Διατροφή Να δωσω υδατοδιαλυτο ασβεστιο στη θηλυκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Εχω μια θηλυκια η οποια εδω και δεκα μερες περιπου εχει φτιαξει φωλια, την οποια επισκεπτεται συχνα, αλλα δεν κανει αυγο.
Εχει στη διαθεση της σουπιοκοκκαλο και τα λοιπα.
Ειναι υγιεστατη, πιθανολογω οτι καθυστερει να γεννησει λογω του οτι δεν ειναι ετοιμη, δεν φαινεται να εχει δυστοκια ή κατι τετοιο.
Να της δωσω καλου κακου και υδατοδιαλυτο ασβεστιο ή ειναι περιττο;
(λαμβανει ασβεστιο σε επαρκη ποσοτητα μεσω της τροφης)
 
Να της δωσω καλου κακου και υδατοδιαλυτο ασβεστιο ή ειναι περιττο;
(λαμβανει ασβεστιο σε επαρκη ποσοτητα μεσω της τροφης)
Αν δώσεις τώρα ασβέστιο σίγουρα θα είναι "κακού"..
Μετά το πρώτο της αυγό λίγες σταγόνες για 2-3 μέρες επικουρικά και μόνο.
 
Ειρήνη μου μην αγχώνεσαι θα έρθει και το πρώτο αυγό! Εξάλλου 10 μέρες δεν είναι πολύ! Στον μήνα άρχισε να ανησυχείς! 😉 Πρωτάρα η κανάρα;
 
Ειρήνη μου μην αγχώνεσαι θα έρθει και το πρώτο αυγό! Εξάλλου 10 μέρες δεν είναι πολύ! Στον μήνα άρχισε να ανησυχείς! 😉 Πρωτάρα η κανάρα;


Πρωταρα ναι!
Ειχα ανησυχισει αρχικα μηπως ηταν θεμα ελλειψης ασβεστιου αλλα τωρα ανακουφιστηκα:D
 
Ναι γλυκιά μου είναι πρωτάρα και θα χρειαστεί πιο πολλές μέρες! Αν περάσει μήνας απ το χτίσιμο της φωλιάς ξαναχτύπα στο θέμα και το ξανασυζητάμε! 😉
 
Ναι γλυκιά μου είναι πρωτάρα και θα χρειαστεί πιο πολλές μέρες! Αν περάσει μήνας απ το χτίσιμο της φωλιάς ξαναχτύπα στο θέμα και το ξανασυζητάμε! 😉

Ευχαριστω για τη βοηθεια, να σαι καλα! 🙂
 
Καλησπερα, το κοριτσι μας ακομα να γεννησει.
Ελειπα τις προηγουμενες μερες και σημερα που γυρισα την βρηκα στην φωλια και οταν σηκωθηκε παρατηρησα πως ειναι καπως φουσκωμενη.
Την κοιταξα απο κατω αλλα δεν ειδα κατι ανησυχητικο.Αυριο θα παρατηρησω την συμπεριφορα της. Μηπως χρειαζεται τωρα να της χορηγησω ασβεστιο στο νερο;
 
Μηπως χρειαζεται τωρα να της χορηγησω ασβεστιο στο νερο;

Υπομονή και θα έρθει το αυγό. Μην βιαστείς να χορηγήσεις ασβέστιο. Αν θες τρίψε λίγο σουπιοκόκκαλο πάνω στην αυγοτροφή της για ασφάλεια.
 
Ευχαριστω παιδια.. Τωρα καθεται παλι μεσα στη φωλια.
Πριν σηκωθηκε και εφαγε.Φαινεται καλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Αν δώσεις τώρα ασβέστιο σίγουρα θα είναι "κακού"..
Μετά το πρώτο της αυγό λίγες σταγόνες για 2-3 μέρες επικουρικά και μόνο.
Καλησπερα στην παρεα μας.
κ. Γιαννη ειχα και εγω την ιδια εντυπωση μεχρι πριν καποιες εβδομαδες. Εχοντας την τυχη να παρακολουθησω το σεμιναριο της κ. Δουκακη ακουσα πως κατι τετοιο ΔΕΝ ισχυει. Ο οργανισμος των πτηνων μας αποροφα οσο ασβεστιο χρειαζεται αποριπτοντας με τα περιτωματα καθε επιπλεον ποσοτητα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
για του λογου το αληθες στο 53.50 λεπτο και εξης.
Αν και πιστευω πως η παρακολουθηση ολης της διαλεξης (3 βιντεο ) πραγματικα αξιζει.
Ενα ακομα ευχαριστω και μπραβο και στην ιατρο και στους συλογους για την επιτυχημενη εκδηλωση
 
Ακομα τιποτα... Δεν μπορω να πω πως την βλεπω να ζοριζεται, λιγο φουσκωμενη ειναι απο κατω, αλλα κατα τ'αλλα μια χαρα, δραστηρια.
Αυτο συμβαινει εδω και ενα μηνα περιπου,ισως και παραπανω.. Καθεται στη φωλια μερα-νυχτα, ζευγαρωνει με τον αρσενικο συνεχως, πολυ δεμενο ζευγαρι, αλλα αυγο δεν.
 
Αυτό που λέει η κτηνίατρος σ' εκείνο το σημείο έρχεται σε αντίθεση με αυτό που η ίδια λέει λίγο αργότερα. Για πιο λόγο πρέπει να αρχίσουμε να δίνουμε ασβέστιο με πρόγραμμα απο τον Γενάρη, αφού θα απορρίπτεται η περίσσεια με τα κόπρανα-ούρα όπως λέει; Οταν οι αποθήκες ασβεστίου είναι γεμάτες χρειάζεται καθημερινά παροχή στο νερό; Αφού δεν υπάρχει ταυτόχρονη κατανάλωση να αποθηκευτεί ΠΟΥ ;
- Να παρέχουμε μια πηγή ασβεστίου (σουπιοκόκκαλο) στην διάθεση του πουλιού
απο τον Γενάρι ή και ενωρίτερα ΜΑΛΙΣΤΑ. (Μήπως αυτό είχε στο μυαλό της 😉 )
Αυτό ξέρει πότε είναι πλήρες ασβεστίου και πότε όχι, και θα πάρει το ανάλογο.
Βασικά το θέμα προκύπτει μετά τα 2-3 πρώτα αυγά που οι αποθήκες αδειάζουν μέσα σε λίγα 24ωρα. Τότε πρέπει ο μηχανισμός να ενισχυθεί και με έξτρα ασβέστιο για την περίπτωση που δεν προλαβαίνει ο οργανισμός να ξαναγεμίζει τις αποθήκες . Κάποιες φορές, αυτό είναι μια ανούσια παροχή διότι το θηλυκό ΜΠΟΡΕΙ να αναπληρώσει γρήγορα τις ελλείψεις. Κάποιες άλλες όμως είναι σχεδόν αδύνατον (για κάποια άλλα θηλυκά) και υπάρχουν οι δυστοκίες.
Εχει παρατηρηθεί οτι τα θηλυκά που φτάνουν σε δυστοκία είναι αυτά που δεν μπορεί ο οργανισμός τους να διατηρεί τις σωστές εφεδρείες. Πότε συμβαίνει αυτό; Οταν υπάρχουν οργανικές βλάβες απο ασθένεια,όταν υπάρχουν βλάβες απο επανειλημμένες αντιβιοτικές αγωγές, όταν ο μηχανισμός απορρόφησης ή αποθήκευσης ατονίσει απο την συνεχή παροχή ασβεστίου!
 
Μια ερωτηση, επειδη δεν βρισκω υδατοδιαλυτο ασβεστιο ειδικα για πουλια, κανει να δωσω ασβεστιο για ανθρωπους;
 
επειδη δεν βρισκω υδατοδιαλυτο ασβεστιο ειδικα για πουλια

Δεν χρειάζεται αγαπητή μου να βασανίζεις το μυαλό σου, μόλις βρήκες:

karderines.gr/shop/Πτηνά/Συμπληρώματα/Ασβέστιο-Ιχνοστοιχεία/Υγρό-Ασβέστιο-DAVINOVA-C-250-ml-1
 
Δεν χρειάζεται αγαπητή μου να βασανίζεις το μυαλό σου, μόλις βρήκες:

karderines.gr/shop/Πτηνά/Συμπληρώματα/Ασβέστιο-Ιχνοστοιχεία/Υγρό-Ασβέστιο-DAVINOVA-C-250-ml-1

Να σαι καλα!
 
Καλημερα παιδια! Τελικα ενω προμηθευτηκα το ασβεστιο δεν το εδωσα, γιατι η κυρια φαινεται μια χαρα, δεν νομιζω τελικα πως δεν κανει αυγο λογω αυτου.
Αλλα εχει περασει ενας μηνας και βαλε... Μηπως κατι την χαλαει, η φωλια πχ; Μηπως να χαλασω την φωλια και να της εχω υλικα στο κλουβι αμα θελησει να την ξαναφτιαξει;
Σε λιγο μπαινουν οι ζεστες...
 
Σε λιγο μπαινουν οι ζεστες...
δομάδα τα
Δεν βλέπω κίνηση... υποθέτω πως δεν θα φτιάξει φωλιά.
Οριακά ίσως προλαβαίνεις..
Άσε μια βδομάδα να εξελιχθούν τα πράγματα... και μετά κλείσε την υπόθεση για του χρόνου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
δομάδα τα
Δεν βλέπω κίνηση... υποθέτω πως δεν θα φτιάξει φωλιά.
Οριακά ίσως προλαβαίνεις..
Άσε μια βδομάδα να εξελιχθούν τα πράγματα... και μετά κλείσε την υπόθεση για του χρόνου.


Να αφησω την φωλια ως εχει δηλαδη και να περιμενω λιγο ακομα ή να την χαλασω και να δω αν θα την ξαναφτιαξει;
 
Να αφησω την φωλια ως εχει δηλαδη και να περιμενω λιγο ακομα ή να την χαλασω και να δω αν θα την ξαναφτιαξει;
Άστη όπως είναι.
Αν θέλει να γεννήσει αυτό δεν την ενοχλεί.
Κι εσύ θα έχεις λιγότερη καθαριότητα και "εξοδάκια".
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top