Γενικά Να κρατήσω την 4χρονη καναρα ή οχι;

Εγγραφή
14 Μαρ 2015
Μηνύματα
121
Πόλη
Αμαλιάδα
Μου εδωσαν μια θηλυκια καναρα κυριαρχη αλλα ειναι καπου 4 ετων τωρα να την κρατησω η οχι;Γιατι μου λενε αχρηστη ειναι τσαμπα θα την ταιζεις και μαδαει λιγο λιγο απο τα πουπουλα εγω θελω να την κρατησω αλλα αν ειναι να ψοφησει να την δωσω πισω...
 
καπου 4 ετων τωρα
Δηλαδή μπορεί να είναι 3 ή 5?
Γιατι μου λενε αχρηστη ειναι τσαμπα θα την ταιζεις και μαδαει λιγο λιγο απο τα πουπουλα
Ποιος ισχυρίζεται πως είναι άχρηστο ένα πουλί τεσσάρων ετών;
Πόσο σχετικός με τα καναρίνια είναι;
Θα μπορούσε άνετα να είναι 10 μηνών και να είναι περισσότερο άχρηστο από από ένα πουλί που είναι επτά χρονών, εξαιτίας της διαβίωσής του και της προετοιμασίας. Διάβασε λίγο εδώ την ιστορία του Παναγιώτη @patilas και της κανάρας του Κακό χτίσιμο φωλιάς
αλλα αν ειναι να ψοφησει να την δωσω πισω...
Η ηλικία δεν έχει να συνεισφέρει στο θάνατο του πτηνού όσο η καλή υγεία του.
Κοντολογίς... καλή διατροφή, καλές συνθήκες διαβίωσης, καλή υγεία και ένα τετράχρονο πουλί θα αποδειχτεί ιδιαίτερα έμπειρο στην ανατροφή των μικρών του...
Σε αντίθετη περίπτωση θα εγκαταλείψει τα εγκόσμια γρήγορα...
Βλέπεις.. κρίνεις και αποφασίζεις.
 
7 ετων η μεγαλη μαμά. Ακομα γενναει πέρυσι. Μου εδωσε παλι πουλάκια.. Και φετος θα σας ενημερώσω. Σε 2 μέρες.. Αν ειναι ολα καλα γισ εμένα κρατα την.. Και δουλεψε την σωστά..
 
Εγω θελω να την κρατησω αλλα οχι για να μου ψωφησει ισα ισα οσο ποιο μεγαλη ειναι τοσο το καλυτερο για εμενα θα θελει ποιο πολυ φροντιδα και θα μου περναει και εμενα η ωρα :)...Αλλα σκεφτηκα κατι αλλο εχω ενα ζευγαρι καναρινια και ειναι ετοιμη η θηλυκια να γεννησει καθεται στην φωλια και κανει κυκλους για να την στρωσει αν οταν κλοσσαει βγαλω τον αρσενικο και τον βαλω στην κυριαρχη την λευκη;
 
Εγω θελω να την κρατησω αλλα οχι για να μου ψωφησει ισα ισα οσο ποιο μεγαλη ειναι τοσο το καλυτερο για εμενα θα θελει ποιο πολυ φροντιδα και θα μου περναει και εμενα η ωρα :)...Αλλα σκεφτηκα κατι αλλο εχω ενα ζευγαρι καναρινια και ειναι ετοιμη η θηλυκια να γεννησει καθεται στην φωλια και κανει κυκλους για να την στρωσει αν οταν κλοσσαει βγαλω τον αρσενικο και τον βαλω στην κυριαρχη την λευκη;
Παναγιώτη, πως προκύπτει ότι είναι τόσο μεγάλη και επαναλαμβάνεις ότι μπορεί να ψοφήσει;υποψιάζεσαι ότι δεν σου έχουν πει αλήθεια για την ηλικία;Γιατί τη θεωρείς τόσο μεγάλη;
 
Και γιατι να μην αφήσεις τον αρσενικο με την ήδη υπάρχουσα οικογένεια του;
Ποιος, εννοώ τι σχέση έχετε, σου χάρισε την καναρα;
Σου είπε για ποιο λόγο ήθελε να στην χαρίσει;
Θεωρείς ότι για κάποιο λόγο θέλησε να την ξεφορτωθεί;
Το σημαίνει στο αρχικό, σου ποστ ότι μασάει λίγο λίγο; Που μασάει; Έχεις κρατήσει καραντίνα απο τα αλλά σου πουλιά;
τι εννοείς κυρίαρχη;
 
Και γιατι να μην αφήσεις τον αρσενικο με την ήδη υπάρχουσα οικογένεια του;
Ποιος, εννοώ τι σχέση έχετε, σου χάρισε την καναρα;
Σου είπε για ποιο λόγο ήθελε να στην χαρίσει;
Θεωρείς ότι για κάποιο λόγο θέλησε να την ξεφορτωθεί;
Το σημαίνει στο αρχικό, σου ποστ ότι μασάει λίγο λίγο; Που μασάει; Έχεις κρατήσει καραντίνα απο τα αλλά σου πουλιά;
τι εννοείς κυρίαρχη;
Χείμαρρος οι ερωτήσεις σου Γιάννη! @ianos :D
 
Τα παιδια απο την αρχη μου ειπαν οτι ειναι μεγαλη δεν την θελουν και την ταιζουν τσαμπα δεν κανει τιποτα και ετσι τους ειπα να μου την δωσουν... Εμενα μου αρεσει απλα εχει κατι στα ποδια επειδη ειναι λιγο μεγαλη σε ηλικια αλλα δεν πειραζει... Και οταν λεω κυριαρχη εννοω ρατσα οπως τιμπραντος και τετοια @ianos
 
Τα παιδια απο την αρχη μου ειπαν οτι ειναι μεγαλη δεν την θελουν και την ταιζουν τσαμπα δεν κανει τιποτα και ετσι τους ειπα να μου την δωσουν... Εμενα μου αρεσει απλα εχει κατι στα ποδια επειδη ειναι λιγο μεγαλη σε ηλικια αλλα δεν πειραζει... Και οταν λεω κυριαρχη εννοω ρατσα οπως τιμπραντος και τετοια @ianos
Η κανάρα είναι λευκή;
Να βάλεις στα πόδια κρέμα epithol (6-7 ευρώ) και θα στρώσουν σε μια βδομάδα.
 
Παναγιώτη επιμένεις από την αρχή ότι είναι πολύ γρια και μεγάλη.
Τα καναρίνια ζουν πάνω από 10 χρόνια. Πως είναι μεγάλη; Είναι ένα ενήλικο πουλί.
 
Με τέτοια δεδομένα Μαρία μου, καταλαβαίνεις που κατατάσσεσαι ηλικιακά :D... Τίποτα.. Κάθε θηλυκό όταν βγάζει δόντια, αρχίζει να παρακμάζει..😵
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Με τέτοια δεδομένα Μαρία μου, καταλαβαίνεις που κατατάσσεσαι ηλικιακά :D... Τίποτα.. Κάθε θηλυκό όταν βγάζει δόντια, αρχίζει να παρακμάζει..😵
Ανδρικά άλλοθι συνομηλίκων, προς δικαιολογία αδυναμίας :)
 
ειναι σιγουρα κυριαρχη καποια στιγμη θα την βγαλω φωτο και θα την ανεβαζω... Οσο για το ζευγαρι που ειχα κε @misalouris η καναρα κανει κυκλους στην φωλια η οποια ειναι γεματη σαν να θελει να βολευτει
 
Αρχικά θα κρατήσεις καραντίνα 40 μέρες, θα φτιάξεις τα ποδαρακια της, θα την προετοιμασεις διατροφικά και αν ακόμα είναι η εποχή για ζευγάρωμα και το επιτρέπει ο καιρός μπορείς να τη βάλεις με τον αρσενικό που έχεις... Αν και ένα λευκό. Κυρίαρχο καναρινακι όπως η μεγαλοκυρια θα ήταν καλύτερα να ζευγαρωσει με ένα κίτρινο ή λευκό υποχωρητικο αρσενικό! Να την χαίρεσαι την κούκλα σου και να σου ζήσει πολλά πολλά χρόνια! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Back
Top