Γενικά Να πάρω παρέα σε Parrotlet 4 μηνών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tselehub
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tselehub

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Βόλος
Καλησπερα, εδω μερικες μερες με απασχολει κατι. Εχω ενα παροτλετ 4 μηνων. Τα πρωινα πλεον μεχρι τις 2 ειναι μονο του στο σπιτι( σε κλουβι εννοω απλα λειπουμε ολοι)2-5 ειναι η μανα μ στο σπιτι οποτε την βλεπει, και 5 σχολαω εγω που τον βγαζω να παιξουμε καμια ωρα. Μετα μεχρι να πεσει γ υπνο 7-8 ωρα ειναι στο σαλονι παντα η μανα μ οποτε εχει παρεα. Νομιζω οτι ειναι πολλες ωρες μονος του και δεν του αρκει η λιγη παρεα που μας εχει και σκεφτομαι να παρω αλλο ενα. Ειναι οντως ετσι η εγω ειμαι πολυ πονοψυχος και στεναχωριεμαι καθε φορα που θα φυγω απο το σπιτι αν δεν μπορεσω να τον βγαλω για λιγο εξω?
 
Να του παρεις παρέα. Καλό θα του κάνεις, ειδικά από τη στιγμή που είναι μόνο του όλο το πρωί.
Αρσενικό η θυλικο? Δεν ενδιαφέρομαι για αναπαραγωγή, παρά μόνο για την καλύτερη συμβίωση
 
@Tony Forpus το να ταιριάξουν στην συμβίωση είναι το ίδιο αν είναι αρσενικό η αν είναι θηλυκό?
Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα ταιριάξουν στη συμβίωση, είτε πάρεις αρσενικό είτε θηλυκό, είναι θέμα χαρακτήρα των πουλιών, όπως έγραψε παραπάνω και ο Αντώνης @Tony Forpus . Απλά διαλέγοντας να πάρεις αρσενικό μηδενίζεις τις όποιες λίγες πιθανότητες που υπάρχουν να έχεις ανεπιθύμητα αυγά. Σημαντικό πλεονέκτημα για να ταιριάξουν είναι η μικρή ηλικία του πάρροτλετ που ήδη έχεις. Γι αυτό φρόντισε να πάρεις ένα μικρό σε ηλικία πουλάκι.
 
Back
Top