Φροντίδα Να μπει πρωτος στο νεο κλουβι ή να περιμενουμε λιγο;

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
την επομενη εβδομαδα θα εχω το νεο κλουβι του φρανκυ, κατασκευασμενο απο ενα φιλο μου. Οι διαστασεις του θα ειναι 60χ50χ130. ισως να βγει και λιγο ψηλοτερο. στο κλουβι αυτο θα μετακομισει ο φρανκυ μαζι με παρεα (ελπιζω συντομα να εχει γινει κατι και σε αυτο το θεμα). Βεβαια τα πουλια θα μεινουν αρκετο διαστημα ξεχωριστα ωσπου να συνηθισουν το ενα το αλλο. εχω ομως ενα διλλημα...
1ον. αφηνω τον φρανκυ στο υπαρχον κλουβι, βαζω τον νεο σε ενα αλλο κλουβι που μου χαρισε η τζωρτζινα και μετα απο κανενα μηνα μετακομιζουν και οι δυο στο καινουριο (στο μεγαλο που αναφερω πιο πανω).
2ον. Βαζω τον φρανκυ στο μεγαλο κατευθειαν, να χαρει και λιγο ανεση βρε αδερφε και μετα απο κανενα διμηνο (καραντινα και διαστημα προσαρμογης των 2 πουλιων) βαζω και το αλλο πουλι μεσα.

τι απο τα δυο θα κανατε στην θεση μου; και στα δυο υπαρχουν ομως σκοτεινα σημεια, οπως...
στην περιπτωση (2)μηπως γινει κτητικος με την... Μεζονετα και δεν θελει παρεα μαζι του ομως; Ενω στην (1)περιπτωση,υπαρχει πιθανουτητα να μην βρεθει παρεα και ειναι αμαρτια να υπαρχει το μεγαλο κλουβι και να μην μενει μεσα
 
Φιλε μου εγω θα εκανα την πρωτη κινηση που σκεφτεσαι να κανεις... Αν τον βαλεις απο την αρχη στο καινουργιο εινια που ειναι παλιος θα γινει επιθετικος στον νεο "εισβολεα".. Μετα την μηνιαια καραντινα βαλτα διπλα διπλα τα κλουβια και τσεκαρε αντιδρασεις.. Μετα απο κανα μηνα πιστευω θα εισαι ετοιμος για τις αλλαγες...
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Αλέξανδρο (την 1η λύση θα διάλεγα και εγώ). Πρώτα δώσε στα πουλιά την ευκαιρία να γνωριστούν και όταν έρθει η ώρα να τα ενώσεις κάντο αλλά σε "ουδέτερο έδαφος" για να αποφύγεις τις δυσάρεστες εκπλήξεις.
 
ευχαριστω για τις γνωμες. Θα συμφωνησω και γω μαζι σας. ελπιζω να βρεθει παρεα συντομα
 
Τοτε να σου ευχηθουμε καλη ευρεση νυφης!
Θα την παρεις εξημερωμενη η σε καπως πιο αγρια κατασταση;
 
εγω φίλε θα την έπερνα αγρια... Ετσι wild things...😀! Αλλα εξημερωμενη πρέπει να μετραει πιο πολυ γιατι δε θα έχεις μεγάλο προβλημα να χασεις το δέσιμο με τον αλλον... Θα παιζεταο και οι τρεις μαζι.. Αν η αλλη εινια αγρια θα τον ψιλοστρεσσάρει τον αλλον...
 
Back
Top