Γενικά Να πάρω και τρίτο παπαγαλάκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrysa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrysa

PB New Member
Εγγραφή
4 Δεκ 2016
Μηνύματα
49
Γειά σας, έχω ένα ζευγάρι budgie τα έχω ενάμιση χρόνο σχεδόν μαζί, τα πάνε καλά μεταξύ τους ταΐζει το ένα το άλλο κάνουν χάδια και αγάπες. Βέβαια δεν έχουν ζευγαρωσει ακόμα, τα έβαλα φωλιά αλλά δεν της δίνουν καμία σημασία. Το κλουβί τους είναι μεγάλο και ευρύχωρο(είναι η τρίτη εβδομάδα που τα έχω μεταφέρει στο συγκεκριμένο κλουβί) και θα ήθελα να πάρω και τρίτο παπαγαλάκι. Μήπως όμως δημιουργήσω πρόβλημα στα άλλα δύο; Αν πω να πάρω πρέπει να πάρω πάλι δύο για να είναι ζευγάρι; Η μπορώ να πάρω ένα και τι αγόρι ή κορίτσι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Συμφωνώ με τη Βάσια, αλλά αυτό που κυρίως ήθελα να σου γράψω είναι να βγάλεις και τη φωλιά από το κλουβί και να την βάλεις ξανά από Σεπτέμβρη και λίγο αργότερα, διότι δεν είναι πλέον κατάλληλη εποχή για ζευγαρώματα.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Οπότε δεν παίρνω τρίτο παπαγαλάκι και αφήνω το ζευγαράκι στην ησυχία του.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Οπότε δεν παίρνω τρίτο παπαγαλάκι και αφήνω το ζευγαράκι στην ησυχία του.
...χωρίς φωλιά και από Φθινόπωρο θα έχεις πιθανότατα και τρίτο και τέταρτο κλπ παπαγαλάκια. 🙂
 
Την έβγαλα την φωλιά τους. Μακάρι τον Σεπτέμβριο να έχουμε καλά αποτελέσματα και να αυξηθεί ο πληθυσμός.
 
Την έβγαλα την φωλιά τους. Μακάρι τον Σεπτέμβριο να έχουμε καλά αποτελέσματα και να αυξηθεί ο πληθυσμός.
Μακάρι, αλλά να έχεις υπόψη σου ότι τα αδέρφια δεν ζευγαρώνουν μεταξύ τους ή με τους γονείς, δλδ, δεν ενδείκνυται να ζευγαρώνουν.
Εντωμεταξύ, εσύ θα μπορούσες από τώρα να κοιτάξεις για πιθανούς αποδέκτες κάποιων από τους απογόνους του ζευγαριού σου
 
Να ρωτήσω. Αν βάλω μαζί με το ζευγάρι μου και δεύτερο ζευγάρι; Θα έχουνε πάλι θέμα με τσακωμούς;
 
Να ρωτήσω. Αν βάλω μαζί με το ζευγάρι μου και δεύτερο ζευγάρι; Θα έχουνε πάλι θέμα με τσακωμούς;
Εξαρταται και απο το χαρακτηρα των πουλιων, αλλα καλο ειναι το καθε ζευγαρι να εχει το κλουβι του για να αποφευγεις τους τσακωμους!
 
Back
Top