Συμπληρώματα Να δώσω το Pterophene solution της tafarm

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης inpense
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

inpense

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
175
Πόλη
Πρέβεζα
γεια σας και παλι μετα απο αρκετο καιρο.
τα καμαρια μου ειναι σε φαση πτερορροιας και πηγα σημερα στον κτηνιατρο και μου εδωσε pterophene. Επειδη πλεον εδω και αρκετο καιρο τρωμε pellets και καποια φρουτακια και λαχανικα οποτε απο διατροφη ειμαστε πληρεις κανει να δωσω και το σκευασμα που μου εδωσε ο κτηνιατρος.ρωταω αν πρεπει να το δωσω συμπληρωματικα; Επισησς το κουτι λεει οδηγιες χρησης και εχει μια υποσημειωση οτι:προσοχη μετα απο καθε θεραπεια να χορηγειτα Aidonine solution για 10 μερες το οποιο ομως διαβαζω ειναι τονωτικο, για το πυρωμα και το κελαηδισμα.
 
Πολλες φορες απο το μερακι μας νομιζουμε οτι πρεπει να αγορασουμε οτι σκευασμα υπαρχει προκημενου να ειναι καλα τα πουλακια μας. Εγω αυτα τα ονομαζω '' εξυπνα εμπορικα τρικ ''. Το πουλι θα περασει πτερροροια ειτε το θελουμε ειτε οχι, αυτη ειναι η φυση του και ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να την υπομεινει αυτη τη διαδικασια και ειμαι της αποψης οτι η βοηθεια μας πρεπει να προσφερεται μεχρι εκει που μπορουμε να την παρεχουμε σωστα, αλλιως καλυτερα να μην την παρεχουμε καθολου, παλι θα τα αλλαξει το πουλι τα φτερα του και χωρις εμας. Δε λεω καλα τα σκευασματα κ χρησιμα οταν χρησιμοποιουνται ΣΩΣΤΑ , ομως ποσοι απο εμας τους χομπιστες θα το πραξουν σωστα; Και ποσοι απο εμας δεν θα μπουχτισουν τα πουλια τους στις βιταμινες μετα το pterophene; Προσωπικα χρησιμοποιω μια πολυβιταμινη 1-2 φορες / εβδομαδα και ολα εξελισονται ομαλα κ χωρις προβλημα, προσοχη λοιπον στην αλογιστη χρηση σε οτιδηποτε φανταζει στα ματια μας καλο κ χρησιμο. Τα λεω αυτα διοτι παρατηρω τελευταια οτι τουλαχιστον το 1/3 διαφορων προβληματων - ασθενειων οφειλονται σε υπερβολικη χορηγηση '' ντοπας '' και ερωτω, ειναι τυχαιο οτι παρουσιαζονται ολα αυτα μετα την αναπαραγωγικη περιοδο με οτι ντοπα αυτη συνεπαγεται;
 
To pterophene τι συσταση εχει; Διαβασε λιγο τι περιεχει... Αν ειναι βιταμινουχο ποιος ο λογος να σου το δωσει τη στιγμη που τρωνε πελετς; 😕 Και η υπερβιταμινωση εχει πολλα σοβαρα προβληματα, γι' αυτο προσοχη. Αν η διατροφη ειναι πληρης οπως την περιγραφεις εγω προσωπικα δεν θα εδινα συμπληρωματα. Αλλα τον πρωτο και βαρυτερο λογο σε αυτες τις περιπτωσεις εχει ο κτηνιατρος αφου σου το συνεστησε ο ιδιος. 😉
Απο αυτον τον ιδιο το αγορασες η σε παρεπεμψε αλλου;
 
λοιπον εχει: πρωτεΐνες, λιπαρές ουσίες, λυσίνη, μεθειονίνη, σορβιτόλη, ακετυλομεθειονίνη, βεταΐνη (χλωριούχος).
εκδοχο: εκχυλίσματα φυτών, άρωμα.

Του ειπα οτι τα πουλια ειναι στην πτερορροια και εδωσε αυτο
 
λοιπον εχει :πρωτεινεσ , λιπαρες ουσιες, λυσινη, μεθειονινη, σορβιτολη, ακετυλομεθειονινη, βεταΐνη(χλωριουχος). Εκδοχο:εκχυλισματα φυτων, αρωμα. Του ειπα οτι τα πουλια ειναι στην πτερορροια και εδωσε αυτο

Μολις τα κοιταξα λιγο και ειδα οτι αυτα που αναφερεις (εννοω τα αμινοξεα) περιεχονται ολα στο σπανακι! Ποσο πιο απλο και υγιεινο και χωρις να επιβαρυνει το συκωτι με περισσειες ποσοτητες!
Ειπες στο γιατρο οτι τα ταιζεις πελετς και φρουτα - λαχανικα; 😕

Υ. Γ. Δεν προσπαθω να σε αποτρεψω να μην το δωσεις, προς Θεου.
Απλα ειναι καλο να επεξεργαζομαστε οτι μας δινουνε και να αξιολογουμε κι εμεις αν υπαρχει σοβαρος λογος να δωσουμε κατι η απλα καποιος ηθελε να το πουλησει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
δυστηχως ο γιατρος δμου εχει πει οτι δεν εχει ασχοληθει με πουλια και δεν εχει την δυνατοτητα να ανταπεξελθει γιατι εχει ελαχιστες γνωσεισ πανω στο θεμα των πτηνων. Προφανως δεν θα ξερει τι ειναι τα πελλετς οποτε απο οτι μου φαινετε δεν θα το δωσω.λετε απο την διατροφη που κανω να ειναι ενταξει;
 
δυστηχως ο γιατρος δμου εχει πει οτι δεν εχει ασχοληθει με πουλια και δεν εχει την δυνατοτητα να ανταπεξελθει γιατι εχει ελαχιστες γνωσεισ πανω στο θεμα των πτηνων.
Μακάρι να ήταν όλοι τόσο σωστοί επαγγελματίες. :)
 
επειδη του παω το σκυλο μου και τον ειχα ρωτησει πριν παρω τα πουλια μου το ειπε απο την αρχη.Ειναι καλο παιδι σωστος επαγγελματια και πανω απο ολα αγαπαει τα ζωα ειναι ηρεμος & κανει οτι μπορει για να βοηθησει ακομα και αν δεν ξερει, προσπαθει να ενημερωθει οσο μπορει. Τωρα τι να κάνω;να το δωσω ή να μην τον δωσω το συμπληρωμα;
 
Το τι θα κανεις ειναι καθαρα δικο σου θεμα!😉

Τις αποψεις μας τις διαβασες οσων γραψαμε. 🙂
 
λοιπον εχει: πρωτεΐνες, λιπαρές ουσίες, λυσίνη, μεθειονίνη, σορβιτόλη, ακετυλομεθειονίνη, βεταΐνη (χλωριούχος).
εκδοχο: εκχυλίσματα φυτών, άρωμα.

Του ειπα οτι τα πουλια ειναι στην πτερορροια και εδωσε αυτο
Το συγκεκριμενο το χρησιμοποιησα περυσι και δεν ημουνα ιδιαιτερα ευχαριστημενος. Με την χορηγηση παρατησρησα μια σταδιακη μειωση του ρυθμου που χαναν τα πουπουλα τα πουλια εως οτου διαπιστωσα οτι η πτερορια σταματησε αρκετα γρηγορα σε σχεση με τη φυσιολογικη. Δε μπορω να καταλαβω απο τη στιγμη που η πτερορια κραταει πανω απο μηνα γιατι το συγκεκριμενο εχει δοσολογια για δεκα συνεχομενες μερες μονο και επειτα πρεπει να παρουμε αλλο σκευασμα. Τελος το κοστος δεν ειναι και μικρο για την ποσοτητα που εχει το φυαλακι. Δε θα πω περισσοτερα αλλα θεια μου νοσοκομα απο τη μυρωδια του και μονο μου ειπε ποσο θελεις να σου φερω.
 
Back
Top