Γενικά Να ελευθερώσω αιχμαλωτισμένα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aleka
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aleka

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2007
Μηνύματα
18
Πόλη
Κορυδαλλός
Χθες είχα πάει στο Σχιστό και μου κάηκε η καρδιά βλέπωντας τα αιχμαλωτισμένα άγρια να κτυπιούνται στα κλουβιά. Τσιχλόνια, λούγαρα, φλώρια, καρδερίνες και άλλα που δεν τα ήξερα. Τα έδιναν πάφθηνα... Σκέφτηκα αμέσως να τα αγοράσω όλα και να τα ελευθερώσω στο δασάκι ή κάπου εκτός πόλης. Ένας φίλος όμως με σταμάτησε λέγωντας μου ότι όταν τα άγρια μάθουν να τρώνε σε κλουβί μετά δεν επιβιώνουν στη φύση. Είναι αλήθεια; Βέβαια θα έβαζα το λιθαράκι μου και εγώ να τα κονομίσει ο τύπος αλλά έτσι και αλλιώς ουρά έκαναν οι άλλοι πελάτες... Τελικά έφυγα...
 
και να το κανεις αυτο που λες δε νομιζω να κανεις κατι καλο διοτι την αλλη κυριακη θα τα ξαναεχει πιασει αυτος και αν δεν ειναι τα ιδια, θα ειναι αλλα.

ισα ισα που θα δει ενδιαφερον απο τον κοσμο και θα πιασει περισσοτερα.

λυση δεν υπαρχει.
σε τετοιες περιπτοσεις ειναι προτιμοτερο να θυσιαστουν καποια για να σοθουν τα υπολοιπα.
δηλ να του μεινουν αυτα που εχει απουλητα και να πεθανουν οπως λετε, παρα να πουληθουν και να παει να πιασει κιαλλα. Ενω αμα δει οτι δεν πουληθηκαν και ψοφισαν ε δε το ξανακανει,θα βρει κατι αλλο να πουλησει και να βγαλει λ7!
γνωμη μου παντα!
 
Τελικά έφυγα...
Κατά τη γνώμη μου έκανες το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις.

Ένα μαγαζί κλείνει όταν τα προϊόντα που πουλάει δεν τα αγοράζει πια ο κόσμος.
 
kathimerini.gr | Παράνομο παζάρι ζώων στο Σχιστό

Υπάρχει και αυτή λύση...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Εγώ ήθελα να μου εξηγούσε κάποιος αφού η πολιτεία και κάποιοι αρμόδιοι φορείς ξέρουν τί γίνετε εκεί γιατί δεν είναι κάθε φορά παρόν εκει στον τόπο του εγκλήματος;
 
αν τα πουλια ηταν φρεσκοπιασμενα, φυσικα κ θα ζουσαν ευχαριστα αν τα ελευθερωνες.
αν παλι ειναι στο κλουβι αρκετο καιρο κ ειδιως απο αβαφα-φετινα, τα ποσοστα επιβιωσεις τους στο φυσικο τους περιβαλλον, μειωνονται δραματικα.
 
Αυτό το περί ''αρμοδίων φορέων'' είναι σε λάθος θέμα. Πρέπει να το βάλουμε στο χώρο με τα ανέκδοτα. Δυστυχώς μόνο πίκρα στα χείλη μπορούν να προκαλέσουν τέτοιες σκέψεις φίλε Ισίδωρε. Αν και η προστασία της φύσης είναι ένα σοβαρότατο ζήτημα υπάρχουν και άλλα ίσως πιό άμεσα και καθημερινά στα οποία οι αρμόδιοι φορείς δεν υπάρχουν.
 
Παιδιά έχετε δίκιο. Νομίζω ότι έπρεπε να πω στο απόλυτο τίποτα βασιλέυει η αναρχία.
 
Τελικά και για πουλάκια να αρχίσεις να συζητάς, στην πολιτική θα καταλήξεις!
 
Έχετε δίκιο! Μόνο που μετά τις φετεινές πυρκαγιές έχω παραγίνει ευαίσθητη! Μόνο που μετά τις φετεινές πυρκαγιές φωνάζω συχνά σαν την Σαπφώ Νοταρά στην ταινία; ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ 😱 😡
 
Back
Top