Αναπαραγωγή Να ζευγαρώσω τον παπαγάλο μου ή όχι;

αντρέας

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2007
Μηνύματα
50
Πόλη
Βόλος
Καλη σας μερα αρκετο καιρο σκεφτομαι να ζευγαρωσω τον Ντερη
που ειναι περιπου 5 χρονων και δεν εχει ζευγαρωσει ποτε του. Θελω βοηθεια σε καποιες αποριες μου
1. Μηπως ειναι αρκετα μεγαλος και δεν μπορει;
2. Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι Ντερης ή Ντερινα! (όταν το πήρα μου είπανε ότι είναι αρσενικό, ωστόσο διαβάζοντας σχετικά, η συμπεριφορά του μου φέρνει περισσότερο σε θυλικό Lovebird) μηπως μπορει καποιος να καταλαβει απο τις φωτογραφιες
3. Ειναι τωρα η καταλληλη εποχη ;
4. Το κλουβι ειναι 1Χ1Χ1 πιστευω οτι ειναι καλο! ή οχι;
5. Σαν Lovebird το έχει ανάγκη ή δεν έχει προβλημα να μη ζευγαρώσει ποτε του;

Ευχαριστώ όλους πολύ εκ των προτερων !
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Απ οτι βλεπω ειναι ημερο. Πριν προβεις σε οποιαδηποτε αγορα να ξερεις οτι με το νεο του ταιρι πιθανον να αγριεψει και δεν θα θελει εσενα.

Η ηλικια του δεν παιζει κανενα ρολο στο ζευγαρωμα.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα παει 10 χρονων και θα του βαλεις φωλια. Οσο για το φυλο μονο με εξεταση τεστ DNA θα το μαθεις.Ακομα κι αν του παρεις ταιρι και ειναι του ιδιου φυλου μπορουν να τα βρουν μεταξυ τους. Μπορει ακομα να ναι και διαφορετικου φυλου και να μην ταιριαξουν ποτε. Γενικα τα Lovebirds ειναι λιγο περιεργα πουλια ως προς την αναζητηση ταιριου.

3. Ειναι τωρα η καταλληλη εποχη ;
Oχι, η εποχη δεν ειναι καταλληλη ουτε για αγορες ουτε για ζευγαρωματα. Κατα τον Σεπτεμβριο ολα τα πετ σοπ γεμιζουν με πουλια οποτε τοτε θα μπορεσεις να του βρεις ταιρι ευκολα.
4. Το κλουβι ειναι 1Χ1Χ1 πιστευω οτι ειναι καλο! ή οχι;
Τελειο ειναι το κλουβι και για ενα και για δυο πουλια.

*Να προσεξεις να του παρεις Lovebird του ιδιου ειδους κι οχι διαφορετικου.
 
Back
Top