Γενικά Να πάρω θηλυκό Αfrican Grey ή κάποιο άλλο είδος;

andreasss

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2014
Μηνύματα
13
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σας

'Οπως είχα πεί και στο άλλο θέμα έχω αποφασίσει να πάρω έναν African Grey

Mιάς και δεν ευχέρησα πιο νωρίς τον τελευταίο μήνα έκλεισα έναν African Grey από εκτροφείο μιας και ακόμα είναι μωρό και θα τον πάρω σε μία εβδομάδα. Το θέμα μου είναι οτι ακόμα δεν εχει πάρει τεστ dna και δεν γνωρίζω το φύλο του παπαγάλου... όλοι οι παπαγαλοι που είχα ηταν αρσενικοί αλλα πριν απο ένα χρόνο είχα μια κακη εμπειρία με ενα θυληκό Lovebird το οποιο φθανοντας στην καταλληλη ηλικία αρχισε να ερωτοτροπει κατα καποιο τροπο με ολα τα ατομα του σπιτιου σε ακραιο σημείο... ισως να εφταιγε το ειδος ισως ο χαρακτηρας ισως το κανουν ολα αυτο, αλλα το συγκεκριμενο ηταν νυμφομανης! Δεν μπορω αλλιως να το χαρακτηρίσω, φυσικα δεν μιλαω για υγειή και περιορισμενη σεξουαλικη εκδηλωση! Επίσης να πω οτι έχω ακουσει για κολλήματα αυγών τα οποια οδηγησαν σε θανατο πουλια... Θα ήθελα λοιπον να ξέρω τι να περιμένω να πάρω θηλυκό η να κινηθω στην επιλογη καποιου αλλου ειδους που εχει εύκαιρο ο εκτροφεας; μηπως καποιο double yellow amazon;

Nα θυμίσω πως είμαι φοιτητής η μάλλον θα είμαι και θα έχω αρκετό χρόνο να περνάω μαζί του... επισης η επιλογη αυτη του να ξαναπαρω μεγαλο παπαγαλο είναι μετα απο σκεψη οποτε δεν θα ηθελα κριτική επ'αυτου του θεματος! Εσείς τι θα κάνατε με αυτά τα δεδομένα... Θα υπαρξουν ολα αυτα τα προβληματα με το θηλυκό γκρίζο;
 
Καλημέρα, βέβαια η λύση για το θηλυκό Lovebird ήταν να του πάρετε και ένα αρσενικό για παρέα.
Τώρα και τα δύο είδη πτηνών είναι ενδιαφέροντα και δεν υπολείπεται το amazon του African Grey απλά η δική σου επιθυμία είναι για ζακό.
Για να καταλάβω, ο εκτροφέας έχει κάνει τεστ dna στο αμαζονάκι αλλά όχι στον ζακό; Πως γίνεται αυτό; Και δεν θα κάνει πριν το πάρεις; Συνήθως τα πουλάνε ενώ έχει προηγηθεί το τεστ. Ποια η διαφορά στην ηλικία των δύο πουλιών; Μήπως σε βλέπει "ζεστό" και σε "παίζει" εμπορικά επειδή για δικούς του λόγους προτιμά να δώσει πρώτα το άλλο; Για το amazon σου έδειξε επίσημα χαρτιά με το τεστ;
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ θα προτιμούσα αρσενικό, ακριβώς εξ αιτίας αυτού του φόβου που ανέφερες.
Προσωπική άποψη όμως.
Γνώμη μου πρέπει να του ζητήσεις να στο δώσει αφού έχει προηγηθεί το τεστ.
 
..
Mιάς και δεν ευχέρησα πιο νωρίς τον τελευταίο μήνα έκλεισα έναν African Grey από εκτροφείο μιας και ακόμα είναι μωρό και θα τον πάρω σε μία εβδομάδα. Το θέμα μου είναι οτι ακόμα δεν εχει πάρει τεστ dna και δεν γνωρίζω το φύλο του παπαγάλου... όλοι οι παπαγαλοι που είχα ηταν αρσενικοί αλλα πριν απο ένα χρόνο είχα μια κακη εμπειρία με ενα θυληκό Lovebird το οποιο φθανοντας στην καταλληλη ηλικία αρχισε να ερωτοτροπει κατα καποιο τροπο με ολα τα ατομα του σπιτιου σε ακραιο σημείο... ισως να εφταιγε το ειδος ισως ο χαρακτηρας ισως το κανουν ολα αυτο, αλλα το συγκεκριμενο ηταν νυμφομανης! Δεν μπορω αλλιως να το χαρακτηρίσω, φυσικα δεν μιλαω για υγειή και περιορισμενη σεξουαλικη εκδηλωση! Επίσης να πω οτι έχω ακουσει για κολλήματα αυγών τα οποια οδηγησαν σε θανατο πουλια... Θα ήθελα λοιπον να ξέρω τι να περιμένω να πάρω θηλυκό η να κινηθω στην επιλογη καποιου αλλου ειδους που εχει εύκαιρο ο εκτροφεας; μηπως καποιο double yellow amazon;

Γιαννη προσανατολιζεσαι σε 2 πολυ διαφορετικα μεταξυ τους, στο χαρακτηρα ειδη. Αν η επιθυμια σου ειναι να παρεις ενα αρσενικο αφρικαν γκρευ και δεν βγει αρσενικο καποιο πουλακι αυτη τη φορα ρωτα ποτε θα ξαναεχει ή περιμενε μεχρι την επομενη χρονια (θα εχεις περισσοτερο χρονο να βρεις και να εξοπλισεις το κλουβι του οπως και να ενημερωθεις ακομη περισσοτερο για το ειδος). Δεν καταλαβαινω παρολα αυτα το "κολλημα" σου με το φυλο και τι σχεση εχει ενα Lovebird που ειχες με ενα τοσο διαφορετικο πουλι. Τα θηλυκα πουλια γενικοτερα θεωρουνται πιο ηπιου χαρακτηρα με εξαιρεση τα εκλεκτους. Εγω προσωπικα, αν επαιρνα ποτε αλλο πουλι θα ηταν σιγουρα απο επιλογη μου θηλυκο.

Η δυστοκια που ανεφερες ειναι ενα θεμα που δεν ειναι τοση συχνη ουτε τοσο θανατηφορα σε αυτου του μεγεθους τα πουλια.

Με το double yellow headed amazon που ανεφερες, αν κανεις δε το "λαθος" να παρεις αρσενικο θα εχεις πιθανοτατα να αντιμετωπισεις ενα πολυ δυσκολο πουλι απο 3-4 μεχρι 10-13 ετων.

..
Για να καταλάβω, ο εκτροφέας έχει κάνει τεστ dna στο αμαζονάκι αλλά όχι στον ζακό; Πως γίνεται αυτό; Και δεν θα κάνει πριν το πάρεις; Συνήθως τα πουλάνε ενώ έχει προηγηθεί το τεστ.
Μαλλον το αμαζονακι ειναι μεγαλυτερο (ακομη και την ιδια μερα να γεννηθηκαν, σαν πουλια εχουν ταχυτερη αναπτυξη απο τα γκριζα). Καποιοι δεν κανουν τεστ αν δεν το ζητησεις ή τουλαχιστον σε ολα τα μωρα εξαρχης.


βέβαια η λύση για το θηλυκό Lovebird ήταν να του πάρετε και ένα αρσενικό για παρέα... Ποια η διαφορά στην ηλικία των δύο πουλιών; Μήπως σε βλέπει "ζεστό" και σε "παίζει" εμπορικά επειδή για δικούς του λόγους προτιμά να δώσει πρώτα το άλλο; Για το amazon σου έδειξε επίσημα χαρτιά με το τεστ;
. Γνώμη μου πρέπει να του ζητήσεις να στο δώσει αφού έχει προηγηθεί το τεστ.
Συμφωνω! 😉
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις... Σήμερα πήρα απάντηση... Τελικά όλα. Τα πουλιά που έχει είναι αρσενικά ( μου.έδειξε τα τεστ DNA) μέσα στις επόμενες μέρες θα έχω το πουλί στα χέρια μου... Οπότε ευτυχώς λύθηκε το πρόβλημα!

Αγόρασα χθες το κλουβί του, παιχνίδια μπολάκια μεγάλα κτλ... Σχοινί για πατηθρα... Πήρα για τροφή της versele laga αν το λέω σωστά ( μείγμα σπόρων) πήρα και της ίδιας εταιρείας αποξηραμένα φρούτα και millet... Οπότε νομίζω είμαι έτοιμος!
 
Οταν το παρεις στα χερια σου.. Βαλε να δουμε το κλουβι και το παπαγαλο... Αν θες βεβαια :)
 
Φώτο μπορώ από Σεπτέμβρη και μετά λόγω τεχνικών προβλημάτων αλλά θα βάλλω! :-D
 
άντε με το καλό να υποδεχθής τον νέο φιλαράκι σου. Ξέχασες όμως ωτοασπίδες για εσένα και τους γείτονες!
 
Με το καλο να το δεχτεις! Περιμενα ομως να ζητησεις συμβουλες για το κλουβι τουλαχιστον μιας και ειναι το βασικοτερο. Ελπιζω να πηρες ενα αρκετα ευρυχωρο για να περναει καλα και "ποιοτικα" μεσα σε αυτο.
 
καλησπερα σας! ... Το κλουβι ειναι 85χ55χ100 υψος... Νομίζω είναι αρκετά καλό... σημερα πρωτη μερα σπιτι και δειχνει αρκετα καλα... Το κλουβι ανοιγει απο πανω και ειναι συνεχεια εξω ...
 
Τι ηλικια εχει τωρα το πουλακι; Το ταιζεις συμπληρωματικα κρεμα; Να προσεχεις πολυ τα κλουβια που ανοιγουν απο πανω και να μην το αφηνεις ποτε χωρις επιβλεψη, μπορει να γινουν πολυ επικινδυνα.
 
Back
Top