Αναπαραγωγή Να ζευγαρώσω το καλλίφωνο σκαρθί μου με κανάρα ή με σκαρθί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Όπως σας είχα πει αγόρασα ένα ζευγάρι σκαρθια τώρα τα έχω χωριστά κ βλέπω τον αρσενικό ν δείχνει ενδιαφέρον στις καναρες τους κελαηδάει κολλάει στα κάγκελα, τα ίδια κάνει κ στο θυλικο σκαρθι, κ είμαι σε δίλημμα ν βγάλω υβρίδια, η ν τα βάλω μαζί για αναπαραγωγή. Η και τα δύο μαζί;(το καλό στο κελαιδισμα του που μου αρέσει είναι το μεταλλικό που έχει και για αυτό σκέφτομαι τ υβρίδια)
 
Τα υβρίδια σκαρθοκάναρα - κατά την άποψη μου - δεν παρουσιάζουν κάποιο ενδιαφέρον, ούτε σαν φαινότυπο ούτε απο φωνές.

Όπως έχω ξαναγράψει το καλύτερο είναι να βάλεις σκαρθάκι X σκαρθάκι με σκοπό την εκτροφή ενός ιδιαίτερου ιθαγενούς, μακρινό συγγενή του άγριου καναρινιού.
 
Κακως τετοια εποχη αφηνεις τα αρσενικα να βλεπουν τα θηλυκα και να τα φλερταρουν. Ο χειμωνας ειναι μπροστα μας ακομη.
 
Αυτο σκέφτομαι και εγώ Γιάννη ν κάνω, γιατί δεν υπάρχουν κ πολλά εκτροφης... Ν αυξήσω τον αριθμό τους.. Δηλαδή δεν μπορεί το σκαρθοκαναρο ν μάθει ν λέει η καρδερίνα; Φοίβο απλά τα έχω καραντίνα με τρεις καναρες στον ίδιο χώρο για αυτό...
 
Αυτο σκέφτομαι και εγώ Γιάννη ν κάνω, γιατί δεν υπάρχουν κ πολλά εκτροφης... Ν αυξήσω τον αριθμό τους.. Δηλαδή δεν μπορεί το σκαρθοκαναρο ν μάθει ν λέει η καρδερίνα; Φοίβο απλά τα έχω καραντίνα με τρεις καναρες στον ίδιο χώρο για αυτό...

Πρώτα πάρε μερικές γέννες απο τα σκαρθιά και αργότερα μπορείς να βγάλεις και σκαρθοκάναρα...
Το σκαρθοκάναρο μπορεί να μάθει να λέει λίγο καρδερίνα αλλά δεν θα καταφέρει να βγάλει το ρεπερτόριο της καθαρά και μεταλικά όπως πχ ένα καρδερινοκάναρο. Το αποτέλεσμα -στο δικό μου αυτί- δεν είναι κάτι αξιόλογο ακόμα και αν λέει καναρίνι ή αν λέει σκαρθί. Αυτό όμως είναι προσωπική άποψη.
 
Γιάννη ευχαριστώ πολύ για τον κατατοπισμο θ βάλω σκαρθια και ίσως δω τι μπορω να κάνω μ υβρίδιο διότι έχω κάτι καλό στο μυαλό κ ίσως δώσει ένα πουλί δυνατό φωνητικά..
 
Γιάννη ευχαριστώ πολύ για τον κατατοπισμο θ βάλω σκαρθια και ίσως δω τι μπορω να κάνω μ υβρίδιο διότι έχω κάτι καλό στο μυαλό κ ίσως δώσει ένα πουλί δυνατό φωνητικά..
Επειδή από όσα γνωρίζω τα σκαρθιά εκτροφής είναι σπάνια και δυσεύρετα καλά είναι... επειδή διαβάζουν και ξένα προς την ομάδα άτομα, να διευκρυνίσουμε πως μιλάμε μόνο για αναπαραγωγή πτηνών εκτροφής. Άλλωστε σε όλους εμάς εδώ μέσα είναι γνωστοί οι όροι και η θέση του petbird για αιχμάλωτα ωδικά πτηνά.
 
Επειδή από όσα γνωρίζω τα σκαρθιά εκτροφής είναι σπάνια και δυσεύρετα καλά είναι επειδή διαβάζουν και ξένα προς την ομάδα άτομα, να διευκρυνίσουμε πως μιλάμε μόνο για αναπαραγωγή πτηνών εκτροφής. Άλλωστε σε όλους εμάς εδώ μέσα είναι γνωστοί οι όροι και η θέση του petbird για αιχμάλωτα ωδικά πτηνά.

Έχει γίνει σχετική συζήτηση εδώ:
Που μπορώ να βρω σκαρθι εκτροφης; | PetBirds
 
Όχι το σκαρθι είναι το οργανελι που το λένε πολύ.. Είναι δύσκολο ν βρεις, εγώ μπήκα στο τριπακι λόγω ότι δίνει γονιμα υβρίδια, αλλά τελικά άλλαξα στην πορεία γνώμη και θα βγάλω νέα σκαρθια..
 
Back
Top