Αναπαραγωγή Να δώσω το Prestige Biscuits σε νεοσσούς ζεμπράκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτη εδω δεν ειναι αυγοτροφη. Ειναι φρουτα. Εγω δινω στους ενηλικες να τρωνε. Δεν ξερω αν κανει για νεοσσους. Αυγοτροφη θα προτεινα.
 
Αυγοτροφη πηρα.. απλα δεν ειχε αυτη που περνω την περιμενει τη Δευτερα και μου εδωσε λιγη απο τη δικη του (5κιλη συσκευασια) και επειδη δε μου πηρε λεφτα ντραπικα και πηρα και αυτο... αλλα δε ξερω να το δωσω ή οχι;
 
Οταν εχουμε πουλια στην φωλια ειναι καλο να δινουμε την αυγοτροφη που τρωνε οι γονεις. Ειναι ρισκο να βαλεις κατι καινουριο. Μπορει να μην δοκιμσουν. Μπορει οτιδηποτε. Αυτο δωσε το οταν μεγαλωσει το μικρο. Εγω ενα παρομοιο το δινω στα ζεμπρακια μου αλλα δεν το ακουμπανε. Τα καναρινια, παπαγαλοι το τρωνε. Ειναι αναλογα με το πουλι. Εσενα μπορει να δοκιμασουν
 
Αποφεύγω να δίνω φρούτα, ειδικά σε μικρά πουλάκια. Και όταν δίνω (μετά το δίμηνο, τρίμηνο και άντε μια στο μήνα), τα αφήνω στο κλουβί καμιά ώρα και όχι παραπάνω. Τα φρούτα κάνουν ζύμωση με τη ζέστη ή με τον χρόνο, τα σάκχαρά τους ευνοούν την ανάπτυξη μυκήτων και αν οι μύκητες εγκατασταθούν στον οργανισμό του πουλιού, ενδεχομένως να μην αντιμετώπιζονται και να πεθάνει αφού ταλαιπωρηθεί επί μακρόν.
 
Εγώ δίνω φρούτα πιο τακτικά αλλά το θέμα μας είναι το prestige biscuit και αν έχουμε εμπειρία από τη χρήση του στα πουλιά μας.
Σημερα εβαλα 2 μπισκοτα στο μαντροτοιχο... Τα σπουργιτια τα τιμησαν δεοντος...
@vasia αρχικά να μην χαλάμε το θέμα και κυρίως να μην προσφέρουμε "ζάχαρη" στα πουλιά μας...
Αν το κάνουμε θα έχουμε επενδύσει και στις συνέπειές της.
 
Εγώ δίνω φρούτα πιο τακτικά αλλά το θέμα μας είναι το prestige biscuit και αν έχουμε εμπειρία από τη χρήση του στα πουλιά μας.

@vasia αρχικά να μην χαλάμε το θέμα και κυρίως να μην προσφέρουμε "ζάχαρη" στα πουλιά μας...
Αν το κάνουμε θα έχουμε επενδύσει και στις συνέπειές της.
Σωστααα!Γιάννη ειναι @Vasia24 αυτή που αναφερες είναι άλλη. :)
 
Με μπερδευετε... @misalouris δεν εχω σκοπο να το δωσω στα δικα μου πουλια... μου το πασαρε η τυπισα στο μαγαζι και επειδη δε μου πηρε λεφτα για την αυγοτροφη απο ντροπη το πηρα...
 
Με μπερδευετε... @misalouris δεν εχω σκοπο να το δωσω στα δικα μου πουλια... μου το πασαρε η τυπισα στο μαγαζι και επειδη δε μου πηρε λεφτα για την αυγοτροφη απο ντροπη το πηρα...
Καλά κάνεις και ρωτάς... κι εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου.
Ίσως δεν κατάλαβα καλά στο ποστ με τα σπουργίτια...
Έδωσες τέτοιο μπισκότο ή από αυτά που τρώμε εμείς;
Γιατί εγώ κατάλαβα πως μιλούσες για τα δεύτερα... και ίσως χρειαστεί να ανασκευάσω κάπως.
 
😀 οχι... εδωσα αυτα για τα οποια μιλαμε... ειναι σα μπισκοτα μεσα βασικα σα ξεροψημενο κεικ... ειπαμε δε θα τα δωσω αλλα μη τα πεταξω κιολας... κριμα ειναι
 
😀 οχι... εδωσα αυτα για τα οποια μιλαμε... ειναι σα μπισκοτα μεσα βασικα σα ξεροψημενο κεικ... ειπαμε δε θα τα δωσω αλλα μη τα πεταξω κιολας... κριμα ειναι
Οκ.. Τότε... αναδιατύπωση του 10ου post...
Γιατί για τα συγκεκριμένα μπισκότα δεν έχω καμία άποψη. Γιατί δεν τα ξέρω.
 
Να σου στειλω να υπολοιπα να ξερεις περι τινος προκειται...
Θα ήθελα να γνωρίζω την σύστασή τους... και γιατί όχι να έβλεπα κι ένα από κοντά.
Περιέργεια... Νομίζω με καταλαβαίνεις.
 
Back
Top