Διατροφή Να δωσω στο budgie κασερι και γιαουρτι;

harabudgie1

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2015
Μηνύματα
344
Πόλη
Πάτρα
Γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση το τυρι κασερι και το γιαουρτι total που τρωμε κανει; να δωσω σε budgie;
 
Τυρί ελάχιστο, γιατί περιέχει αλάτι. Γιαούρτι καλύτερα απ΄αυτό που είναι στα πήλινα κεσεδάκια, έχω διαβάσει πως όλα αυτά τα τυποποιημένα δεν προσφέρουν και ιδιαίτερα πράγματα.
 
Το δικό μου lovebird τρελαίνεται για gouda του tost. Όποτε φτιάχνω για εμάς έρχεται και τρώει με πείσμα.
Τρώει ένα κομματάκι την φορά, να το σταματήσω ; δε κάνει;
 
Παιδιά, δεν υπάρχουν άλλες τροφές πιο κατάλληλες, που να προσφέρουν τα ίδια θρεπτικά συστατικά στα πουλάκια σας;
Π.χ. Χορτοφαγική πίτσα 4 τυριά με ζύμη ολικής άλεσης! (Εδώ αστειεύομαι φυσικά)😛
 
Η ''λύση'' είναι το αμυγδαλόγαλο, δεν έχει λακτόζη και περιέχει μεγάλη ποσότητα ασβεστίου...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εμένα πάντως συνεχίζει να μ΄ενδιαφέρει το πως κύλισε η ζωή αυτών των πουλιών που τρώνε-έτρωγαν απαγορευμένες τροφές... Πόσα χρόνια έζησαν; Τι ποιότητα υγείας είχαν; κτλ κτλ...Ας μη ξεχνάμε πως η φέτα πχ έχει αρκετό έως πολύ αλάτι και λίπος, τόσο που είναι απαγορευτική γι΄αρκετούς ανθρώπους (όχι πουλιά, όσο κι αν τρώνε μικρές ποσότητες...άλλωστε ελάχιστα γραμμάρια ζυγίζουν και αυτά)
 
Back
Top