Γενικά Να πάρω μια αρσενική καρδερίνα ή να πάρω ένα καρδερινοκάναρο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα!Σημερα στις 6 η ωρα το πρωι βγηκα στο μπαλκονι να δω τα καναρινακια μου! Καθησα λιγο τους εκανα παρεα και μου εκαναν παρεα με το τραγουδι τους! Καποια στιγμη ακουσα ενα καρδερινοκαναρο! Στην αρχη ακουγα καρδερινα και μετα το γυριζε σε καναρινι αλλα κατι στροφες που εκανε...χαζεψα αφου λεω να βρω αυτον που το εχει να του δωσω ενα ματοχανδρο😁ανοιξα αυτο το θεμα για να κανω καποιες ερωτησεις! Απο παλια μου αρεσαν τα καρδερινοκαναρα! Θελω να μπω σε αυτην την διαδικασια αναπαραγωγης καρδερινα με καναρι αλλα φοβαμαι αρκετα να αρχισω μια τετοια αναπαραγωγη! Και οι ερωτησεις μου ειναι:να παρω μια αρσενικη καρδερινα;θα τα καταφερω; Ή να παρω ενα καρδερινοκαναρο;οταν τα ζευγαρια των καναρινιων μου κανουν μωρακια και θα αρχισουν να μεγαλωνουν και προσπαθουν να παρουν φωνες θα παρουν και φωνη καρδερινας απο το καρδερινοκαναρο οταν τραγουδαει;σας ευχαριστω πολυ
 
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις κατευθείαν ένα όμορφο με πολλά ακούσματα καρδερινοκάναρο. Ένα ογδοντάρι θα πληρώσεις σίγουρα, αλλά θα το έχεις, εκπαιδευμένο και θα σου κελαηδαει. Το να βγάλεις μόνη σου θα σου στοιχίσει πολύ περισσότερα, και το ποσοστό της επιτυχίας είναι πολύ μικρό. Η αναπαραγωγή Καρδερίνας με καναρίνι, δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολη όσο αυτή των καναρινιών. Μόνο και μόνο την καρδερίνα, μπορείς να την βρεις στην καλύτερη 60€. Βάλε φωλιές, νήματα, ζευγαρώστρες, τροφές για την καρδερίνα κ.τ.λ. Θα σου βγουν σίγουρα περισσότερα. Και εκτός ότι, όπως σου είπα ποιό πάνω το ποσοστό επιτυχίας είναι μικρό, δεν ξέρεις αν θα βγάλεις κάποιο αρσενικό για να το έχεις για το κελάηδισμα. Επομένως η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα καλό καρδερινοκαναρο για να το χαίρεσαι, και να συνεχίσεις την αναπαραγωγή με τα καναρίνια. Τώρα αν έχεις όρεξη και ζήλο να ασχοληθείς, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Απλά νομίζω θα ταλαιπωρηθείς άδικα.
 
οταν τα ζευγαρια των καναρινιων μου κανουν μωρακια και θα αρχισουν να μεγαλωνουν και προσπαθουν να παρουν φωνες θα παρουν και φωνη καρδερινας απο το καρδερινοκαναρο οταν τραγουδαει;
Περισσότερο να ανησυχείς για το καρδερινοκάναρο και όχι για τα μικρά. Αν τα καναρινάκια έλεγαν καρδερίνα τότε αυτό μόνο "χάλασμα" δεν το λες. Παλιά είχαμε ένα μέλος με ένα τέτοιο καναρίνι.
Το καρδερινοκάναρο σε κάθε πτερόρροια θα κινδυνεύει να αλλάξει ρεπερτόριο σύμφωνα με το τι ακούει. Πανεύκολα από καρδερίνα θα λέει σπουργίτι. Ένα σωρό λεφτά να δώσεις για το καλύτερο άμα δεν μπορείς να το προστατέψεις δεν αξίζει να το πάρεις.
 
@Liakos18 Το ξερω οτι δεν ειναι ευκολο να ζευγαρωσει καρδερινα με καναρι! Επισης ξερω οτι θα μπω σε αλλα μονοπατια και θα μπλεξω ακομα περισσοτερο! Λες να ταλαιπωρηθω;ειμαι και στα γεραματα τωρα... 😜 περα απο την πλακα το ξερω οτι εχει ενα κοστος αλλα ελεγα να εκανα μια δοκιμη! Δεν λενε η τυχη του πρωταρη; Μηπως ειμαι τυχερη και γινει μια γεννα ή μετα θα γλυκαθω και θα θελω κι αλλο;😜μετα να παρω ενα καρδερινοκαναρο αλλα με αυτα που μου ειπε ο Γιαννης με κολλησε στον τοιχο που μου ειπε για την πτεροροια κτλ! Δεν ξερω ακομα τι να κανω!

@Γιαννης17 Δεν με πειραζει καθολου να λεει το καναρινακι καρδερινα! Θα γινω και εγω το δευτερο μελος του petbirds που θα εχω καναρινι και θα λεει καρδερινα 😁 αν δεν αποφασισω να παρω καρδερινα και αποφασισω να παρω καρδερινοκαναρο με την πτεροροια πρεπει να το εχω μεσα οταν περναει και να του βαζω να ακουει καρδερινα-καναρι;γιατι με κολλησες στο τοιχο οταν ειπες που αλλαζει ρεπερτοριο και απο καρδερινα ευκολα θα λεει σπουργιτι!γιατι εδω και σπουργιτια εχουμε και δεκαοχτουρες! Τι αλλη προστασια εννοεις στο καρδερινοκαναρο;δηλαδη εσυ λες να παρω καλυτερα καρδερινα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Stavros Οχι δεν την εχω βρει!για τα Χριστουγεννα ελεγα να παρω ενα δωρο στον εαυτο μου 😁 γι αυτο εθεσα απο τωρα το ερωτημα τι να παρω! Να εχω χρονο να σκεφτω τα υπερ και τα κατα στην αναπαραγωγη της καρδερινας και τα υπερ και τα κατα του καρδερινοκαναρου!γιατι για εμενα δεν ειναι μια αποφαση μπαμ μπαμ! Οταν θα ερθει η ωρα φυσικα εσεις θα μου προτεινετε απο εδω καποιον εκτροφεα που να ασχολειται με καρδερινες ή καρδερινοκαναρα!
 
για τα Χριστουγεννα ελεγα να παρω ενα δωρο στον εαυτο μου
γιατι για εμενα δεν ειναι μια αποφαση μπαμ μπαμ
Α ωραία. Μέχρι τότε προλαβαίνεις να ρίξεις μια ματιά κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Μπορεί-η-παραγωγή-υβριδίων-να-αποτελεί-εκτροφικό-στόχο.8573/
 
@Stavros Πω πω το κεφαλι μου με επιασε που το διαβασα! Δεν ηξερα οτι τα καρδερινοκαναρα ειναι στειρα 😲 ομως οταν ημουν μικρη θυμαμαι εναν συγγενη μας που ειχε ενα θυληκο καρδερινοκαναρο με καναρι ειχε κανει αυγα και εβγαλε πουλακια κανονικα και ελεγε στον παππου μου να του δωσει ενα και δεν ηθελε! Τελοσπαντων! Ουτως ή αλλως εγω το ηθελα αν τελικα παρω καρδερινοκαναρο για την φωνουλα του επειδη ακουσα σημερα το καρδερινοκαναρο του γειτονα! Αν αποφασισω να παρω ομως καρδερινα τα πουλακια που θα βγαλει ή θα τα κρατησω ή θα τα χαρισω θα κρατησω ομως αν βγαλει ενα αρσενικο! Δεν θελω να μπω στο τρυπακι ουτε της πωλησης ουτε της εκτροφης! Το κανω για μενα για δικη μου χαρα! Ολη αυτη η διαδικασια ειναι υπεροχη της αναπαραγωγης και σε ανταμειβει με το καλυτερο αποτελεσμα! Και τα καναρινακια μου αν φτασω σε σημειο να μην μπορω να τα κρατησω δηλαδη εχουν φισκαρει μεσα στο σπιτι και στο μπαλκονι θα αρχισω να τα χαριζω! Θα δω τι θα κανω μεχρι τοτε γιατι προβληματιστικα περισσοτερο που διαβασα κιολας οτι εχει και απωλειες και δεν ειμαι εγω για τετοια! Μωρα καναρινια που εχασα τα εκλαιγα ποσο καιρο! Σας ευχαριστω πολυ και παλι!
 
@Tony Forpus Ακομα το σκεφτομαι! Θα δω μεχρι τα Χριστουγεννα! Οχι δεν θελω στεναχωριες δεν τις μπορω!(αν και υπαρχουν δεν μπορουμε να τις αποφυγουμε)θα δω τι θα κανω... Αλλο που θα μεινω με τα καναρινακια μου σε αυτα που ξερω να μεινω στα νερα μου 😁 θα δω ειμαι σε επεξεργασια ακομα 😁
 
προσωπικα εγω θα επαιρνα καρδερινα. ειναι αναλογα ποσα μπορεις να διαθεσεις και τους στοχους σου πιστευω. μπορεις να βρεις μια εξαιρετική καρδερινα που πιστευω θα σε βοηθησουν πολλοι απο δω στο να την βρεις και θα εχεις να ακους κατι πολυ ομορφο χωρις να σε κοφτει αν χαλασει η φωνη και αν με το καλο εχεις μικρα να ακουν τον μπαμπα τους. Να πειραματιστεις στην αναπαραγωγη να δεις τις ικανότητες και γνωσεις σου. οτι βοηθεια θες ολοι εδω ειμαστε και αν δεν πετυχεις θα εχεις εστω την εμπειρία που ειναι κατι ανεκτίμητο για την επομενη προσπαθεια σου. απο την αλλη μπορεις να βρεις ενα καλο πουλι και να το θαυμαζεις καθε πρωι στο μπαλκονι εφόσον σαρεσει τοσο η φωνή αυτου του υβριδιου.
καθαρα δικη σου επιλογη και τι θα σαρεσει πιο πολυ σαν αποτελεσμα!
 
@SVP13 Λοιπον...Σκεφτομαι και τα 2 σεναρια! Απο την μια ειναι η καρδερινα και απ οτι εχω ακουσει απο παλια εχει προβλημα με τα εντερικα και με την ζεστη (δεν ξερω αν ισχυει ομως γιατι δεν ειχα ποτε) θελει μεγαλη προσοχη και με τις απωλειες δεν τα πηγαινω καλα ειμαι αρκετα ευαισθητη! Απο την αλλη ειναι το καρδερινοκαναρο θα εχεις απλα ενα πουλακι για να το ακους και οχι να προχωρησεις σε αναπαραγωγη απ οτι εμαθα! Θελω να κανω μια προσπαθεια με καρδερινα (αρχιζει μαλλον και φαινεται τι θα προτιμησω 🤣)και το ξερω οτι θα μπω και σε αλλα μονοπατια! Οπως ειχα πει και πιο πανω ουτε θελω να μπω στο τρυπακι της πωλησης ουτε να παρατησω δηλαδη τα καναρινακια μου και να ασχοληθω μονο με την εκτροφη της καρδερινας απλως θα το κανω για την δικη μου χαρα για την ευχαριστηση την δικια μου! Μου φαινεται ομως βουνο η αναπαραγωγη της καρδερινας οχι οτι π.χ θα κουραστω και θα τα παρατησω εννοω ολη η διαδικασια προετοιμασια φαγητο ποτε θα μπει με την καναρα ποτε θα χωριστουν αν χρειαστει κτλ θα ειναι ολα καινουρια για μενα! Σαφως το αποτελεσμα που θα με κανει χαρουμενη ειναι να δω απο την φωλιτσα να πετιουνται κεφαλακια να ζητουν φαγητο! Εννοειται οτι αν τελικα επιλεξω καρδερινα που θα την παρω απο εδω θα ειστε ολοι πλαι μου για τις πρωτες βοηθειες 😜 ! Εχω λιγο καιρο ακομη για να το καλλιεργησω! Μου αρεσει που το σκεφτομαι λες και θα αγορασω κανενα οικοπεδο αλλα θελω πρωτα να ειμαι σιγουρη τι πραγματικα θελω καρδερινα ή καρδερινοκαναρο! 😁
 
Γνωρίζοντας ότι φροντίζεις τα πουλάκια σου, θα έλεγα ότι αν πάρεις καρδερίνα και τη ζευγαρώσεις με κανάρα, τότε τα θηλυκά υβρίδια που θα είναι στείρα εσύ τουλάχιστον θα τα κρατήσεις και θα τα φροντίσεις, *όχι σαν κάτι άλλους που τα σκοτώνουν ή τα καταδικάζουν σε βέβαιο, μαρτυρικό θάνατο από πείνα ή από αρπακτικά, αμολώντας τα στη "φύση", καθώς είναι "φύρα" για το κοπάδι τους. Σε αυτήν την περίπτωση όμως υπάρχει και το ενδεχόμενο τα αρσενικά καρδερινοκάναρα που θα παραχθούν, να κελαηδούν κυρίως καναρίνι, καθώς θα ακούν κυρίως καναρίνι, μια και έχεις πολλά καναρίνια, και να μην εμφανίσουν τις δυνατότητες κελαηδήματος που αναμένεις...Επίσης, όπως προείπες, αυτήν την περίοδο και λίγο αργότερα που η υγρασία αυξάνεται, ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις προβλήματα με **κοκκίδια στην καρδερίνα.
Αν από την άλλη αγοράσεις καρδερινοκάναρο, τότε αυτό θα πρέπει να είναι καλά δασκαλεμένο ώστε να ανταποκριθεί στις προσδοκίες του κελαηδήματος, και θα έχεις συμμετέχει πιθανά στο έγκλημα που γίνεται από πολλούς κατά των θηλυκών αδερφών του. Δεν θα υπάρχει συνέχεια επίσης καθώς δεν έχει αναπαραγωγική δυνατότητα, και το κελάηδημά του μπορεί να μεταβληθεί μετά την πρώτη του πτερόρροια κι ενδεχομένως και μετά τη δεύτερη. Αυτό δε, το περίφημο κελάηδημα, που λέγεται ότι κάνουν τα καρδερινοκάναρα, στο οποίο το ζητούμενο είναι να τραγουδάνε καρδερίνα με λίγα γυρίσματα καναρινιού, νομίζω ότι είναι υπερτιμημένο και οικονομικά, αλλά και στη συνείδηση πολλών...
Μήπως να αγοράσεις πάνω - κάτω με τα ίδια χρήματα ένα καλό εκτροφικό ζευγάρι καρδερινών και να ασχοληθείς με το είδος;
Πριν από 5 χρόνια χάρισα ένα μικρό Τιμπραντάκι σε φίλη μου σε περιοχή του Ωρωπού, έξω από την πόλη, σε εξοχή. Του "είχα μάθει" επί 6 μήνες τα βασικά, δλδ, όπως και τα αδέρφια του, τα έβαζα και άκουγαν σε αυτό το διάστημα τους πρότυπους ήχους της ράτσας, από τα CD της ΕΛΙΤ. Χάρισα και έναν αδερφό του σε άλλη φίλη μου στο Παλαιό Φάληρο. Εντυπωσιακά πουλάκια και τα δύο από πλευράς δυνατοτήτων. Άκουσα και τους δύο φέτος το καλοκαίρι. Κάνουν άπειρες φωνές, και ακόμα περισσότερα γυρίσματα, νομίζεις ότι τόση ώρα που κελαηδούν συνεχόμενα, θα σκάσουν από έλλειψη αέρα. Τραγουδούν όμως τελείως διαφορετικά. Ο Παλαιού Φαλήρου, τραγουδάει Τιμπράντο αποκλειστικά και ο Ωρωπιότης, τραγουδάει τα πάντα...φωνές που δεν έχω ακούσει ποτέ, άπειρους συνδυασμούς, κομμάτια που περιέχουν προφανώς τραγούδια από αγριοπούλια διάφορα, σε κάποιες φάσεις νομίζω ότι άκουγα καρδερίνα, φλώρο, τσίχλα και διάφορα άλλα που δεν μπορώ να τα περιγράψω...Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θα μπορούσες να πάρεις εναλλακτικά και ένα ζευγάρι Τιμπράντο και να τα δασκαλέψεις με άλλους ήχους πουλιών από μικρά (τα παιδιά τους εννοώ) και ό,τι γίνει.
**ξέρει κανείς π.χ. @kostas karderines , αν τα κοκκίδια που προσβάλλουν τις καρδερίνες, μπορεί να παρασιτίσουν και στα καναρίνια;
Ποιο είναι το ζητούμενο με το κελάηδημα στο καρδερινοκάναρο;
 
τα κοκκίδια που προσβάλλουν τις καρδερίνες, μπορεί να παρασιτίσουν και στα καναρίνια;
Είναι διαφορετικά είδη. Ανήκουν στο γένος Isospora με τα είδη Isospora canaria (κοκκιδίωση) και Isospora serini (ατοξοπλάσμωση) να προσβάλλουν κυρίως τα καναρίνια, ενώ το είδος Isospora lacazei τις καρδερίνες.
 
@ianos Καλημερα! Να τα παρω με την σειρα θελω τα πραγματα! Ειχα ακουσει το καρδερινοκαναρο που καποιος εχει στην γειτονια που με ενθουσιασε! Δεν ηξερα καν οτι με μια πτεροροια οπως ειπε ο @Γιαννης17 και εσυ χαλαει η φωνη του δηλαδη να τραγουδαει ομορφα και μετα μου κανει ηχους καναρινιου (που δεν με χαλαει) ή σπουργιτιου! Το μικρο καναρινακι ο Noble που εχω ενω κελαϊδαει καποια στιγμη μου κανει λες και κλεινει συναγερμος αυτοκινητου επειδη ειμαστε γειτονια με πολλα αυτοκινητα η καθε οικογενεια εχει ακουσει τους ηχους και το εχει παρει στο ρεπερτοριο του 🤣 ! Δεν θελω να συμβαλω σε κανενα εγκλημα γιατι ολοι παιρνουν αρσενικα καρδερινοκαναρα και μενουν τα θυληκα γι αυτο αρχιζω και γερνω προς την καρδερινα και απορω γιατι το κανουν μερικοι αφου μπορουν να τα χαρισουν καπου! Τωρα με την καρδερινα φοβαμαι τα εντερικα και την ζεστη! Εννοειτε αν παρω καρδερινα δηλαδη δεν το μετανιωσω και μεινω με τα καναρινακια μου θα το εχω σε αλλο χωρο απο τα καναρινια αλλα σαν ειδος το φοβαμαι!για 2 καρδερινες μου φαινεται ακομα πιο δυσκολο για εμενα σαν πρωτη φορα που θα ασχοληθω!βλεπω τελικα να μην το επιχειρω καθολου! Θα δω τι θα κανω! Απλως βλεπω τα υπερ και τα κατα για εμενα και κατ' επεκταση στα πουλακια δηλαδη αν θα μπορεσω να τα συντηρισω οπως πρεπει γιατι θα ειναι η πρωτη φορα που θα το επιχειρησω και αν το επιχειρησω!

Οσο για τα τιμπραντο που λες πιανεις το ευαισθητο σημειο μου! Ολο ειναι να μου δωσουν και ολο τελευταια στιγμη παει σε αλλο μελος της οικογενειας μας και μενω με μια φωτογραφια του! Δεν ειναι φαινεται τυχερο! Εχω τρελα με τα τιμπραντο το πρωτο μου καναρινι ηταν! Θελω οπωσδηποτε καποια στιγμη να αποκτησω! Θελω να το βαλω στο προγραμμα και αυτο να ψαξω να βρω τιμπραντο!

Θα δω τελικα τι θα κανω σκεφτομαι διαφορα! Παντως δεν θα κανω κατι βιαστικα! Θελω να ειμαι απολυτως σιγουρη! 😁
 
Ποιο είναι το ζητούμενο με το κελάηδημα στο καρδερινοκάναρο;
Γιάννη υπάρχουν ας πούμε 2,3 διαφορετικές "σχολες" με φωνές. Υπάρχουν κάποιοι που τα δασκαλευουν με τουρλι, παπαδιτσα... και κάποιοι άλλοι με γνήσιες μόνο φωνές καρδερίνας που δύσκολα βγαίνει τέτοιο πουλί! Είναι μεγάλη κουβέντα το δάσκαλεμα. Για να έχεις όμως δασκαλεμενο πουλί προϋποθέτει να μην έχεις αλλά πουλιά γιατι με τον καιρό θα της χάσει. Το καρδερινοκαναρο όσο εύκολα της παίρνει ακόμα πιο εύκολα της χάνει.δεν νομίζω ότι το μέλος που άνοιξε το θέμα της χρειάζεται ένα δασκαλεμενο γιατί θα το χρυσοπληρωσει(πολλοι που πουλάνε κάποια υποστηρίζουν ότι κάνει μόνο καρδερίνα και ουδεμία σχέση έχουν) και αφού δεν γνωρίζει θα της πλασάρουν ότι να ναι. Καρδερίνα εγώ δεν θα της πρότεινα γιατί είναι περίεργο πουλί και με μεγάλη θνησιμότητα! Οπότε θα της πρότεινα η ένα απλό καρδερινοκαναρο η ακόμα καλύτερα ένα τιμπραντο.
 
@kostas karderines Σε ευχαριστω που μου ξεκαθαρισες το τοπιο 😁 το εχω καταλαβει οτι η καρδερινα ειναι ευαισθητο πουλακι και εγω δεν τα μπορω αυτα! Κλαματα ιστοριες να μου λειπει γιατι αμα δεν ξερεις και το προσπαθεις πρωτη φορα σιγουρα θα υπαρχουν και απωλειες! Ειπαμε να το κανω για την χαρα την δικια μου και να ευχαριστησω τα πουλακια και οχι να πειραματιζομαι πανω τους και να λεω μου εβγαλε αυτο το προβλημα γιατι; Ή μου εκανε αλλο προβλημα γιατι;δηλαδη αντι να το ευχαριστιεμαι θα ειμαι μεσα στο αγχος! Τελικα μαλλον με τραβαει το τιμπραντο με τραβανε τα καναρινια που τουλαχιστον εκει κουτσα στραβα τα καταφερνω ετσι λεω δηλαδη 😜 θα δω ισως στο μελλον για καρδερινοκαναρο και αν...σε ευχαριστω πολυ και παλι γιατι ειχα φαει σκαλωμα μεγαλο το τι να επιλεξω!

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας και για τον χρονο που αφιερωσατε στο θεμα μου 😁
 
@Elli να είσαι καλά!
Είχα ακριβώς τις ίδιες απορίες και προβληματισμούς και λύθηκαν μέσα από τις απαντήσεις που έλαβες!
ΟΚ λοιπόν!
όταν θα είμαι έτοιμη για δεύτερο πουλάκι, θα πάρω ένα τιμπραντάκι 😊
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες!
 
Back
Top