Διατροφή Να ξεφλουδίσω το αυγό ή να το δίνω με το τσόφλι;

Χρήστος Γκάφ.

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2015
Μηνύματα
85
Πόλη
Αθήνα
Έβρασα αυγό 12 λεπτών. Το ερώτημα μου είναι να το ξεφλουδίσω έως την μέση και να το βάλω στην αυγοθήκη ή να το πάρω να το βάλω και να το δώσω με το τσόφλι. Εννοείται ότι και στις δυο περιπτώσεις έχω πλύνει καλά το αυγό μετά την βράση του για να φύγουν όλα τα βακτήρια και πάντα αφού το αυγό έχει κρυώσει. Το δίλημμα μου προέρχεται γιατί ένας συγγενής μου του έδινε το αυγό με το τσόφλι επειδή αυτό έχει ασβέστιο ενώ εγώ θεωρώ ότι δεν χρειάζεται. Τι μου συνιστάτε;
 
γιατί ένας συγγενής μου του έδινε το αυγό με το τσόφλι επειδή αυτό έχει ασβέστιο ενώ εγώ θεωρώ ότι δεν χρειάζεται. Τι μου συνιστάτε;
Καλά έκανε ο συγγενής σου, έχεις λάθος εντύπωση. Το τσόφλι χρειάζεται για να αντλήσει το πουλάκι ασβέστιο, το ίδιο το αυγό για τις πρωτεΐνες. Με το τσόφλι θα το βάζεις.
 
Το τσόφλια είναι πολύτιμα, όποιος δεν το θέλει μπορεί να τα δίνει σε εμένα. Τα γκούλντιανς κάνουν πάρτι!
 
Έβρασα αυγό 12 λεπτών. Το ερώτημα μου είναι να το ξεφλουδίσω έως την μέση και να το βάλω στην αυγοθήκη ή να το πάρω να το βάλω και να το δώσω με το τσόφλι. Εννοείται ότι και στις δυο περιπτώσεις έχω πλύνει καλά το αυγό μετά την βράση του για να φύγουν όλα τα βακτήρια και πάντα αφού το αυγό έχει κρυώσει. Το δίλημμα μου προέρχεται γιατί ένας συγγενής μου του έδινε το αυγό με το τσόφλι επειδή αυτό έχει ασβέστιο ενώ εγώ θεωρώ ότι δεν χρειάζεται. Τι μου συνιστάτε;
Γιατι το πλένεις μετά τη βράση του;...όλα τα μικρόβια-βακτήρια σκοτώνονται μετά 10-12 λεπτά βράσιμο.
Φυσικά με το τσόφλι θα το δίνεις.
 
"Αγρίεψε" λίγο την υφή του με ένα πηρούνι από πάνω, μην το προσφέρεις εντελώς λείο όπως το κόβει το μαχαίρι, ίσως το διευκολύνει.
 
Όχι παλιά πριν από 10 βδομάδες έτρωγε στον συγγενή μου κανονικότατα. Σε εμένα είναι το πρόβλημα.
 
Ας μας πει ο Μιχάλης γιατί δεν πρέπει να βάζουμε το τσόφλι.
Δεν λέω να μην το βάζουμε ερωτηματικό έχω κατά πόσο μεταβολίζετε από το πουλί. Το ασβέστιο και το μαγνήσιο είναι τα «γήινα αλκαλικά» μέταλλα, τα οποία ανευρίσκονται στο φλοιό της γης, συνήθως με τη μορφή αδιάλυτων αλάτων. (Η λέξη ασβέστιο ‘calcium” προέρχεται από την λατινική “calc” δηλαδή άσβεστος, όπως στη λέξη ασβεστόλιθος, που είμαι μια μορφή ανθρακικού ασβεστίου)
Για να απορροφηθεί το ασβέστιο, πρέπει να διαχωριστεί από την αρχική ένωση-φορέα του και να ιονιστεί και όσο δεν απορροφάται αποβάλλεται με τα κόπρανα.
Μεταλλικά στοιχεία Για να αφομοιωθούν όμως θα πρέπει να επεξεργαστούν κατά μήκος της τροφικής αλυσίδας.
1. Τα φυτά προσλαμβάνουν μεταλλικά στοιχεία από το χώμα, προσθέτουν ένα μόριο άνθρακα σε αυτά και τα μετατρέπουν από ανόργανα σε οργανικά στοιχεία.
2. Τα μεταλλικά στοιχεία στην οργανική τους μορφή, είναι πλέον ικανά να απορροφηθούν από οργανισμούς που βρίσκονται ψηλότερα στη τροφική αλυσίδα. Το χώμα έχει τα μεταλλικά στοιχεία, εάν το τρώγαμε θα ήταν διαθέσιμα στον οργανισμό?
 
Μιχάλη, είναι σα να λες ότι είναι διφορούμενο η προς διερεύνηση αν πρέπει να χορηγούμε ασβέστιο στα πουλιά... Ελπίζω να κατάλαβα λάθος...
 
Για να απορροφηθεί το ασβέστιο, πρέπει να διαχωριστεί από την αρχική ένωση-φορέα του και να ιονιστεί και όσο δεν απορροφάται αποβάλλεται με τα κόπρανα.
Επιτέλους Μιχάλη, μια "νόστιμη" απάντηση. :)

Αυτό που περιγράφεις είναι η ουσία της ζωής. Ένας εξελιγμένος οργανισμός κάνει αυτό ακριβώς. Καταναλώνει τροφές που μπορεί να διαλύσει στα χημικά τους στοιχεία, κρατάει ότι χρειάζεται και τα υπόλοιπα τα κάνει περιττώματα. Ο ιονισμός που αναφέρεις είναι εφικτός από το ρεύμα που προσφέρει ο εγκέφαλος. Θεωρητικά δεν υπάρχει κάτι που εμποδίζει τον μεταβολισμό του ασβεστίου όταν η πρώτη ύλη προέρχεται από το τσόφλι του αυγού.

Επομένως, τουλάχιστον με βάση την απλή λογική και αφού το στοιχείο (ασβέστιο) δεν λαμβάνεται μόνο του αλλά μέσω μιας τροφής που παρέχει τα στοιχεία που είναι απαραίτητα για το μεταβολισμό του σε συνδυασμό με το ηλεκτρικό ρεύμα που χρειάζεται για τον ιονισμό του, τότε που είναι το πρόβλημα; Εκτός αν υπάρχει κάτι που χρειάζεται απόδειξη από έρευνες που υπερβαίνουν την απλή λογική. Εάν έχεις κάτι υπόψη σου, θα με ενδιέφερε.

Υ. Γ. Κάνε μου τη χάρη όμως και απάντησε με βάση αυτό που κατάλαβες διαβάζοντας. Μη μου παραθέσεις απλώς ένα σύνδεσμο από αυτόματο μεταφραστή. :)
 
Κόψε το αυγό στη μέση και με πιρουνάκι και μαχαιράκι ή πολύ απλά στο μίξερ κάντο κομματάκια! Βάλε μαζί και κομματάκια από το αγαπημένο του φρούτο ή λαχανικό και πιστεύω θα δοκιμάσει και θα φάει! 😉
 
Σε pet shop μου ειπαν να μη δινω αυγο διοτι περιεχει ζωικο λιπος και αυτο πολλες φορες εχει ως αποτελεσμα να κανει καρκινωμα πισω στο ποπουδακι τους. Πρωτη φορα εχω στην κατοχη μου καναρινακι αρα δεν γνωριζω και πολλα πραγματα πανω σ'αυτα... Θα με ενδιεφερε να διαβασω και την δικια σας αποψη.
 
Kι εμείς αν τρώμε όλο κρέας κάτι θα πάθουμε... Μάλλον ο καρκίνος σχετίζεται με το κρέας..
Αν καπνίζουμε, ακόμα χειρότερα... Αν είμαστε υπέρβαροι τρεις χειρότερα, αν κάνουμε και καθιστική ζωή... φασκελοκουκούλωστα!
Όλα σχετικά είναι, όλα πρέπει να δίνονται με μέτρο.
Όσο για τους πετσοπάδες. είναι οι τελευταίοι που θα πρέπει να συμβουλεύεσαι.
 
Σε pet shop μου ειπαν να μη δινω αυγο διοτι περιεχει ζωικο λιπος και αυτο πολλες φορες εχει ως αποτελεσμα να κανει καρκινωμα πισω στο ποπουδακι τους.

😀 το ακούσαμε κι αυτό! Καλά, τελικά οι πετ σοπάδες έχουν αστείρευτη φαντασία... Κι όλο λες ότι τα έχεις ακούσει όλα, και όλο κάτι ξεφυτρώνει...

Όσο για τους πετσοπάδες. είναι οι τελευταίοι που θα πρέπει να συμβουλεύεσαι.

Θα συμφωνήσω. Δε λέω ότι είναι όλοι ίδιοι, ούτε ότι λένε όλοι μπούρδες. Αλλά οι περισσότεροι λένε.
 
Να δινεις αλλα με μετρο αναλογα τις αναγκες της εποχης. Πχ στην προετοιμασια και στην αναπαραγωγη, οπως και στην πτερορροια δινουμε πιο συχνα λογω αυξημενων αναγκων.

Στη συντηρηση μια με δυο φορες την εβδομαδα ειναι υπεραρκετα.

Υγ. Πλιζ, μην ακουτε παντα τους πετσοπαδες... Πολυ λιγοι εχουν γνωσεις..
 
Back
Top