Φροντίδα Να πάρω θηλυκό για το αρσενικό μου κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Venetia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Venetia

PB New Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2021
Μηνύματα
9
Πόλη
Σπάρτη
Είμαι η βενετια και έχω ένα Αρσένικο κοκατιλ τον απέκτησα πρόσφατα.. Και προσπαθώ να τον μάθω και να με μάθει.. Τονν έχω κοντά ένα μήνα.. Έχει συνηθίσει το περιβάλλον του... Δεν εχω επιχείρηση να τον βγάλω εκτός κλουβιού επειδη φοβάμαι ότι θα μου φύγει.. Εχω σκεφτη να παρω ένα θυληκο για παρέα...αλλα δε ξέρω αν το κλουβί είναι κατάλληλο να φιλοξενηση 2 πουλιά παρακαλω πείτε μου τη γνώμη σας
 
@Venetia Καλησπέρα Βενετία μου , θα σου πω την δική μου εμπειρία, λοιπόν δεν γνωρίζω πολλά για παπαγάλους και εγώ πρόσφατα απέκτησα πρώτη φορά, εμείς όμως τον πήραμε από μωράκι και τον ταιζαμε με σύριγγα και μας έμαθε, πριν καν ξεκινήσει να πετάει τον είχαμε έξω τις περισσότερες ώρες της ημέρα και φροντιζαμε να μην κάνουμε απότομες κινήσεις γιατί φοβόταν τα πάντα, απ όταν ξεκίνησε να πετάει τον έχουμε έξω απ το κλουβάκι του σχεδόν όλες τις ώρες της ημέρας εφόσον φυσικά είμαστε και εμείς σπίτι αλλιώς τον βάζουμε στο κλουβάκι του γιατί εάν φοβηθεί με κάτι πετάει σε όλο το σπίτι και φοβόμαστε μην κουτουλησει στους τοίχους η σε κανένα παράθυρο διότι δεν του έχουμε κόψει τα φτεράκια του (ο κάθε ένα φυσικά επιλέγει αν θα το κάνει η όχι στο δικό του παπαγαλάκι αυτό με τα φτερά. Εμείς ήμασταν αντίθετοι σχεδόν απ την αρχή) προσπάθησε να τον κάνεις για αρχη να μην σε φοβάται και να αρχίσει να σε εμπιστεύεται, δυστυχώς δεν γνωρίζω τι ακριβώς πρέπει να κάνεις εάν είναι μεγάλος σε ηλικία και όχι μωρακι. ❤️ Καλώς ήρθες
 
Back
Top