Αναπαραγωγή Να μεταφέρω νεοσσό σε άλλη φωλιά για να τον μεγαλώσει άλλο ζευγάρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TZANNSPY

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2016
Μηνύματα
1.707
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
ΕΡΏΤΗΣΗ:
Να μεταφέρω νεοσσό σε άλλη φωλιά προκειμένου να τον μεγαλώσει άλλο ζευγάρι που έχει συνομήλικα πουλιά;

ΔΕΔΟΜΈΝΑ:
Μια φωλιά με έξι νεοσσούς με τον μικρότερο να υστερεί αρκετά σε μέγεθος. Σκάσιμο αυγών στις 7/5 & 8/5 και το μικρό αργά το απόγευμα στις 8/5 αλλά διαφέρει στο μέγεθος.
Μια φωλιά με μόλις δύο νεοσσούς -και δεν περιμένω άλλους- με σκάσιμο αυγών στις 9/5 & 10/5 σε μέγεθος παρόμοιο με το μικρό της άλλης φωλιάς.

Εγώ δεν μπορώ να ταίζω για να βοηθήσω.

Συμβουλές και γνώμες, απαραίτητες...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σπύρο, είμαι ο τελευταίος που μπορώ να σε συμβουλεύσω αλλά θεωρώ πάρα πολύ καλή και έξυπνη την σκέψη σου. Θεωρητικά μου φαίνεται λογικό στο να κάνεις κάτι τέτοιο.
Πάλι θεωρητικά θα σου πω ότι εγώ στην θέση σου μάλλον θα το έκανα.

Υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι όντως δεν το ταΐζουν οι τωρινοί γονείς του. Κάτω από αυτή την λογική του δίνεις την ευκαιρία που του αξίζει.
 
Εγώ δεν μπορώ να ταίζω για να βοηθήσω.

Συμβουλές και γνώμες, απαραίτητες...
Να το μεταφέρεις στην φωλιά με τους 2 νεοσσούς, αφιέρωσε λίγο χρόνο για να δείς αν θα το αποδεχτούν οι γονείς.
Πιστεύω πως θα το αποδεχτούν σίγουρα και θα το ταίσουν.

καλή επιτυχία!
 
Φυσικά, πρακτικά μπορεί να γίνει. Πολλές φορές γίνεται με αίσια έκβαση. Ο κίνδυνος δεν προέρχεται απο την πιθανότητα να μην ταϊστεί απο τους θετούς γονείς (πράγμα σπάνιο), αλλά απο τον ακριβώς αντίθετο λόγο. Απο το τάϊσμα της θετής μαμάς. Το μικροβιακό φορτίο της οποίας είναι πιθανά διαφορετικό, απο αυτό της πραγματικής που του έδωσε το πρώτο "γάλα" στα πρώτα του βήματα.
 
Το πουλάκι είναι 8 ημερών, προφανώς και ταίζεται...
Του έβαλα χθες δαχτυλίδι και μου φάνηκε πολύ μικρότερο από τα αδέλφια του...
Θα του αλλάξω φωλιά το απόγευμα και θα δω αν ταιστεί για βράδυ...
Θα ενημερώσω...
Το θέμα μένει ανοιχτό για προτάσεις, γνώμες και εμπειρίες φίλων...
 
Σε μια φωλιά με έξι μικρά είναι λογικό να μένει κάποιο πίσω .. και το ίδιο λογική βρίσκω τη σκέψη σου για αλλαγή μητέρας.
Από την ώρα μάλιστα που μπήκε το δαχτυλίδι και κάνει την μελλοντική αναγνώριση ευκολότερη δε βλέπω το λόγο να μην γίνει.
Επίσης αν η μητέρα με τα δύο ταΐζει καλά δεν θα υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας...
Εγώ θα το έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη... έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σπύρο, το ζήτημα είναι πως θα το υποδεχθεί η παραμάνα. Αυτό θέλει παρακολούθηση. Αν το ταΐσει, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ πάντως θα το επιχειρούσα. Να μη σου πώ ότι θα μετέφερα κι άλλο ένα και θα έκανα δύο τετράδες.
 
Back
Top