Αναπαραγωγή Να κάνω διακοπή 2ης φωλιάς ή όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AKISSSS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AKISSSS

PB New Member
Εγγραφή
28 Σεπ 2010
Μηνύματα
16
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα.
Τα καναρίνια μου ζευγάρωσαν και η κάμαρα πρωτάρα έβγαλε 4/4.
Σήμερα είναι 26 ημερών και τα έχω όλα μαζί ακόμη, ζευγάρι και πουλάκια.
Το θέμα είναι ότι άρχισε να κάνει πάλι αυγά τα οποία τα βγάζω ένα ένα αφού τα κάνει.
Είμαστε στο πέμπτο αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν θα έχω χρόνο και χώρο να ασχοληθώ για 2η γέννα; Να κάνω διακοπή και αν ναι ποιος ο καλύτερος τρόπος.
Ευχαριστώ πολύ
 
Καλησπερα.

Ριξε μια ματια στο αρθρο περι διακοπης της αναπαραγωγης για να το εχεις υπ'οψιν.
Στη φαση που εισαι στα αυγα δεν υπαρχει ακομα ζωη, οποτε μπορεις να τα αποσυρεις.
 
Είμαστε στο πέμπτο αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν θα έχω χρόνο και χώρο να ασχοληθώ για 2η γέννα; Να κάνω διακοπή και αν ναι ποιος ο καλύτερος τρόπος.
Αν έχεις πλαστικά αυγά της τα βάζεις να τα κλωσήσει για μια εβδομάδα και μετά τα αφαιρείς και αφαιρείς και την φωλιά.
 
Βάλε σε ένα αλλο κλουβάκι το αρσενικό με τα μικρά και άσε μόνη της την κανάρα να κλωσήσει τα αυγά που θα της επιστρέψεις αφου καθαρίσεις την φωλιά της. Σε 5-6 μέρες ωοσκόπηση και αποφασίζεις για την συνέχεια.
 
Το πιο πιθανό είναι πως θα είναι ένσπορα, είναι πρόβλημα που αντινετωπίσαμε πολλοί, αν δεν μπορείς να κρατήσεις ή να διαθέσεις πουλάκια πιο πολλά σταμάτα αμεσα. Προσωπικά θα διέκοπτα πριν κάνω ωοσκοπηση γιατί το πιθανότερο είναι αν δεις πως είναι ένσπορα να λυπηθείς να διακόψεις την γέννα και να κρατήσεις τα πουλάκια ακόμα και αν δεν μπορείς. Οπότε σκέψου το.
 
Βάλε σε ένα αλλο κλουβάκι το αρσενικό με τα μικρά και άσε μόνη της την κανάρα να κλωσήσει τα αυγά που θα της επιστρέψεις αφου καθαρίσεις την φωλιά της. Σε 5-6 μέρες ωοσκόπηση και αποφασίζεις για την συνέχεια.

Μακη απο την στιγμη που υπαρχει έλλειψη χωρου και χρονου απο τον φροντιστη, γιατι να περιμενει την ωοσκοπηση και να μην απορριψει τα αυγα πριν δημιουργηθει ζωη σε αυτα;
 
Δεν έχω αντίρρηση, αλλά νομίζω οτι το ηθικό δίλημμα είναι το ίδιο. Είτε τώρα, είτε αργότερα απομακρυνθούν τα αυγά. Η ζωή υπάρχει απο την στιγμή που το αυγό, έγινε ζυγωτό. Αν η απόφαση για την συνέχεια έχει ληφθεί απο πρίν, τότε αντί για τα αυγά της, επιστρέφουμε ομοιώματα για μερικές μέρες.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τελικά χώρισα τον αρσενικό με τα μικρά από την καναρα, της έβαλα και 2 ομοιοματα για λίγες μέρες και όλα οκ!
Σε περίπτωση που θέλω αργότερα να τα ξαναβάλω να ζευγαρώσουν μπορώ ή να τα αφήσω ήρεμα για του χρόνου;
 
ή να τα αφήσω ήρεμα για του χρόνου;
Να τα αφήσεις για του χρόνου.
Είναι σημαντικό όταν ξεκινάς την αναπαραγωγική διαδικασία να έχεις αποφασίσει πόσες γέννες θέλεις και πόσα πουλιά μπορείς να διαχειριστείς.
 
Θεωρητικά μπορούν να ξανακάνουν γέννα, αλλά καλύτερα σταμάτα για φέτος.υπάρχει ενδιαφέρον μεγάλο και στο μεγάλωμα των μικρών, μπορείς επίσης να σκεφτέις πως θα βελτιώσεις την υποδομή σου ωστε να έχεις δυνατότητα για πιο πολλά πουλάκια του χρόνου.
 
Back
Top