Αναπαραγωγή Να ενώσω από τώρα τις καρδερίνες ή όταν θα είναι πυρωμένες;

Kostas Paulou

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2014
Μηνύματα
120
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα... Τα χριστουγεννα ενοσα το πρωτο μου ζευγαρι μετα απο μια βδομαδα περιπου αρχισαν τα φιλακια ταισματα... Τα πουλια ηταν μαζι 2 εβδομαδες... λογω αποτομεις μεταβολης του καιρου σε κρυο το θυλικο φουσκωσε και το χωρισα σε ζεστο μερος... Τωρα που ο καιρος ειναι καλος και δεν θα ξανα εχει κρυο λεω να το ξανα ενοσω το σιγκεκριμενο... Ειναι καλυτερα να τα ενοσω απο τωρα η οταν ειναι ετοιμα τα πουλια πυρομενα; Ο αρσενικοσ ειναι περσυνο πουλι και το θυλικο φετινο...
 
Φούσκωσε και "ξεφούσκωσε'' μόνο του χωρίς αγωγή;
Όταν λες φετεινό τι εννοείς; Πόσων μηνών είναι; Είναι εκτροφής;
Κώστα, διάβασε τους παρακάτω κανόνες πριν προχωρήσουμε.
πρώτο κανόνα της λειτουργίας των φόρουμ
 
καλησπερα... Το πουλι ειναι ιουνιου και ειναι εκτροφης με 2,5 cc απο τον λιακοπουλο δεν μιλαω ποτε για ποιασμενα πουλια... Εκανα αγωγη Esb3 γιατι εχει πρησμενο εντερο και μολυσμενο τωρα το πουλακι ειναι στα καλητερα του...
 
Κώστα, είναι απαραίτητη η διευκρίνηση..

Είναι ακόμα σχετικά νωρίς για καρδερίνες (τα'χεις μέσα η έξω;).. Και ίσως γνωρίζεις ότι υπάρχουν δύο ''σχολές'' . Η μία ανήκει στους εκτροφείς που έχουν συνέχεια ενωμένα τα ζευγάρια τους. Η δεύτερη, ενώνει τα ζευγάρια αφού δει εμφανή σημάδια πυρώματος... Τον αρσενικό να κελαηδάει και να ''χορεύει'', να έχει ασπρισμένη μύτη και γενικά να είναι έτοιμος. Τη θηλυκιά θα πρέπει να τη δεις να τον ψάχνει και παράλληλα να ψάχνει υλικό για φωλιά.
Η δικιά σου όμως θηλυκιά είναι και σχετικά μικρή. Οι θηλυκιές καρδερίνες έχουν μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας από το 2ο χρόνο τους, αν και μου'χει τύχει προσωπικά 10μηνη να βγάλει και να ταϊσει κανονικά τα μικρά της.
Θα σου πρότεινα να τον ακούει αλλά να μην τα ενώσεις ακόμα. Από τέλος Απριλίου λογικά θα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας. Αυτό δε σημαίνει ότι αν τα βάλεις από τώρα και δεις ότι ταιριάζουν, δεν θα έχεις αποτέλεσμα. Σε κάθε περίπτωση, στις καρδερίνες ισχύει ότι ο αρσενικός πολλές φορές οδηγεί το θηλυκό (με τη συμπεριφορά του) στη φωλιά. Απλά στη δική σου περίπτωση, η θηλυκιά είναι πρωτάρα και μικρή, οπότε θα σου πρότεινα να τα καθυστερήσεις.
 
Κι εγώ αυτό πιστεύω Κώστα. Στη θέση σου θα περίμενα τον Μάιο.
 
βαλε τα πουλια διπλα -διπλα να βλεπει το ένα το άλλο σε μια ζευγαρωστρα με χωρισμα. σε 15 μερες θα είναι ετοιμα για να βγαλεις το χωρισμα και θα είναι αρχες απριλιου ότι πρεπει για ζευγαρωμα.
 
Καλησπέρα και πάλη... λοιπόν δεν πρόλαβα να σας ακούσω και τα ένωσα μαζί τα πουλιά. Ειναι σε δωματιο που η θερμοκρασια δεν ανεβενει πανο απο 17 αυτον τον καιρο. Αμά ειναι αύριο να των χώρισο των αρσενικό να των βάλω σε ένα κλουβακι μικρό και να των κρεμασω πανό στην κλούβα να συμπλιροσω ότι δεν εχει χάρισμα η κλούβα και εχει διαστάσεις 2χ1,5χ1.5 γιαυτο λέω να των βάλω σε ένα κλουβακι... Εμένα ποιο πόλοι με πυράζει όταν τα ενονω ο αρσενικος μουγκα ούτε μίλια...
 
Tώρα άστα... Εξάλλου σε τέτοια κλούβα, μια χαρά θα'ναι και μια χαρά θα ζευγαρώσουν. Όσο για τη μούγκα, τώρα δεν θα πρέπει να σε απασχολεί αυτό, αλλά το να ασκήσει τα ''συζυγικά'' του καθήκοντα.
 
Ωραια τα αφηνω αυτα μαζι και βλεπουμε... Εχω και ακομα 2 πουλακια που τα προορίζο ζευγαρι... Ειναι και τα 2 φετινα πουλακια δεν τα εχω ενωση καθολου μαζι ο λογος ειναι γιατι ηθελα να ακουσω των αρσενικο γιατι ειναι δασκαλεμενος αλλα τιποτα ουτε φωνεσ καθαρισε ακομα αλλα ουτε πλεξει τραγουδια, αυτα να βαλω σε κλουβα του μετρου με χωρισμα και οταν ειναι ετοιμα να ανοιξω το χορισμα;
 
Back
Top