Αναπαραγωγή Να δωσω κοκκινη ή κιτρινη αυγοτροφη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα. Ζευγάρι κοκκινο εβγαλε 3 μικρα. Δεν τα ταιζει η μανα και τα μεταφερα σε μια αλλη που καθοταν σε ασπορα. Αυτη τα ταιζει. Εχω βαλει κιτρινη αυγοτροφη. Επειδη τα μικρα ειναι κοκκινα και θελω να τα κοκκινισω με χρωστικες κτλ.. Να δινω αυγοτροφη κοκκινη ή κιτρινη; Αν το καναρινι που τα ταιζει τρωει για αρκετό καιρο κοκκινη αυγοτροφη θα πάθει κατι;

Ευχαριστω.
 
Θα τους δώσεις ουδέτερη.
Και όταν μπουν σε πτερόρροια... κανονικά κόκκινη.
Θα είναι λίγο άβαφα για μερικούς μήνες... αλλά δεν πειράζει... αφού κατάφεραν να επιζήσουν
 
Θα τους δώσεις ουδέτερη.
Και όταν μπουν σε πτερόρροια... κανονικά κόκκινη.
Θα είναι λίγο άβαφα για μερικούς μήνες... αλλά δεν πειράζει... αφού κατάφεραν να επιζήσουν
Θα τα κάνει ΛΕΥΚΟΠΤΕΡΑ ! Μια χαρά.
 
Το ιδιο ζευγαρι εχει 5 αυγα. Σε λιγες μερες θα βγουν. Εχουν τα 4 μεσα. Να την αφήσω να δω μηπως τα ταισει ή να μεταφερω τα μικρα σε αλλη μολις βγουν. Οι επιλογές μου ειναι δυο. Εχουν απο 4 αυγα και ειναι γεματα και τα 4. Δευτερη γεννα και για τις δυο. Βγαινουν ολα τις ιδιες μερες.
 
Εχω δυο ζευγαρια απο 4 αυγα. Γεμάτα και τα 4 αυγα. Αυτη εχει 5 αυγα. Γεματα τα 4. Ολα βγαίνουν τις ιδιες μερες. Τι κανω; Τα αφηνω σε αυτη μηπως τα ταισει; ή τα μοιράζω στις άλλες;
 
Όταν λες άλλες; Έχεις καμία με όλα άσπορα να τα βάλεις εκεί;
 
Εχω μια που κανονικα βγαίνουν αυριο αλλα ειναι ασπορα. Να μην την αφήσω δηλαδη μηπως τα ταισει; Ειναι σιγουρο πως αν δεν τα ταισε την πρωτη φορα δεν θα το κανει ουτε την δευτερη;

Επειδη σε μπερδεψα. Εχω 18 ζευγαρια απλα αναφερα αυτα που ειναι κοντα οι μερες των αυγων.
 
Να μην την αφήσω δηλαδη μηπως τα ταισει;
Αυτό Αριάδνη μου είναι στη δική σου κρίση.. Δική σου επιλογή... Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα τα έβαζα στην άλλη που έχει τα άσπορα.

Ειναι σιγουρο πως αν δεν τα ταισε την πρωτη φορα δεν θα το κανει ουτε την δευτερη;
Όχι τίποτα δεν είναι σίγουρο όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς. :) Μπορεί να μην τα ταίσει μπορεί να είναι και η πιο τρυφερή μαμά του κόσμου και να τα σκάει στο φαί!
 
Back
Top