Γενικά Να πάρω αρσενικό η θηλυκο ζεμπρακι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paul.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paul.

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2011
Μηνύματα
75
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα..
Σκέφτομαι να πάρω ένα ζεμπρακι.. Αλλά δε ξέρω τι είναι καλύτερο αρσενικό η θυληκο; Επίσης τα ζευγάρια είναι μαζί όλο το χρόνο; Ζουν έξω η μέσα στο σπίτι.?
 
Νομίζω ότι τα ζευγάρια αυτού του είδους μπορούν να ζήσουν μαζί όλο το χρόνο. Δεν έχεις τη δυνατότητα να διατηρείς ζευγάρι στο ίδιο κλουβί;

Μπορούν να ζήσουν έξω και το χειμώνα, αρκεί να υπάρχει κάλυψη από τις καιρικές συνθήκες ώστε να μην είναι άμεσα εκτεθειμένα στον αέρα και τη βροχή. Ειδικά όταν μιλάμε για θερμοκρασίες των περιοχών από την κεντρική Ελλάδα και κάτω.
 
Τι εννοείται;
Έχεις δίκιο, μου διέφυγε το ερωτηματικό. Ρωτάω εάν μπορείς να πάρεις ζευγάρι ή αν θέλεις οπωσδήποτε να είναι αρσενικό ή θηλυκό;
 
Καλησπέρα..
Σκέφτομαι να πάρω ένα ζεμπρακι.. Αλλά δε ξέρω τι είναι καλύτερο αρσενικό η θυληκο; Επίσης τα ζευγάρια είναι μαζί όλο το χρόνο; Ζουν έξω η μέσα στο σπίτι.?
Ζευγάρι μην πάρεις αν δεν σε ενδιαφέρουν οι αναπαραγωγές. Τα ζευγάρια τα χωρίζουμε μετά την αναπαραγωγική περίοδο ώστε να σταματήσουν τις γέννες και να ξεκουραστούν.
 
Τα Ζεμπράκια είναι πολύ κοινωνικά πουλια και αν θα πάρεις ΕΝΑ θα μελαγχολήσει. Αυτά τα πουλια δεν βρίσκονται ποτε μονα τους στην αγρια φύση. Πάντα θέλουν παρέα από αλλα πουλια του ιδιου είδος.

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ζευγάρι ή αν δεν θέλεις να τα αναπαράγεις τότε πάρε δυο αρσενικά. Τα θηλυκά αργά η γρήγορα θα σου κάνουν άσπορα αυγά, και αυγά είναι ένα επιπλέον πρόβλημα για την υγεία τους αν τυχόν θα τους λείπει ασβέστιο η ιχνοστοιχεία.


αρχέγονα αρσενικά ζεμπράκια
 
Έχεις δίκιο, μου διέφυγε το ερωτηματικό. Ρωτάω εάν μπορείς να πάρεις ζευγάρι ή αν θέλεις οπωσδήποτε να είναι αρσενικό ή θηλυκό;

Εχω κλουβί.. Μια ζευγαρωστρα..


Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ζευγάρι ή αν δεν θέλεις να τα αναπαράγεις τότε πάρε δυο αρσενικά. Τα θηλυκά αργά η γρήγορα θα σου κάνουν άσπορα αυγά, και αυγά είναι ένα επιπλέον πρόβλημα για την υγεία τους αν τυχόν θα τους λείπει ασβέστιο η ιχνοστοιχεία.

Αν πάρω ζευγαρι θα μπορώ όλο το χρόνο η οπως ειπε και ο @YannisK θέλουν ξεκούραση.?.
Επισης δυο αρσενικα μαζί τσακώνονται;
 
Απορια! Εγω ειχα ζευγαρη κ μωρακια κανανε... Η θυλικια παιθανε.. Τα ταιζει ο αρσενικος να τα αφησω ετσι μεχρι να μεγαλωσουν τα μικρα...; δεν θα ζευγαρωση με το μικρουλι του που ειναι θυλικο το ενα... Μικρο ειναι ακομα... Το ταιζει! IMG_201512341_1217.webpIMG_201512341_1217.webp
 
Αν τα αφήσεις μαζί θα ζευγαρώσουν στο μέλλον. Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό με τον κίνδυνο να έχεις προβληματικούς νεοσσούς; Και δεν είναι λίγο νωρίς για τέτοιους προβληματισμούς όταν ακόμα είναι μωρό και ταΐζεται από τον γονιό του;
 
Ναι δεν λεω για τωρα! Απλος το λεω επιδει δεν εχει ζευγαρι μετα μπορω να του παρω θυλικια αλλη η νατον αφισω ετσι/;... Τα αφινω οπως ειναιιι.. Ποτε θα ξερω το θυλικο οταν ειναι σε αναπαρ.;
 
Αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή του συγκεκριμένου αρσενικού μπορείς να του πάρεις ένα θηλυκό. Αν όχι δεν χρειάζεται αλλά δεν θα πρέπει να ζει στο ίδιο κλουβί με τις κόρες του
 
Οκ ευχαριστω πολυ... 😉 οταν αρχησει να τρωει το θυλικο να το βαλω σε αλλο κλουβη;
 
IMG_201512335_0804.webpΕιναι ενος κ κατι μηνα.. Με την μανα ειναι ιδιο χρωματικα... 😉
 
Δεν αποκλείεται αλλά είναι πολύ νωρίς για να ξεχωρίσεις το φύλο του με ασφάλεια.
 
Ααα μπορει να αλλαξει... Να δουμε.. Ακομα το ταιζει λιγο τζιμπαει μονο του... Να δουμεε... Ευχαριστώ. 😉
 
Back
Top