Διατροφή Να δώσω στο καναρίνι φυσικό χυμό πορτοκάλι με νερό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dimi1994
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dimi1994

PB New Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2020
Μηνύματα
25
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπερα 😀
Το καναρινι μου κελαηδαει επιτέλους κανονικά.. Δραστήριος είναι πλέον! Θ Μπορούσατε ν μου πείτε εάν μπορώ να του δώσω φυσικό χυμο πορτοκαλι με νερο; Το είδα στο Ίντερνετ πως κάνει καλό.. εσεις τι γνωρίζετε περί αυτου;
 
Καλησπερα, κανει καλο σε τι ακριβως;
Ως πηγη βιταμινης C;
Από ότι ειδα σε σχόλια λέγανε πως βοηθάει στο να μην αρρωσταίνουν τα καναρίνια και πως μόνο καλό κάνει!
Εστειλα βεβαια και σε εσάς να ακουσω απόψεις..
[automerge]1581021600[/automerge]
Καλησπερα, κανει καλο σε τι ακριβως;
Ως πηγη βιταμινης C;
Δεν το έχω επιχειρήσει ποτε σε κάποιο από τα δικά μ καναρίνια πρώτη φορά χθες το είδα στο Ίντερνετ
 
μόνο καλό κάνει
Όχι, μόνο κακό κάνει.

Το πορτοκάλι το καταναλώνουν οι άνθρωποι κυρίως για τη βιταμίνη C, η οποία δεν αντέχει περισσότερο από 10-15 λεπτά στο περιβάλλον. Ο υπόλοιπος χυμός μέσα στην ποτίστρα χρησιμεύει στη συνέχεια για την καλλιέργεια των μικροβίων ώστε να στείλεις το πουλί πριν την ώρα του.

Καθημερινό πλύσιμο της ποτίστρας και μετά καθαρό φρέσκο νεράκι μόνο.

Μην υιοθετείτε αβίαστα ότι κυκλοφορεί στο ίντερνετ.
 
Όχι, μόνο κακό κάνει.

Το πορτοκάλι το καταναλώνουν οι άνθρωποι κυρίως για τη βιταμίνη C, η οποία δεν αντέχει περισσότερο από 10-15 λεπτά στο περιβάλλον. Ο υπόλοιπος χυμός μέσα στην ποτίστρα χρησιμεύει στη συνέχεια για την καλλιέργεια των μικροβίων ώστε να στείλεις το πουλί πριν την ώρα του.

Καθημερινό πλύσιμο της ποτίστρας και μετά καθαρό φρέσκο νεράκι μόνο.

Μην υιοθετείτε αβίαστα ότι κυκλοφορεί στο ίντερνετ.
Σε ευχαριστω πολύ !
 
Όχι, μόνο κακό κάνει.

Το πορτοκάλι το καταναλώνουν οι άνθρωποι κυρίως για τη βιταμίνη C, η οποία δεν αντέχει περισσότερο από 10-15 λεπτά στο περιβάλλον.

Επίσης αν πιούμε μόνο τον χυμό χωρίς τις ίνες που έχει τότε μας κάνει κακό και όχι καλό. Το είχα δει σε ντοκιμαντέρ και είχα πάθει πλάκα. Θα ψάξω να το βρώ για να το ανεβάσω στο φόρουμ
 
Μπορείς να το δώσεις και έτσι όπως είναι (φέτες) και άμα τους αρέσει θα το φάνε 😉
😀
[automerge]1581081104[/automerge]
Επίσης αν πιούμε μόνο τον χυμό χωρίς τις ίνες που έχει τότε μας κάνει κακό και όχι καλό. Το είχα δει σε ντοκιμαντέρ και είχα πάθει πλάκα. Θα ψάξω να το βρώ για να το ανεβάσω στο φόρουμ
Σε ευχαριστω πολύ !
[automerge]1581081125[/automerge]
Μπορείς να το δώσεις και έτσι όπως είναι (φέτες) και άμα τους αρέσει θα το φάνε 😉
Ωραία!
 
Επίσης αν πιούμε μόνο τον χυμό χωρίς τις ίνες που έχει τότε μας κάνει κακό και όχι καλό.
Δε νομίζω να ισχύει.
Απλά εντάσσεται στον κανόνα "στίβε τα λαχανικά, τρώγε τα φρούτα" ακριβώς για τις φυτ. ίνες. Βλαβερό δεν είναι σε καμία περίπτωση. Πίνω κάθε μέρα από μωρό.
 
Δε νομίζω να ισχύει.
Απλά εντάσσεται στον κανόνα "στίβε τα λαχανικά, τρώγε τα φρούτα" ακριβώς για τις φυτ. ίνες. Βλαβερό δεν είναι σε καμία περίπτωση. Πίνω κάθε μέρα από μωρό.

Δεν κάνει κακό στον οργανισμό σαν στιμμένος χυμός αλλά χωρίς τις ίνες δεν θυμάμαι τι ακριβώς συμβαίνει ο χυμός γίνεται τεράστεια πηγή ζάχαρης που κάνει κακό στον οργανισμό. Δυστυχώς δεν βρήκα το ντοκιμαντέρ που το εξηγεί αναλυτικά στο ίντερνετ
 
@seemsfunny μήπως εννοείς αυτό (είναι από άρθρο όχι ντοκυμαντέρ, αυτό που βρήκα)
;
"Τα πολλά φυσικά σάκχαρα από φρούτα χωρίς ίνες προκαλούν απότομη άνοδο της γλυκόζης στο αίμα και το πάγκρεας εκκρίνει ινσουλίνη για να ωθήσει τη γλυκόζη στα κύτταρα. Όταν λοιπόν το πάγκρεας κάνει υπερβολική προσπάθεια για να αντισταθμίσει αυτή την απότομη άνοδο, το σάκχαρο στο αίμα μειώνεται.
Με το πέρασμα του χρόνου, αν το πάγκρεας εκκρίνει μεγάλη ποσότητα ινσουλίνης συχνά, τα κύτταρα θα σταματήσουν να ανταποκρίνονται και ο οργανισμός οδηγείται σε μια κατάσταση γνωστή ως αντίσταση στην ινσουλίνη"

Μ' έκανες και το έψαξα, μιας και πίνω αρκετές πορτοκαλάδες και δεν είχα ακούσει κάτι... Ολόκληρο το άρθρο εδώ:
 
Γνωρίζει κάποιος από εσάς αν το "λευκό" της φλούδας του πορτοκαλιού περιέχει πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση βιταμίνης C συγκριτικά με τα υπόλοιπα μέρη του φρούτου; Κάποτε είχα διαβάσει κάτι τέτοιο. Τώρα το μόνο που μπόρεσα να βρω είναι
Στην πραγματικότητα, μόλις 1 κουτάλι σούπας (6 γραμμάρια) φλούδας πορτοκαλιού παρέχει το 14% της ημερήσιας τιμής πρόσληψης της βιταμίνης C - σχεδόν 3 φορές περισσότερο από το εσωτερικό του φρούτου. Η ίδια μερίδα περιέχει επίσης περίπου 4 φορές περισσότερες ίνες.

Θα μπορούσες @Dimi1994 , να δίνεις πιπεριές που είναι ισχυρότερη πηγή βιταμίνης C από ό,τι το πορτοκάλι.
 
user20443 είπε:
Μ' έκανες και το έψαξα, μιας και πίνω αρκετές πορτοκαλάδες και δεν είχα ακούσει κάτι... Ολόκληρο το άρθρο εδώ:
Ας μην δαιμονοποιούμε τον χυμό ή ακόμη χειρότερα τα φρούτα γενικά. Το άρθρο περιγράφει τη διαδικασία του μεταβολισμού τους επιτρέποντάς μας να συμπεράνουμε λανθασμένα (όπως άλλωστε κάνουν τα περισσότερα άρθρα της σειράς) ότι αυτή η διαδικασία κάνει στο τέλος τον άνθρωπο διαβητικό.

Δεν είναι όμως έτσι. Όταν κάποιος κάνει έναν δύο ΦΡΕΣΚΟΣΤΥΜΜΕΝΟΥΣ χυμούς την μέρα και τους καταναλώνει άμεσα, μόνο καλό κάνει και όχι κακό. Φυσικά και το να καταναλώσεις τα φρούτα με τα οποία έφτιαξες τον χυμό είναι προτιμότερο, αλλά όχι ότι ο χυμός είναι βλαβερός. Μην τρελαθούμε κιόλας.

Βλαβερό είναι το κουτί με το γλυκό ζουμί που γράφει πάνω χυμός φρούτων και αυτό λόγω της (νεκρής) πρόσθετης ζάχαρης που περιέχει.

Οι έρευνες αυτού του είδους έχουν συνήθως ως σημείο αναφοράς τους Αμερικανούς που ο πιο αδύνατους είναι 400 κιλά και τρώει για πρωινό μπέικον με ντόνατς. Ένας υγιής άνθρωπος (χωρίς υποκείμενα νοσήματα) με φυσιολογικό βάρος δεν παθαίνει απολύτως τίποτα όταν πίνει 1 - 2 ΦΥΣΙΚΟΥΣ χυμούς την ημέρα.

Επειδή αυτό το μήνυμα ξεφεύγει από το θέμα, να θυμίσω ότι το προηγούμενο μήνυμά μου αφορούσε την προσθήκη του χυμού ΜΕΣΑ στο νερό των πουλιών. Επαναλαμβάνω ότι είναι λάθος. Πρόκειται για κάποιο συμπέρασμα που έβγαλε κάποιος άσχετος και το ανέφερε για να εντυπωσιάσει άλλους. Ε, δεν θέλει και πολύ για να γίνει viral.
 
@user20443 το είχα σε βίντεο αλλά ναι η ουσία ήταν η ίδια.

@Stavros Σε καμία περίπτωση δεν είναι κακός ο χυμός και τα φρούτα αλλά είναι κάτι αντίστοιχο (χωρίς να γνωρίζω αν ισχύει αλλά το άκουγα πολύ συχνά) μην πίνεις καφέ με γάλα.
 
@Stavros Επειδή με τις πορτοκαλάδες είμαι λίγο της υπερβολής, ήθελα να δω αν είναι κάτι που ίσως χρειαστεί να ρωτήσω το γιατρό μου αν έχει βάση.
Προφανώς πρέπει να φιλτράρουμε το κάθε τι που διαβάζουμε από που προέρχεται σαν πληροφορία, πόσο λογικό μας φαίνεται και να το διασταυρώσουμε από έγκυρες πηγές.
Όσον αφορά το χυμό μέσα στο νερό των πουλιών, κι εμένα μου έκανε εντύπωση όταν το διάβασα, αλλά προσωπικά δε το επεξεργάστηκα περισσότερο, αφού μπορεί να φάει απευθείας πορτοκάλι. Σιγά μη του στύβω και χυμούλη😁

@ianos χθες που έψαχνα λοιπόν τα πορτοκάλια, διάβασα κάπου οτι το άσπρο της φλούδας έχει φλαβονοειδή (ότι κι αν είναι αυτά, μόνο ακουστά τα έχω) και η μεγαλύτερη ποσότητα βιταμίνης C περιέχεται στη σάρκα του πορτοκαλιού.

@seemsfunny αυτό με τον καφέ και το γάλα το είχα ακούσει και είχα ρωτήσει γιατρό, δεν κάνει σε κάτι κακό, απλά αν πίνεις γάλα για πρόσληψη ασβεστίου (και όχι επειδή απλά σου αρέσει) ο καφές μπλοκάρει την απορρόφηση του από τον οργανισμό (μόνο όταν τα πίνεις μαζί φυσικά).
 
Back
Top