Γενικά Να πάρω συντροφιά για το Τζεντάι κονούρα μου;

Νίκος 83

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2023
Μηνύματα
6
Είχα αρκετό καιρό να μπω και να κάνω κάποια ερώτηση,
Που πριν περίπου ένα χρόνο έκανα σωρηδόν ερωτήσεις.
Έχω ένα αρσενικό Τζεντάι κονουρα.
Πρόσφατα μετακόμισα σε πολυκατοικία και ο χρόνος που έχω στο να βγαίνει εκτός κλουβιου περιορίστηκε
Τον έχουν κάνει κάπως νευρικό και να φωνάζει αρκετά αν δεν το βγάλω έξω.
Σε συνδυασμό ότι έχω βρει από την περιοχή μου πουλιά 4 μηνών ταισμενα στο χέρι σκέφτομαι να του πάρω μια παρέα.
Θα βοηθήσει ένα νέο μέλος στη συμπεριφορά του?
Η ο θόρυβος θα γίνει σε διπλό βαθμό?
Και σε περίπτωση που θα κάνω την κίνηση να πάρω νέο μέλος παίζει κάποιο ρόλο αν θα είναι και αυτό αρσενικό η θηλυκό?
Δε με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή.
Σας ευχαριστώ
 
Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή, ίσως, αν πάρεις κάποιο πουλάκι, να φροντίσεις να είναι του ιδίου φύλου.
Το ζήτημα είναι ότι τα συγκεκριμένα πουλιά είναι πολύ θορυβώδη, επομένως αν πάρεις και δεύτερο, ρισκάρεις να πολλαπλασιαστεί η διάρκεια και κυρίως η ένταση των ήχων.
Τον έχουν κάνει κάπως νευρικό και να φωνάζει αρκετά αν δεν το βγάλω έξω.
Ποιοι τον έχουν κάνει έτσι και με ποιον τρόπο;
 
Τον έχουν κάνει κάπως νευρικό και να φωνάζει αρκετά αν δεν το βγάλω έξω.
καλημερα. Αυτο που περιγραφεις μαλλον δειχνει οτι εμαθε απλα οτι κερδιζει το να βγει εξω με το να φωναζει.Επιβραβευεται μια λαθος συμπεριφορα . Negative reinforcement . Το ιδιο κανουμε και σε ενα μικρο παιδακι που δεν σταματαει να κλαει αν δεν του δωσουμε αυτο που θελει αρα συνδυαζει οτι για να καταφερει αυτο που θελει θα μας σπασει τα νευρα με μια συμπεριφορα που δεν αντεχουμε.
ολα τα εμβια οντα μαθαινουν να εκμεταλευονται πιστευω καταστασεις.
θεωρητικα πρεπει να επιβραβευονται μονο οταν καταφερνουν κατι καλο(positive reinforcement) .Πχ να μενει ησυχο και οχι να επιβραβευεται με τροφη πχ για να "σταματησει" να κανει την λαθος συμπεριφορα
Με λιγα λογια δειχνει να σε εχει εκπαιδευσει να βγαινει εκτος κλουβιου οταν θελει.

βεβαια η μειωση του χρονου που ασχολεισαι μαζι του μπορει να οδηγησει και σε επιπλεον προβληματα περα απο την αυξηση του vocalization.
 
Ακριβώς αυτό που αναφέρεις η συμπεριφορά του είναι εντελώς χειριστικη απέναντι μου.
Μέρες που μπορώ και τον έχω όλη μέρα έξω,
Όταν έρθει η ώρα να γυρίσει στο κλουβί του το κάνει μόνο με λιχουδιές, και μετά από λίγο φωνάζει ασταμάτητα.
Κάποιες φορές τον σκεπάζω με σεντόνι,
Αφού του το δείχνω πρώτα μπας και καταλάβει τίς συνέπειες.
Αλλά και αυτό δεν λειτουργεί...
Με τι τρόπο θα το δουλέψω αυτό για να σταματήσει η τουλάχιστον να το περιορίσω?

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σού
 
 
Back
Top