Αναπαραγωγή Να ξαναβάλω τον αρσενικό στη ζευγαρώστρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dreil
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dreil

PB New Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα σε ολους 🙂
σε ενα απο τα ζευγαρια μου(καναρινια) ειχε κρυωσει ο αρσενικος και αναγκαστηκα να τον απομονωσω ωστοσο ειχε προλαβει να κανει τη δουλεια του κι ετσι η καναρα εδω και 2 μερες χαιρεται τα μικρα της 🙂Ο αρσενικος τωρα χαιρει ακρας υγειας και σκεφτομαι να τον ξαναβαλω με την θυληκια για να την βοηθα στο ταισμα των μικρων. Πιστευετε οτι μπορει να ειναι επιθετικος απεναντι στα μικρα δεδομενου του οτι δεν βρισκοταν στο κλουβι κατα την εκκολαψη των αυγων;
περιμενω με ανυπομονησια τις γνωμες εμπειρων φιλων
 
  • Like
Αντιδράσεις: at1991
Αν και μου λείπει η εμπειρία στην αναπαραγωγή, σε θεωρητικό επίπεδο θα σου έλεγα Ξεκίνα και παρατηρείς αντιδράσεις :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: at1991
Πόσα μικρά έχει η κανάρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: at1991
Δίλημμα… κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να τα καταφέρει μια χαρά και από μόνη της. Αν βάλεις τώρα τον αρσενικό στη ζευγαρώστρα μπορεί να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από ότι να λύσει. Αν ήμουν στη θέση σου θα παρακολουθούσα στενά εάν τα καταφέρνει ή κανάρα και θα τη βοηθούσα λιγάκι στο τάισμα αν χρειαζόταν. Εάν είσαι εξοικειωμένος με τη διαδικασία, μπορείς να το κάνεις από τώρα βοηθώντας μερικές φορές την ημέρα.
 
Ερχομαι στην θέση σου και σκέπτομαι.
Αν είσαι σίγουρος οτι είναι καλά τον βάζεις και τον παρακολουθείς.
Ας υποθέσουμε οτι ταίζει την θηλυκιά, δεν δημιουργεί πρόβλημα,
ακόμα κλωσσάει αλλά και ταίζει τα μικρά. Κέρδισες έναν τέλειο
πατέρα κάναροκαι την σιγουριά οτι θα ακολουθήσει μια
ακόμα καλύτερη γέννα. Ολα τέλεια!
-Αν όμως την 15 ή την 20 μέρα αρχίζουν να σου ψοφούν ένας-ένας
οι νεοσσοί;δεν θα στεναχωρηθείς διπλά με την υποψία οτι
τον έβαλες πολύ γρήγορα μετά την ανάρρωση μαζι με τα μικρά
και τους μετέφερε μιαν ασθένεια που τα ξαπόστειλε;.
Τι θα κάνεις; να το παίξεις κορώνα -γράμματα;
 
το οτι ειναι καλα το ειπα στο πρωτο μνμ... Ο βασικος λογος που εχω ενδοιασμους για το αν θα επρεπε να ξαναμπει ο αρσενικος ειναι κατα ποσο θα ειναι επιθετικος απεναντι στους νεοσσους δεδομενου του οτι θελει να ξαναζευγαρωσει και δεν ηταν παρων στην διαδικασια κλωσιμματος και εκκολαψης των μικρων.Αλλωστε αν ειχε κατι κολλητικο δεν θα πρεπε να νωσει και η καναρα;
 
Εγώ στη θέση σου δεν θα τον έβαζα γιατί τα μικρά ίσως να τα δεί ξένα ή και αντιπάλους και να τους κάνει κακό. Εάν η κανάρα τα καταφέρνει μόνη της στο τάισμα μην το ρισκάρεις. Απ'την άλλη εσύ αποφασίζεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dreil
το οτι ειναι καλα το ειπα στο πρωτο μνμ... Ο βασικος λογος που εχω ενδοιασμους για το αν θα επρεπε να ξαναμπει ο αρσενικος ειναι κατα ποσο θα ειναι επιθετικος απεναντι στους νεοσσους δεδομενου του οτι θελει να ξαναζευγαρωσει και δεν ηταν παρων στην διαδικασια κλωσιμματος και εκκολαψης των μικρων.Αλλωστε αν ειχε κατι κολλητικο δεν θα πρεπε να νωσει και η καναρα;

-Αφού οι νεοσσοί είναι στην φωλιά και μάλιστα τόσο νέοι δεν νομίζω
οτι θα αισθάνεται κάποια απειλή, για να γίνει απεναντί τους επιθετικός.
Το γεγονός οτι θέλει να ζευγαρώσει δεν αποτελεί εμπόδιο καθώς
κάθε φορά που θα βγαίνει η κανάρα απο την φωλιά
για μια γρήγορη βόλτα, θα ζευγαρώνει.
Το βλέπω καθημερινά στα δικά μου πουλιά, να συμβαίνει συνεχώς.
-Η κανάρα μπορεί να μην νοσήσει ποτέ, αλλά τίποτα δεν αποκλείει
να γίνει φορέας.
-Ο δικός μου φόβος είναι αυτός που σου εξέθεσα παρα πάνω γι' αυτό
και περιορίστηκα σ' αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dreil
Αρα και η καναρα εχει τις ιδιες πιθανοτητες με τον αρσενικο να τους κολλησει, ετσι δεν ειναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Έχεις δύο πουλιά ενός ζευγαριού εκ των οποίων το ένα έχει νοσήσει και το άλλο όχι. Θεωρητικά οποιοδήποτε πουλί μπορεί να φέρει κάποια ασθένεια και να τη μεταδώσει στα υπόλοιπα. Το θέμα είναι πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο το οποίο είσαι διατεθειμένος να αναλάβεις. Θα φοβηθείς δηλαδή ένα πουλί που δεν έχει νοσήσει ποτέ ή ένα πουλί που μόλις έχει αναρρώσει ( ; ) μήπως σου μεταδώσει κάποια ασθένεια; Θεωρητικά και τα δύο έχουν πιθανότητες. Το θέμα είναι πόσες έχει το καθένα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dreil
Πριν απο λιγο εβαλα τον αρσενικο στο κλουβι με την θυληκια αυτος κατευθειαν πηγε να τη βατεψει...ωστοσο η θυληκια εκανε ενα περιεργο ηχο για αρκετη ωρα... Κι ετσι εβαλα το χωρισμα. Δεν θα το αφησω πολυ απλα θελω να δω αντιδρασεις
σας ευχαριστω ολους για τις προηγουμενες απαντησεις θα επανελθω με νεοτερα...
 
Eβγαλα το χωρισμα και ολα φαινονται καλα... Ο αρσενικος ομως βατευει συνεχεια. Επειδη ημουν αρκετα επιφυλακτικος για τους νεοσσους οταν εβγαλα το χωρισμα εβαλα την καμερα να γραφει για μιση ωρα...5 φορες ο αρσενικος βατεψε τη θυληκια και μαλιστα μεσα στη φωλια.Βεβαια την ταισε αρκετες φορες...υπαρχει περιπτωση η καναρα να παρατησει την φωλια;
 
Ένα πουλί που νοσεί ή και να έχει αναρρώσει μπαίνει καραντίνα για 40 μέρες προς αποφυγή ασθενειών. ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ.
 
Back
Top