Αναπαραγωγή Να ενωσω την καρδερινα με την καναρα ή οχι ακομη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
168
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια εχω βαλει σε ζευγαρωστρα εδω κ 3 μερες μια αρσενικη καρδερινα που οταν ηταν μονη της στο κλουβι της κελαιδουσε ασταματιτη εχωντας κατεβασει τα πλαταρια της ανοιγε την ουρα της κ κουνιοταν συνεχεια ρυθμικα... Τωρα που την εβαλα με την καναρα με χωρισμα κουνιεται ρυθμικα βγαζοντας συνεχεια εναν ειχω... κ εχωντας κατω τα φτερα της πια ειναι η γνωμη σασ να τα εννοσω η ειναι νωρις ακομη δηλαδη να την αφησω μεχρι να αρχισει να κελαιδα κ στην ζευγαρωστρα ξανα;
 
Αν η κανάρα δεν έχει ξεκινήσει να χτίζει τη φωλιά δεν βλέπω το λόγο.
Τα αφήνεις όπως είναι... Βάζεις φωλιά και υλικό... και όταν αρχίσει η δράση βάζεις και την καρδερίνα.
 
φιλε Γιαννη εβαλα φωλια αρχισε να χτιζει η καναρα τα εννωσα τα πουλια κ η καρδερινα συνεχιζει να κουνιετε ρυθμικα σχεδον συνεχεια η καναρα σημερα στινοταν κιολασ αλλα η καρδερινα δεν ειδα να την βατεβει πηγαινε ομωσ κοντα κ την κοιτουσε περιργα την θυληκια... Να μην ειναι ακομα καλα πυρωμενη η καρδερινα; Οταν λεω πως κουνιεται ρυθμικα ειναι λες κ χορευει...
 
Μια χαρά πυρωμένη είναι η καρδερίνα. Πολύ πιθανό να μην ξέρει τι πρέπει να κάνει αλλά αργά η γρήγορα θα καταλάβει.
Έλεγξε ότι υπάρχει αρκετός χώρος πάνω από την πατήθρα!
Βάλε μια φωτογραφία από το κλουβί, αν μπορείς.
 
ειναι οντως πρωταρα δεν εχει ξανα ζευγαρωσει η καρδερινα... Εχει αρκετο χωρο πανω απο την πατηθρα φιλε μου! Σημερα πρωτη μερα στινοταν η καναρα κ η καρδερινα πολλες φορες πηγενε διπλα της κ κοιτουσε περιεργα σαν να ηεθελε να ανεβει, δεν ξερω αν κανει τπ τις επομενες μερες πριν αρχισει να γενναει η καναρα.
 
Καταλαβαίνω τι λες,το έχω δει. Αυτό το περίεργο κοίταγμα είναι μέρος του αναπαραγωγικού χορού της καρδερίνας...
Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά αλλά όχι πολλές ενοχλήσεις. Πολλά βατέματα θα δεις μέσα στην φωλιά που μάλλον είναι και τα πιο ουσιαστικά.
 
δεν ξερω θα δουμε ελπιζω να κανει κατι... Αν οχι τωρα στην επομενη γεννα τουλαχιστον... Μακαρι να πανε ολα καλα...
 
Συμφωνα με την περιγραφη, αν οχι σε αυτην την γεννα τοτε στην επομενη θα εχεις πιασμενα αυγα. Ειναι πολυ θετικο που στηνεται με ευκολια η καναρα
 
στηνεται με ευκολια γιατι εχω αρσενικο καναρινι κοντα αλλα χωρις να βλεποντε...
 
Back
Top