Διατροφή Να δώσω muta vit στο παπαγαλάκι μου ή είναι μόνο για καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι κακό να δώσω βιταμινούλες muta vit για τον παπαγαλάκι μου ή είναι μόνο για καναρίνια. Επειδή μου είναι αδυνατούλι...
 
Τι εννοείτε αδύνατο; Τα σκευάσματα δεν θα το παχυνουν. Αν έχετε παρατηρήσει ξαφνική απώλεια βάρους του πουλιού θα πρέπει να δείτε πρώτα από όλα σε τι οφείλετε για να πάρει την κατάλληλη θεραπεία.
 
Καλοπροαιρετα θα σου πω για ακομα μια φορα οτι το Κοκατιλ σου δεν ειναι αδυνατο αλλα κανονικου βαρους οπως προκυπτει και απο την συζητηση μας εδω

Τωρα αν εσυ θες να το παχυνεις γιατι νομιζεις οτι ειναι αδυνατο, δεν ειναι οι βιταμινες το μεσο που θα το κανεις.
 
@Tony Forpus το ξέρω ότι σας έχω μουρλάνει... κάθε μέρα του βάζω και κάτι διαφορετικό αλλά το καμάρι μου είναι λεπτεπιλεπτο... Τρεμω στην ιδέα ότι μπορεί να πεθανει πχ από ασιτια
 
@Letkoy το βάρος του είναι το ιδανικό. Δεν ξέρω για πιο λόγο θέλετε να το παχύνετε. Καλά από ασιτία δεν υπάρχει περίπτωση να πεθάνει. Προσέξτε μη το κάνετε υπέρβαρο από την πολύ αγάπη σας και έχετε αλλά προβλήματα μετά..
 
@Tony Forpus το ξέρω ότι σας έχω μουρλάνει... κάθε μέρα του βάζω και κάτι διαφορετικό αλλά το καμάρι μου είναι λεπτεπιλεπτο... Τρεμω στην ιδέα ότι μπορεί να πεθανει πχ από ασιτια

Όλα τα ζώα συμπεριλαμβανομένων και των παπαγάλων έχουν ανεπτυγμένο το αίσθημα της αυτοσυντήρησης, όσο του παρέχεις τροφή όταν πεινάει θα πάει να φάει.

Αν το πουλάκι είναι ζωηρό, ανταποκρίνεται σε ερεθίσματα του περιβάλλοντος στο οποίο ζει, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Εκτός και αν έχεις παρατηρήσει (ζυγίζοντας) ότι το βάρος του μειώθηκε αισθητά, τότε θα πρέπει να απευθυνθείς σε γιατρό προκειμένου να εξετάσει το πουλάκι.

Όπως και οι άνθρωποι, και τα κοκατιλάκια δεν έχουν όλα τον ίδιο σωματότυπο.

Εμένα και τα 3 αρσενικά που έχω, έχουν διαφορετικό βάρος παρότι κοντινές ηλικίες.

Πετάει το πουλάκι; Το βγάζεις από το κλουβί;

Πουλάκια που βγαίνουν και πετάνε, καταλαβαίνεις ότι είναι πιο αθλητικά από άλλα που είναι όλη την ώρα στο κλουβί.

Ακόμα και αν βγαίνει όμως μπορεί να μη του αρέσει να πετάει τόσο πολύ.

Εμένα από τους 3 ο ένας μόνο πετάει αρκετά, οι άλλοι 2 αρέσκονται είτε να είναι επάνω μας, είτε να κάθονται αραχτοί. Αυτός που πετάει περισσότερο, είναι ο πιο αδύνατος (και εγώ όπως εσύ στην αρχή, το "λυπόμουνα").

Είναι ο πιο ζωηρός, κελαηδάει περισσότερο από τους άλλους 2, δε μασάει από το μπουλινγκ που του ασκούν τα άλλα 2 καθάρματα, είναι ένα ευτυχισμένο πουλάκι και εισέπραξε και τα εύσημα του γιατρού στο τελευταίο τσεκάπ.

Όταν ρώτησα τον γιατρό για το αν είναι "αδύνατος" μου είπε επί λέξη : "τέτοια πουλάκια θέλουμε να βλέπουμε, αθλητικά"
 
@Chrisad ο δικός μου είναι με το ζόρι 89 γραμμάρια παραπάνω με τίποτα. Θεωρώ ότι είναι ένα ευτυχισμένο πουλάκι. Μέσα δεν είναι ποτέ είναι συνέχεια έξω και γυρνάει γύρω γύρω σε ένα τραπέζι που του έχουμε το φαγητό του τα παιχνιδάκια τού.. Μέσα μπαίνει μόνος το βράδυ που φωνάζει για να μπει μέσα. Τώρα κάθεται μέσα στο κλουβί ( γιατί είναι στο μπαλκόνι) και ακούει τα παιδάκια που παίζουν
 
@Chrisad εντάξει να σου πω την αλήθεια μετά απ το θάνατο του πρώτου παπαγάλου από άγνοια από λάθος γιατρό δε ξέρω μετά από αυτό γενικά είμαστε πολύ υπερπροστατευτικόι και φοβόμαστε πολύ. Το έχουμε σαν μωρό παντού μαζί στο τραπέζι το μεσημέρι δίπλα μας... Βέβαια το βράδυ κατά τις 10.30 μόνος του ζητάει για ύπνο φωνάζει και κοιτάζει το κλουβί για να μπει μέσα. Το μόνο που δεν έχει μάθει είναι το λουράκι για βόλτα που τελικά όπως το αγοράσαμε έμεινε στο ντουλάπι...
[automerge]1592672656[/automerge]
Το κουκλί μου!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200620_200200_resize_66.webp
    IMG_20200620_200200_resize_66.webp
    113,9 KB · Προβολές: 9
Back
Top