Φροντίδα Να πάρουμε ένα θηλυκό για παρέα στο green cheecked conure μας;

lazos14

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουν 2020
Μηνύματα
51
Πόλη
Αγία Νάπα
Ειμαι καινουριος στο φορουμ αν και το εχω επισκεφθει πολλες φορες για να συμβουλευτω ςσχετικα με τον Λαζαρο που εχουμε μαζι μας εδω και εναν χρονο! Εχουμε περασει αρκετα μαζι και προσπαθουμε να περναμε οσο περισσοτερο χρονο μπορουμε μαζι οσο δεν εργαζομαστε. Να σημειωσω πως ο Λαζαρος κοιμαται στο κλουβι του και ολη την υπολοιπη μερα βρισκεται πανω στο κλαρι του εξω απο το κλουβι και παιζει με τα παιχνιδια του στο καθιστικο... Προσφατα που μεγαλωσαν τα φτερα του ξεκινησε δειλα δειλα να μαθαινει να πετα.
Θα ηθελα εαν καποιος εχει αντιμετωπισει ξανα κατι αντιστοιχο να μας πει τη γνωμη του σχετικα με το αν ειναι καλο η οχι να του φερω παρεα εναν θυληκο/αρσενικο κονουρο... Στεναχωριεμαι που μενει τ απογευματα μονος στο σπιτι τις ωρες που εργαζομαστε με τη Λενακαι θα ηθελα να ειναι χαρουμενος και σκεφτομουν πως αν φερω παρεα στο σπιτι θα ειναι καλυτερα. Δεν το εχουμε αποφασισει ομως γιατι δε ξερω πως θα το παρει, αν θα ζηλεψει αν θα στεναχωρηθει... Δ ξερω πως θα το παρει. Πρεπει να τους εχω σε ξεχωριστα δωματια στην αρχη; Ειναι γενικα πολλες οι σκεψεις που με βασανιζουν και θα ηθελα ν ξερω αν εχει καποιος τη γνωση και τη θεληση να μας συμβουλεψει σχετικα!
Ευχαριστουμε εκ των προτερων και...
καλως σας βρηκαμε!
 
@lazos14 δεν νομίζω οτι είναι πολλές οι ώρες που λείπετε Αφού το πρωί είναι μαζί σας και έχει συντροφιά. Και ο δικός μου είναι όλη μέρα έξω αλλά απο τις 8 το βράδυ κοιμάται όποτε φεύγω κατά τις 6 και είναι ενταξει. Τώρα αν αποφασίσετε να πάρετε ακόμη ένα θα πρέπει να προσέξετε την γνωριμία. Ξεχωριστό δωμάτιο στην αρχή, έπειτα ξεχωριστά κλουβια αλλά 40 μέρες δίπλα δίπλα για να δείτε πως τα πάνε. Αν τα πάνε καλά τα αφήνετε μαζί έξω και έπειτα ίσως να μπορέσουν να συμβιώσουν και στο ίδιο κλουβι. Έχω δει όμως πολλά που δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους και τα βγάζουνε έξω και διαφορετικές ώρες για να μην τσακώνονται. Από την στιγμή όμως που είναι το ίδιο είδος πιστεύω πως θα μπορέσουν να συνυπάρξουν ακόμη και στο ίδιο κλουβι. Πάντως όσο ζούσα με την οικογένεια και είχαμε ένα κοκατιλ και ένα ρινκνεκ τα βγάζαμε σε ξεχωριστά δωμάτια γιατί μάλωναν.
 
Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη... Το σημαντικοτερο που φοβαμαι γενικοτερα ειναι μη μ παθει καταθλιψη απο τη ζηλια που θαρθει αλλος παπαγαλος στο σπιτι... Εκει ειναι που φοβαμαι περισσοτερο...
 
Σίγουρα το κάθε πουλάκι έχει το δικό του χαρακτήρα και αντιδρά διαφορετικά. Σε γενικές γραμμές όμως, αν η γνωριμία τους γίνει σωστά και σταδιακά δεν θεωρώ πως θα υπάρξει πρόβλημα. Θα τα βρουν και θα τα πάνε μια χαρά. Ο "κίνδυνος" μόνο που πρέπει να έχετε στο μυαλό σας είναι πως υπάρχει μια σοβαρή πιθανότητα από ένα σημείο και μετά ο Λαζαρακος να απομακρυνθεί λίγο από εσάς και να προσκολληθει στο καινούριο πουλάκι περισσότερο. Ειδικά στις περιόδους αναπαραγωγής.
 
@aggelosioa Πραγματικα δεν εχω κανενα θεμα με το αν απομακρυνθει λιγακι και απο μας φτανει να ξερω οτι ειναι χαρουμενος ο φιλος μου... Το θεμα μου τωρα ειναι οτι πρεπει να του κανω dna τεστ για να δω το φυλο του, ασχετα που πιστευω πως ειναι αρσενικος και τον φωναζω Λαζαρο. Το αλλο που δε γνωριζω ειναι αν θα τα πηγαινει καλυτερα με το αντιθετο φυλο η με το ιδιο;
 
Έχω δει σε φίλο μου δυο αρσενικά Green cheeked conure να συμβιώνουν καλά και χωρίς προβλήματα στο ίδιο κλουβί για χρόνια. Σίγουρα όμως, αν πάρεις δύο πουλάκια αντίθετου φύλου, οι πιθανότητες να συμβεί αυτό είναι αρκετά πιο υψηλές. Θα πρότεινα λοιπόν, αφού σιγουρευτείς για το φύλο του, να πάρεις το αντίθετο.
 
Καλησπέρα. Επειδή εκτρεφω conure green cheek. Έχω και ημερα πουλιά που τα μεγάλωσα στo χέρι με κρέμα. Είναι εξίσου ημερα παρολο που τα εχω κανει ζευγαρια. Φυσικά όμως τον πρώτο καιρό που θα έρθει το νέο πουλί σπίτι θα Πρέπει να είναι σε άλλο κλουβί, μέχρι να δεθουν τα πουλιά μεταξύ τους. Θα πρέπει να τους κάνεις καλή προσαρμογή και αυτό μπορεί να πάρει μέρες
 
@μιχαλης91 Το προβλημα μου ειναι πως αργει πολυ τ τεστ τ λαζαρου να μας ερθει λογω τ ιου κτλπ απο ισπανια π τ εστειλα, κ το κακο ειναι πως τα pet shop εδω(κυπρος) δε πουλανε τα πουλια με dna, οποτε και θα δυσκολευτουμε πολυ να βρουμε καποιο με αντιθετο φυλο.. Εσεις μιας και εκτρεφετε ξερετε να μας πειτε κανα κολπο που να καταλαβουμε το φυλο του;
 
Back
Top