Αναπαραγωγή Να ζευγαρώσω τα καναρίνια μου το φθινόπωρο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Εχοντας τα καναρινια μου σε εσωτερικο χωρο μονιμα, μπορω, δημιουργωντας τις καταλληλες συνθηκες, να τα προετοιμασω ωστε να ζευγαρωσουν σεπτεμβρη-οκτωβρη;
 
Δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος, απλα διαβασα για αναπαραγωγη το φθινοπωρο ή ακομα και το χειμωνα και γι'αυτο ρωταω αν και κατω απο ποιες προυποθεσεις μπορει να γινει κατι τετοιο:)
 
καλησπερα αν δεν εχεις καμια βια εγω θα το αφηνα για την σωστη τους εποχη... Τι νοημα εχει να τα ταλαιπωρησεις; .. ειδικα το σεπτεμβρη που θα εχει τελειωσει η περιοδος της πτεροροιας...

αν διαβασες αναπαραγωγη το σεπτεμβρη οκτωβρη κανουν οσοι τα πουλανε και θελουν να εχουν πουλια προς πωληση αν θες κατι τετοιο ειναι αλλη ιστορια αλλα αν θες απλα για την δικη σου ικανοποιηση... κρατησου. Για γεναρη θα το κανουμε ολοι μαζι παλι! 🙂
 
Τον Αύγουστο θα λείπεις διακοπές, όσο να ναι όποιος και να φροντίζει τα πουλάκια, η φροντίδα θα είναι ελλιπής. Θα γυρίσεις, πότε θα αναπληρώσουν βιολογικά την ταλαιπωρία, να τα προετοιμάσεις κτλ.
Επίσης η προσομοίωση απαιτεί σταδιακή και σχολαστική αύξηση της διάρκειας του ημερήσιου φωτισμού, της θερμοκρασίας κτλ.
Γιατί να μπεις σ' αυτήν την διαδικασία, ενώ τέλος Ιανουαρίου, μπορείς να ξεκινήσεις την αναπαραγωγική διατροφική προετοιμασία και να κάνεις το μέγιστο 3 γέννες του χρόνου;
Κράτα τα πουλάκια σου υγιή και δυνατά και ο χρόνος είναι δικός σου.
Καλά λέει και η Νάσια, έχει άλλη χάρη να συζητάτε όλοι μαζί την διαδικασία και την εξέλιξη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Χαίρομαι που τα κορίτσια σε έπεισαν και εγώ συμφωνώ απόλυτα απλά θέλω να προσθέσω πως για να κάνεις ένα τέτοιο εγχείρημα, δλδ αναπαραγωγή σχεδόν 6 μήνες πριν από την κατάλληλη εποχή, θα πάνε όλα 6 μήνες νωρίτερα με αποτέλεσμα τα μικρά να περάσουν πτεροροια την άνοιξη που είναι η εποχή αναπαραγωγής! Όλο αυτό θα χαλάσει το βιολογικό τους κύκλο και θα έχει σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία τους, και των γονέων αλλά και των μικρών! Γιατί μετά την αναπαραγωγή τον Οκτώβριο το πιο πιθανό είναι να συνεχίσουν και την άνοιξη να ζευγαρώνουν,όπως τα "διατάζει" η φύση τους, με αποτέλεσμα να ζευγαρώνουν επί 6 μήνες + και να πάθουν βέβαιη υπερκόπωση! Γιατί να τους το κάνεις αυτό; Άσε τη φύση να κάνει τον κύκλο της και ας μην παρεμβαίνουμε τόσο πολύ! Την άνοιξη με σωστή προετοιμασία και σωστά βήματα θα έχεις μια επιτυχημένη αναπαραγωγή και πάνω απ όλα υγιή πουλιά αλλά και απογόνους!
 
Εχεις απολυτο δικιο, δεν το ειχα σκεφτει καθολου αυτο!
 
καθε πραμα στο καιρο του και ο κολιος τον αυγουστο! 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top