οι γνώσεις πολύ βασικές.
Ο κυριος μου την αιτιολογισε τη θεση του
Δεν μιλάω για τον συγκεκριμένο αποκλειστικά. Αφορμή πήρα από το μήνυμά σου απλώς. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Πως σου το αιτιολόγησε δηλαδή; Τι σου είπε; Για ποιον λόγο; Και για ποιον λόγο ταΐστηκε αποκλειστικά με κρέμα; Δεν πήρε καθόλου αντισώματα δηλαδή από τους γονείς του; Αν ισχύει, αυτό το λάθος πως το αιτιολόγησε;
.
Δεν τα ταιζει με κρεμα αποκλειστικα,ισα ισα, τα περνει σχετικα μεγαλα απο τις φωλιες, για να μπορεσουν να αποκτησουν τα απαραιτητα αντισωματα.Απλα μου ειπε οτι επειδη ο οργανισμος των μωρων που προσφατα σταματησαν την κρεμα "εχει επηρεαστει απ την κρεμα" -ετσι ακριβως μου το ειπε-, δεν πρεπει να δωσω καθολου φρουτα και λαχανικα προς το παρον για να μην παθει διαρροιακαι οτι μπορω να αρχισω να δινω οταν παει τεσσαρων μηνων.
Τωρα πως ακριβως επηρεαστηκε ο οργανισμος απο την κρεμα δεν γνωριζω..
 
Κοίτα σε όλα τα πουλιά, η αλλαγή της διατροφής πρέπει να γίνεται σταδιακά. Κάθε τρόφιμο να εισαγάγεται ένα-ένα και να τεστάρεται τουλάχιστον 3 φορές πριν το θεωρήσουμε ασφαλές. Δεν μπορείς να πάρεις ένα πουλάκι που μέχρι χθες έτρωγε μόνο κρέμα και να του δώσεις ποσότητες λαχανικών φρούτων και διάφορων άλλων τροφίμων που δεν έχει ξανά δοκιμάσει. Άλλο αυτό, που ισχύει και για τα ενήλικα όμως και άλλο να πρέπει να περιμένεις μέχρι κάποια ηλικία και να συνδυάζεται η διατροφή με την διάρροια.
Αν κάποιο συγκεκριμένο τρόφιμο προκαλέσει διάρροια, πραγματική όμως, θεωρούμε πως δεν είναι ανεκτή από το πουλάκι μας, ότι έχει δυσανεξία.
 
Back
Top