Φροντίδα Να πάρω και ένα θηλυκό παπαγαλάκι;

antonis1998

PB New Member
Εγγραφή
1 Σεπ 2015
Μηνύματα
59
Πόλη
Πειραιάς
καλησπερα παιδια.. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Πριν καμοια βδομάδα πηρα τον Μαξ ενα Budgie και θα ηθελα να ρωτησω θα ηταν καλο να παρω και ενα θυλικο και να τα βαλω στο ίδιο κλουβι;
 
καλησπερα παιδια.. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Πριν καμοια βδομάδα πηρα τον Μαξ ενα Budgie και θα ηθελα να ρωτησω θα ηταν καλο να παρω και ενα θυλικο και να τα βαλω στο ίδιο κλουβι;
Επειδή υπάρχει πιθανότητα να μπουν σε διαδικασία αναπαραγωγής... Θα πρέπει.
Αν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις και την εμπειρία που χρειάζεται...
Ή πρώτα αποκτάς τα παραπάνω ... και μετά ακολουθείς την αναπαραγωγή.
 
δυστηχως δεν τα εχω ακομα αλλα ειμαι διατεθειμενος να τα μαθω :) αμα ψαξω λιγο εδω περα κατι θα μαθω :)
 
δυστηχως δεν τα εχω ακομα αλλα ειμαι διατεθειμενος να τα μαθω :) αμα ψαξω λιγο εδω περα κατι θα μαθω :)
Άμα διαβάζεις εδώ... σύντομα θα δίνεις και συμβουλές...
Δείξε λοιπόν σύνεση και υπομονή... και μετά να τα βάλεις μαζί τα παπαγαλάκια... αν φυσικά τα αγοράσεις.
 
ωραια δηλαδη μου προτινεις να μην παρω ακομα;

το οτι ειναι μονος του στο κλουβι αυτο δεν πειράζει; Για αυτο ηθελα να του παρω μια θυλικια για παρεαα περισσοτερο
 
ωραια δηλαδη μου προτινεις να μην παρω ακομα;
Όχι... Αν θέλεις μπορείς να το αγοράσεις...
Εγώ σε αποτρέπω από το να τα βάλεις μαζί...
το οτι ειναι μονος του στο κλουβι αυτο δεν πειράζει; Για αυτο ηθελα να του παρω μια θυλικια για παρεαα περισσοτερο
Φυσικά θα σου μιλήσουν και οι γνώστες των παπαγάλων... Που όπως και να το κάνουμε... κάτι ξέρουν παραπάνω.
 
Αντονη... Πρώτον δεν είναι η κατάλληλη εποχή για να πάρεις θηλυκό πουλάκι απο Οκτώβριο που τα πουλιά έχουν ντυθεί με τα καινούργια τους φτερά. Σκοπεύεις να εξημερωσεις το νέο πουλί; Όταν το πάρεις να τηρησεις καραντίνα απαραιτήτως! Αν μετά σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή των παπαγαλων αυτών τότε θα πρέπει να εξοπληστεις φωλιά για budgie επίσης, αν έχεις απορίες για την αναπαραγωγή μπορεις να δεις το θεμα μου στην αναπαραγωγή παπαγαλων των δικών μου budgie αν και μου τυχε τυχαία αλλά στέφθηκε με επιτυχία! Επίσης η περίοδος αναπαραγωγής των περισσότερων παπαγαλων συμπεριλαμβλομενων και τον budgie είναι το Φεβρουαριο με Απρίλιο και η δεύτερη τέλη Σεπτεμβρίου με Νοεμβριο! Ακόμα αμα προχωρήσεις σε αναπαραγωγή θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κανεις με τα μικρά κυμαίνονται απο 1-6 μωρά τη φορά ανάλογα με την γονιμότητα των πουλιών συνήθως όμως 3-5 είναι το συνηθισμενο! Ελπίζω να μη σε τρόμαξα! Οποία απορία έχεις ρωτα ελευθερα και εμείς θα σου λύσουμε το πρόβλημα!
 
επειδη ειμαι ασχετος γιατι οπως ειπα 1 βδομαδα εχω τον μαξ δεν ειναι οτι τρομαξα αλλα επειδη δεν ξανα ειχα παπαγαλακι μ φενονται παραξενα αλλα θα μαθω και εγω σε ευχαριστω πολυ :)
 
επειδη ειμαι ασχετος γιατι οπως ειπα 1 βδομαδα εχω τον μαξ δεν ειναι οτι τρομαξα αλλα επειδη δεν ξανα ειχα παπαγαλακι μ φενονται παραξενα αλλα θα μαθω και εγω σε ευχαριστω πολυ :)
Σε όλους τους νέους κατόχους πουλιών φαίνονται παράξενα κάποια πράγματα στην αρχή! Έχεις ενημερωθεί για την διατροφή και τη διαμονή του πουλιού σου; Πρέπει πρώτα να μαθεις να συντηρείς το ενα πριν πάρεις το άλλο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τα μπάτζι είναι πολύ κοινωνικά πουλιά και δεν είναι καλό να μένουν μόνα τους απο όσο ξέρω γιατί μπορεί να μελαγχολήσουν (αν κάνω λάθος διορθώστε με)
οπότε η γνώμη μου είναι αν ήθελες να τα βάλεις και για αναπαραγωγή να πάρεις μεσα στον Σεπτέμβριο ενα θηλυκό να κρατήσεις καραντίνα και μετά θα είσαι έτυμος να τα βάλεις μαζί τον άλλο μήνα
 
και για αναπαραγωγή να πάρεις μεσα στον Σεπτέμβριο ενα θηλυκό να κρατήσεις καραντίνα και μετά θα είσαι έτυμος να τα βάλεις μαζί τον άλλο μήνα

Πιστευω για ανπαραγωγη να το παρει τωρα να τα ετοιμασει διατροφικα αλλα και ταυτοχρονα να τα εχει σε καραντινα μετα να τα βαλει στο ιδιο κλουβι για 1 μηνα να γνωριστουνε.
 
Back
Top