Γενικά Να πάρω αρσενικό ή θηλυκό παπαγάλο (ringneck ή κοκατίλ);

Patikas

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2018
Μηνύματα
51
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους. Πρώτου προβώ σε αγορά παπαγαλου σκέφτομαι το φίλο του. Μιλάμε για Indian rigneck η κοκατιλ(ότι βρω από αυτά τα δύο στο Pet Shop, κατά προτίμηση Indian ringneck και μετά κοκατιλ).
Θέλω τις γνώμες σας καθώς και τις γνώσεις σας στο κομμάτι κατά πόσο θα επιρεασει την σχέση μας(είμαι αγορι)

Προς ολους όσους θα κάνουν ποστ τα αντίστοιχα άρθρα των παπαγαλων από αυτό το φόρουμτα εχω διαβασει πολύ καλά

Όλες οι γνώμες είναι καλοδεχουμενες :)

Και κάτι έχτρα ποιες είναι οι περίοδοι που έχουν πτερρορια αυτα τα είδη;
 
Αν πας για ρινγκεκ θα προτεινα αρσενικο καλυτερα! τα θυληκα συνηθως ειναι πιο δαγκωνιαρικα! Τωρα οσον αφορα τα κοκατιλ και τα 2 ειναι μια χαρα! Τα αρσενικα κανουν πιο πολλους ηχους και τα θυληκα ειναι συνηθως πιο χαδιαρικα αλλα και τα 2 φυλα ειναι οπως τα μαθεις!
 
Δηλαδή στα ringneck οι συμπεριφορές σε γενικές γραμμές είναι ίδιες με εξαίρεση το δάγκωμα σωστά;
 
Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα:
Νεαρό πτηνό από εκτροφέα και όχι πετσοπ, κατά προτίμηση αρσενικό, αν ήταν να μην προορίζεται για αναπαραγωγή, ώστε να αποφύγω ωοτοκίες, κοκατίλ που ειναι πιο χαδιάρικα
κατά τη γνώμη μου και φωνάζουν και λιγότερο και μου φαίνονται πιο εύκολα διαχειρίσιμα και πιο κοινωνικά.
 
Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα:
Νεαρό πτηνό από εκτροφέα και όχι πετσοπ, κατά προτίμηση αρσενικό, αν ήταν να μην προορίζεται για αναπαραγωγή, ώστε να αποφύγω ωοτοκίες, κοκατίλ που ειναι πιο χαδιάρικα
κατά τη γνώμη μου και φωνάζουν και λιγότερο και μου φαίνονται πιο εύκολα διαχειρίσιμα και πιο κοινωνικά.
Στο κομμάτι του εκτροφεα θα προτιμούσα και εγώ να πάρω από εκτροφεα αλλά έχω ψάξει στην Θεσσαλονίκη και δεν έχω βρει ούτε για ringneck ούτε για κοκατιλ. Δεν πρόκειται να πάρω παπαγάλο από απόσταση για διαφορους προσωπικούς λόγους.
Όσον αφορά τα είδη τα έχω με σειρά προτίμησης γιατί άμα δεν βρω το πρώτο να πάω στο δεύτερο και ούτο κάθε εξης. Καθώς και τα δύο είδή τα λατρεύω.
 
Back
Top