Γενικά Να πάρω τα πουλιά μαζί μου για τριήμερο ή να τα αφήσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giopant
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giopant

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2020
Μηνύματα
239
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα, αύριο θα φύγω για ενα τριήμερο και μαλλον θα τα παρω μαζι μου. Υπάρχει βέβαια και η λύση να τα αφήσω στον παππου και την γιαγιά. Απο την μια πλευρά μπορεί να ταλαιπωρηθουν απο το πηγεναι ελα στο ταξίδι. Απο την αλλη αμα τα αφήσω δεν είναι σίγουρο οτι θα έχουν σωστές ώρες ύπνου, φρούτα λαχανικά, καθε μερα νεο φαγητό και νερο. Καλα το ότι δεν θα τα βγάζουν είναι αυτονόητο. Εσείς τι προτείνετε?
 
@Giopant στα πουλάκια της φωτογραφίας αναφέρεστε; Αν ναι και είναι μόνο για τρεις μέρες μπορείς να τα αφήσεις σπίτι. Εγώ το καλοκαίρι όταν πηγαίνω διακοπές βάζω μια μεγάλη ποτίστρα βάζω και μια έξτρα ταιστρα και τις 4 μέρες που λείπω είναι μια χαρά. Το ταξίδι σίγουρα δεν θα είναι ότι καλύτερο και ο παππούς και η γιαγιά μπορεί να κάνουν κάτι λάθος
 
Καλύτερα να τα αφήσεις στο σπίτι, το ταξίδι και η αλλαγή περιβάλλοντος μπορεί να τους δημιουργήσει στρες. Βάλε μπόλικο φαγητό κρέμασε και ένα τσαμπι κεχρι φρέσκο νεράκι και καλό ταξίδι!
 
Καλησπερα, αύριο θα φύγω για ενα τριήμερο και μαλλον θα τα παρω μαζι μου. Υπάρχει βέβαια και η λύση να τα αφήσω στον παππου και την γιαγιά. Απο την μια πλευρά μπορεί να ταλαιπωρηθουν απο το πηγεναι ελα στο ταξίδι. Απο την αλλη αμα τα αφήσω δεν είναι σίγουρο οτι θα έχουν σωστές ώρες ύπνου, φρούτα λαχανικά, καθε μερα νεο φαγητό και νερο. Καλα το ότι δεν θα τα βγάζουν είναι αυτονόητο. Εσείς τι προτείνετε?
Ποτέ δεν άφησα τα πουλιά, πάντα τα έπαιρνα μαζί μας στις εκδρομές (εκτός κάποιων μονοήμερων) ή τα ταξίδια.
Πάντα παρατηρούσα-ρώ πως ''αυτού του είδους οι αλλαγές'' τα ευχαριστούν και τ΄ανανεώνουν μπορώ να πω.
Η σταθερή ότι βρίσκονται με τους δικούς τους ανθρώπους, πιστεύω πως δεν τ΄αφήνει να επηρεαστούν από την αλλαγή περιβάλλοντος, ιδιαιτέρα όταν παραμένει σταθερό το βασικό καθημερινό τους πρόγραμμα.
πχ
Σταθερές ώρες ύπνου-ησυχίας,
σκέπασμα του κλουβιού και φωτάκι νυκτός,
έξοδοι από το κλουβί και απασχόληση μαζί τους.
Όσο βρίσκονται μόνα αφήνω ανοικτή την τηλεόραση ή ράδιο για συντροφιά (εφόσον αυτό κάνω και όταν βρίσκονται μόνα στο σπίτι),
Φροντίζω να υπάρχουν κατάλληλες συνθήκες μεταφοράς στο αυτοκίνητο (θερμοκρασία-καθαρός αέρας στην καμπίνα, προστασία από τον ήλιο), σωστή ακινητοποιήση του κλουβιού και ανάλογη οδήγηση ώστε να μην ταλαιπωρούνται (προσοχή στην ταχύτητα όταν υπάρχουν στροφές, λακούβες κτλ κτλ).
 
Back
Top