Αναπαραγωγή Να δώσω ωμό σουσάμι στους νεοσσούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης markos34
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

markos34

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2013
Μηνύματα
68
Παιδιά καλησπέρα, καταλαβαίνω ότι ίσως να γίνομαι κουραστικός αλλά καθότι πλέω σε αχαρτογράφητα νερά για μένα όσο αφορά την αναπαραγωγική διαδικασία,ζητάω την κατανόηση σας.Λοιπόν σήμερα θέλω να ρωτήσω τα εξής:τα μωρα μου είναι 11και 9 ημερών το κάθε ένα. Πριν από λίγο τα έβγαλα από την φωλιά για να την καθαρίσω λιγω μίας και είχε γίνει ψιλοχαλια, τα πουλάκια ήταν αρκετά μεγαλωμένακαι ο πρόλοβος τους γεμάτος από φαγητό, εγώ μπορώ να προσθέσω στην τροφή τους και λίγο σουσαμακικαι λίγο μήλο;η είναι νωρίς για αυτά; Στο άλλο ζευγάρι πού τελικά δεν ευτύχησαν να δούνε πουλάκια, παρόλο που έβγαλα την φωλιά και ελάττωσα της ώρες με φως η θυλικια μερα με την μέρα γινόταν πολύ επιθετική με τον αρσενικό και δεν έτρωγε ούτε έπινε τίποτα.όλη την ημέρα ακίνητη σε ένα σημείο.Φοβήθηκα μην χάσω το πουλίκαι παρόλο που δεν ήθελα να ξαναμπεί τώρα σε φάση αναπαραγωγής,ξαναέβαλα την φωλιά και συνέχισα την ενισχυμένη διατροφή. Το αποτέλεσμα το πουλί ξαναβρήκε την ζωντάνια του και σήμερα έκανε το τέταρτο αυγό. Δεν είναι λίγο να φτάσει μέχρι την πηγή και να μην πιεί νερό. Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά αισθάνομαι σαν σίριαλ του Φώσκολου 😀! Ευχαριστώ και πάλι για την κατανόησή. Και κάτι τελευταίο στα πουλιά μου από την στιγμή που τα έβαλα σε αναπαραγωγική φάση σταμάτησα να προσφέρω καρβουνάκι γιατί κάπου είχα διαβάσει στο παρελθόν ότι αφαιρεί από τον οργανισμό το ασβέστιο που τόσο πολύ χρειάζονται τώρα.Ισχύει κάτι τέτοιο; Στο τρίτο ζευγάρι που από ότι βλέπω μάλλον δεν έδεσε η μαγιά, απλά είναι πολύ ευτυχισμένα μαζί συνεχίζω και το δίνω κανονικά (το αφήνω στο κλουβί για τρεις μέρες κάθε εβδομάδα).
 
Να σου ζήσουν τα μωράκια!
Σουσάμι θα ήμουν επιφυλακτική να δώσω σε τόσο μικρά, ενοχοποιείται για αλλεργίες. Πάρε κεχρί σενεγάλης. Μήλο δώσε.
Εντάξει καλά έκανες για το άλλο ζευγάρι αφού ταράχτηκε τόσο το θηλυκό σου.
Σχέση ενεργού άνθρακα και ασβέστιου δεν έχω διαβάσει ποτέ προσωπικά. Μόνο σε σχέση με τα φάρμακα γνωρίζω. Αν έχεις διαβάσει κάπου δώσε να διαβάσουμε κι εμείς.
Εγώ το αφήνω μόνιμα στο κλουβί.
 
maria p είπε:
Να σου ζήσουν τα μωράκια!
Σουσάμι θα ήμουν επιφυλακτική να δώσω σε τόσο μικρά, ενοχοποιείται για αλλεργίες. Πάρε κεχρί σενεγάλης. Μήλο δώσε.
Εντάξει καλά έκανες για το άλλο ζευγάρι αφού ταράχτηκε τόσο το θηλυκό σου.
Σχέση ενεργού άνθρακα και ασβέστιου δεν έχω διαβάσει ποτέ προσωπικά. Μόνο σε σχέση με τα φάρμακα γνωρίζω. Αν έχεις διαβάσει κάπου δώσε να διαβάσουμε κι εμείς.
Εγώ το αφήνω μόνιμα στο κλουβί.
Maria σε ευχαριστώ πολυ για της άμεσες απαντήσεις, εντάξει λοιπόν θα προσθέσω απο αύριο και λίγο μήλο. Εκανα λάθος λέγοντας οτι το κάρβουνο απορροφά το ασβέστιο, ενοουσα θρεπτικά συστατικά, πχ αυγό η αυγοτροφη. Εγω πάλι δεν το αφήνω συνέχεια για τον προηγούμενο λόγω που αναφέρω, απο την στιγμη που δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.
Η γνώμες διαφέρουν και εγω διαλεγω μια μέση λύση.
 
Back
Top