Αναπαραγωγή Να καθυστερήσω την αναπαραγωγή μέχρι να ζεστάνει ο καιρός;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tzio

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2021
Μηνύματα
173
Πόλη
Βέροια
Καλημερα παιδιά και από μένα να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και βλέπω πολύ θανατικό από νεοσους επειδή σκέφτομαι από βδομάδα να ξεκινήσω σιγα σιγα την γνωριμία των πουλιών μηπως να περιμένω καμια βδομάδα ακομη να ζεστανει και άλλο ο καιρός και μετά να προβώ σε αναπαραγωγή;Μιλάω για εξωτερική κατασκεύη σε ραφιερα Dixon.
 
να περιμένω καμια βδομάδα ακομη να ζεστανει και άλλο ο καιρός και μετά να προβώ σε αναπαραγωγή;
Ο καιρός δεν πρέπει να σε προβληματίζει.
Αυτό που θα καθορίσει την ένωση των πουλιών είναι η ετοιμότητά τους.
Η διατροφική προετοιμασία ξεκινάει πάντα με τον αρσενικό και ακολουθεί το θηλυκό μετά από 7-10 ημέρες.
Αν ο κάναρος κελαηδάει,πηγαίνει στο κάγκελο να ταίσει την κανάρα και αυτή είναι δεκτική τότα βάζεις φωλιά και νήμα.
Όταν αρχίσει η κατασκευή της φωλιάς από την κανάρα ανοίγεις το διαχωριστικό και τα παρακολουθείς διακριτικά.
 
Η ένωση ειναι να γίνει την Τρίτη με το καλό μιας και τελειώνει η καραντινα της θηλυκιας αν δω ότι ο αρσενικός δεν πολύ ψήνεται και είναι επιθετικός δεν θα ανοίξω το χώρισμα μιας και η επιθετικοτητα προς εμένα δεν έχει αλλάξει ίσα ίσα που τώρα τσιμπάει αν βάλεις το δάχτυλο σου κοντά και το έχω στο σπίτι κοντά 1 μήνα δεν ξέρω αν θα συνηθισεο ποτε στην παρουσία μου.
 
επειδή σκέφτομαι από βδομάδα να ξεκινήσω σιγα σιγα την γνωριμία των πουλιών μηπως να περιμένω καμια βδομάδα ακομη να ζεστανει και άλλο ο καιρός και μετά να προβώ σε αναπαραγωγή;Μιλάω για εξωτερική κατασκεύη σε ραφιερα Dixon.

Λογικά ο καιρός θα αρχίσει να σταθεροποιείται οπότε καλά σκέφτεσαι να ενώσεις το ζευγάρι σου.
δεν έχει αλλάξει ίσα ίσα που τώρα τσιμπάει αν βάλεις το δάχτυλο σου κοντά και το έχω στο σπίτι κοντά 1 μήνα δεν ξέρω αν θα συνηθισεο ποτε στην παρουσία μου.
Και εγώ έναν που έχω 6 χρόνια δεν με "χωνεύει" καθόλου.
 
Λογικά ο καιρός θα αρχίσει να σταθεροποιείται οπότε καλά σκέφτεσαι να ενώσεις το ζευγάρι σου.

Και εγώ έναν που έχω 6 χρόνια δεν με "χωνεύει" καθόλου.
Το ίδιο λέω και εγώ ότι μάλλον δεν με χωνεύει 😂
 
Back
Top