Διατροφή Να δώσω στα καναρίνια να φάνε πασχαλινά αυγά;

ΜΙΛΤΟΣ Μ.

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιαν 2019
Μηνύματα
16
Χρόνια Πολλά Χριστός Ανέστη.
Καλησπέρα σε όλους σας.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει και ίσως να έχουν ή να είχαν κι άλλοι φίλοι την ίδια απορία με 'μένα.
Στο σπίτι μου τα αυγά για το Πάσχα τα βάφουμε με φυσική βαφή, όπως π.χ. το ζωμό από βρασμένα παντζάρια ή τη φλούδα από ξερά κρεμμύδια.
Θα μπορούσα να δώσω στα καναρίνια να φάνε τέτοια αυγά ή είναι επικίνδυνα;
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τη βοήθεια σας.
Και πάλι χρόνια πολλά και υγεία σε όλο τον κόσμο.
 
Αληθως Ανεστη!
Μιλτο και Κωστα, εχουν "ποτισει" το ασπραδι απο τα αυγα σας με βαφη;
Καλησπέρα αγαπητέ μου. Όπως αναφέρθηκε κι από άλλον συνομιλητή όντως σε κάποια αυγά περνάει λίγη βαφη.
Έχω ακούσει όμως από διάφορους και δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό, ότι αντί για κάποια χρωστική χρησιμοποιούν παντζάρι για να χρωματίσουν τα πουλιά που διαθέτουν.
Ασχολούμαι με τα καναρινάκια απλά από χόμπι ερασιτεχνικά, όπως ίσως θα γίνετε αντιληπτό δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις.
Το ερώτημα λοιπόν που έθεσα στην αρχή το έκανα σκεπτόμενος, ότι λόγο των ημερών και του εθήματος όλοι βάφουμε αυγά στα σπίτια μας, τα οποία πολλές φορές μένουν. Αντί λοιπόν να μένουν, σκέφτηκα να θέσω το θέμα εδώ στην ομάδα όπου υπάρχουν πιο έμπειροι άνθρωποι από μένα να μου πουν τη γνώμη τους αν όντως μπορώ να δώσω απ' αυτά τα αυγά στα καναρινάκια ή όχι.
Ευχαριστώ για την κατανόηση και την βοήθεια σας.
 
Αντί λοιπόν να μένουν, σκέφτηκα να θέσω το θέμα εδώ στην ομάδα όπου υπάρχουν πιο έμπειροι άνθρωποι από μένα να μου πουν τη γνώμη τους αν όντως μπορώ να δώσω απ' αυτά τα αυγά στα καναρινάκια ή όχι.
Και σωστα επραξες να ρωτησεις Μιλτο!

Αναφερθηκες και σε βαφη με ζωμο απο κρεμμυδι πιο πανω,το κρεμμυδι δεν ειναι επιτρεπτο τροφιμο για τα καναρινια και κατ'επεκτασιν δεν θα ρισκαρα και με το ζωμο που ενδεχομενως περασε στο αυγο.
Κατα τα αλλα οτι εχει γραφτει πιο πανω περι καθαρισματος οπου εχει ποτισει ισχυει.
 
Και σωστα επραξες να ρωτησεις Μιλτο!

Αναφερθηκες και σε βαφη με ζωμο απο κρεμμυδι πιο πανω,το κρεμμυδι δεν ειναι επιτρεπτο τροφιμο για τα καναρινια και κατ'επεκτασιν δεν θα ρισκαρα και με το ζωμο που ενδεχομενως περασε στο αυγο.
Κατα τα αλλα οτι εχει γραφτει πιο πανω περι καθαρισματος οπου εχει ποτισει ισχυει.
Σωστή η παρατήρηση σας, απλά είπα ότι βράζουμε τα παντζάρια μαζί τον φλοιό από ξερό κρεμμύδι, βέβαια καθόσον ερασιτέχνης όπως προείπα δεν γνώριζα για το κρεμμύδι.
Παρόλα αυτά η απάντηση σας ήταν πολύ κατατοπιστική και σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.
 
Back
Top