Αναπαραγωγή Να ενώσω τα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kiou5454
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kiou5454

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2018
Μηνύματα
45
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας! Έχω βάλει σε ζευγαρωστρα 2 καναρινακια. Τα άφησα κάποιες μέρες χωριστά και επειδή ηειδα να πλησιάζουν και να φιλιούνται από πολύ νωρίς τα έβαλα μαζί βγάζοντας την σίτα. Τα είχα μαζί 1 βδομάδα και έδειχνε η θηλυκιά περισσότερο διάθεση πλησιάζοντας τον αρσενικό και κάνοντας ναζακια σε εισαγωγικά σε σχέση με τον αδιάφορο αρσενικό. Ο αρσενικός χαλούσε συνέχεια την τσόχα της φωλιάς και πετούσε κάτω το νήμα. Τα ξαναχωρισα γτ προφανώς δεν είναι ακόμα έτοιμα. Με το που τα χώρισα σε 10 λεπτά ή θυληκια εκανε σαν τρελή, χτυπούσε στην σίτα και θέλει πολύ να περάσει στην πλευρά του αρσενικού. Βγαζει και αυτές τις μικρές λαλιες τις ερωτικές συνεχώς. Αντιθετως ο αρσενικός είναι αδιάφορος. Απλα την παρακολουθει.σε τι φάση βρισκόμαστε; Τι κάνω για την ώρα; Μια βοήθεια από τους πιο έμπειρους παρακαλώ
 
Η συμπεριφορά της θυληκιας σε σχέση με το αρσενικό πως εξηγειτε;!


Ειναι προφανες οτι το αρσενικο σου δεν ειναι πυρωμενο. Συνηθως φιλε μου τα θυληκα πυρωνουν πιο γρηγορα απο τα αρσενικα κ εξου και το φαινομενο ασπορα αυγα. Κανε οπως σου ειπε ο Μακης παραπανω, αστα με το χωρισμα κ δινε Φερτιβιτ κ αυγο στο αρσενικο ουτως ωστε να πυρωση πιο γρηγορα κ εντονοτερα απο το θυληκο.
 
Η θηλυκιά θα φτιάξει την φωλιά με τις ίνες όταν δει ότι ο αρσενικός πυρωσει και την θέλει κελαηδοντας; Και μετά τα βάζω μαζί αφότου την φτιάξει την φωλιά;
 
Ναι καπως ετσι... Θα δεις τον αρσενικο να αρχιση να τραγουδα εντονοτερα κ η θυληκια θα πλεξη την φωλια σιγα σιγα τοτε ενωσε τα κ ας μαλωνουνε. Μετα το πλεξιμο της φωλιας η θυληκια το πολυ σε μια εβδομαδα θα εχει ξεκινηση να κανει αυγα.Αν ο αρσενικος σου ειναι πυρωμενος τοτε θα ειναι ενσπορα.
 
Τα άφησα κάποιες μέρες χωριστά και επειδή ηειδα να πλησιάζουν και να φιλιούνται από πολύ νωρίς τα έβαλα μαζί βγάζοντας την σίτα. Τα είχα μαζί 1 βδομάδα και έδειχνε η θηλυκιά περισσότερο διάθεση πλησιάζοντας τον αρσενικό και κάνοντας ναζακια σε εισαγωγικά σε σχέση με τον αδιάφορο αρσενικό. Ο αρσενικός χαλούσε συνέχεια την τσόχα της φωλιάς και πετούσε κάτω το νήμα.
Όλο αυτό δείχνουν προετοιμασία για ζευγάρωμα κι από την ώρα που συνυπήρξαν μαζί χωρίς προβλήματα εγώ θα τα άφηνα μαζί ... Ενωμένα...
Ακόμη και αν σου φαίνεται πως αυτός χαλούσε τη φωλιά δεν είναι απαραίτητα η μετάφραση αυτή. Για μένα ίσως σημαίνει συμμετέχω στο χτίσιμο... απλά "είμαι ανίκανος" για σωστό αποτέλεσμα.
Αν δε θες άσπορη γέννα αυγών.. άστα μαζί και θα βρουν αυτά ισορροπίες πολύ πιο γρήγορα.
 
Άρα οι απόψεις διίστανται τώρα 😀. Το σκέφτηκα αυτό που με είπες αλλά δεν νομίζω να θέλει να συμμετέχει στο χτίσιμο. Τα διαλύει όλα. Ασε που η θηλυκιά δεν κάνει τπτ ακόμα όσον αφορά το χτίσιμο της φωλιάς. Καταληγω περισσότερο στο ότι δεν είναι έτοιμα ακόμα
 
καταληγω περισσότερο στο ότι δεν είναι έτοιμα ακόμα
Εσυ εισαι παρον και αυτοπτης μαρτυρας οποτε η δικη σου αποψη ειναι πιο σημαντικη απ ολων μας! Εσυ θα κρινεις τη συμπεριφορα των καναρινιων σου πο τα βλεπεις πως αλληλεπιδρουν. Οποτε τα αφηνεις χωρια και δινεις εμφαση στη διατροφη του αρσενικου. Οταν δεις και ολοκληρωνει τη φωλια της το θηλυκο τοτε ξαναδοκιμαζεις να τα ενωσεις να κοψεις αντιδρασεις. 😉
 
Ο αρσενικός μου έχει 2 μέρες που της κελαηδαει αλλά όχι συνέχεια... Κάπου κάπου. Η θυληκια δεν ασχολείστε ακόμα με την φωλιά. Να βγάλω το διαχωριστικό όταν αρχίζει να φτιάχνει την φωλιά ή από τώρα;
 
Στη θέση σου θα τα άφηνα ακόμα με το διαχωριστικό, βάζοντας λίγα νήματα για να βλέπω αν το θηλυκό ασχολείται με κατασκευή φωλιάς ώστε να τα ενώσω όταν θα είμαι σίγουρος.
 
Και εγώ θα σου πρότεινα να τα αφήσεις μαζί. Απο τη στιγμή που η θηλυκιά ξεκινήσει κατασκευή φωλιάς, ανά πάσα στιγμή θα καλέσει και τον αρσενικό για ζευγάρωμα. Μην περιμένεις να δεις τον αρσενικό να τρώει σίδερα, για να τα ενώσεις γιατί αυτό, εφόσον τα έχεις σε εξωτερικό χώρο,θα αργήσει να γίνει. Στη εποχή που βρισκόμαστε, σίγουρα έχει αφυπνιστεί το αναπαραγωγικό του ένστικτο ακόμη και έξω. Οπότε μη σε προβληματίζει αν ο αρσενικός σου είναι φαινομενικά αδιάφορος. Σε ανύποπτο χρόνο μπορεί να φουσκώσει το λαιμό του και να διεκδικήσει με επιτακτικό τρόπο ζευγάρωμα. Ολα εξαρτώνται από την θηλυκιά. Προσωπικά δεν μου χει τύχει, να καλέσει θηλυκιά αρσενικό για βάτεμα και εκείνος να μην ανταποκριθεί.Ακόμη και ο πιο συνεσταλμένος. Απεναντίας έχω δει κανάρα σε οίστρο, να μην είναι δεκτική για ζευγάρωμα, μολονότι ο αρσενικός είναι φουλ πυρωμένος και την κυνηγάει. Και αυτό γιατί μπορεί τη δεδομένη στιγμή εκείνη απλά να μην θέλει να ζευγαρώσει. Καλά δεν συζητώ, αν δεν είναι σε οίστρο η κανάρα..."τοίχο-τοίχο" πάει ο αρσενικός...
 
Μέσα στο σπίτι τα έχω όχι έξω . Και τα έχω βάλει πλέον μαζί οπότε για τώρα υπομονή. Ευχσριστω πολύ για τις πληροφορίες. Τα αυγά τα γεννάει απογευματινές ώρες ή πρωινές;
 
Έχω παρατήρησει τωρα και αφότου έχει προχωρήσει το πράγμα, έχει κάνει 3 αυγά ή θυληκια, ο αρσενικός είναι στα κάτω του παρόλο που τους έχω δώσει δουλειά τροφή και βιταμίνες.σαν να φαίνεται λίγο κουρασμενος. Ειναι φυσιολογικό αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;
 
ο αρσενικός είναι στα κάτω του παρόλο που τους έχω δώσει δουλειά τροφή και βιταμίνες.σαν να φαίνεται λίγο κουρασμενος. Ειναι φυσιολογικό αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;
Τώρα είναι πολύ γενικό αυτό που μας γράφεις για να σου απαντήσουμε. Οι δικοί μου αρσενικοί συνήθως είναι alert όσο η κανάρα κλωσσά.
 
Back
Top