Γενικά Να πάρω το Zako του εκτροφείου ή αυτόν του καταστήματος;

ΠΑΝΟΣ

PB Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
141
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά γειά σας!Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη! Πρόσφατα στο μαγαζί της γειτονιάς μου φέρανε έναν αφρικανικό γκρίζο μωρό 3 μηνών. Είναι πολύ γλυκός,ήσυχος κτλ. Πιό παλιά είχα ρωτήσει έναν εκτροφέα για αφρικανικό γκρίζο και μου είπε ότι τώρα μπορεί να μου δώσει.Αυτός που είναι στο μαγαζί κάθεται να τον χαιδέψεις αλλά δεν είναι ήμερος.Απλώς με κοιτάει όταν φεύγω με ένα γλυκό βλέμα και τον λυπάμαι. Είμαι σε ένα δίλημα να πάρω αυτόν απο το μαγαζί ή απο τον εκτροφέα;
 
Κατά τη γνώμη μου δεν υφίσταται δίλημμα. Εκτροφέας και πάλι εκτροφέας. Απο εκεί μπορείς να ελέγξεις άμεσα πόσο φροντίζει τα πουλιά του και επίσης θα είναι και ταισμένο στο χέρι. Αν πάρεις το ταλαίπωρο απο το πετ σοπ ο μαγαζάτορας θα πάρει άλλο πουλί για να ταλαιπωρεί γιατί ξέρει οτι έχει κέρδος.
 
Αναλογως το εκτροφειο και αναλογως το πετ...
Η γνωμη μου ειναι να ελεγξεις και το εκτροφειο και το πετ σοπ;)
Το οτι ειναι εκτροφειο δεν σημαινει απαραιτητα να ειναι και καλο, μην ψαρωνουμε τοσο ευκολα:)https://community.petbirds.gr/threads/Εκτροφείο-Παπαγάλων-Βασανιστήριο.12439/ (κι οχι μονο αυτο😡)
Κι αφου το χαιδευεις δεν θεωρειται ημερο; Τι αλλο να κανει απο την στιγμη που εισαι αγνωστος γι αυτον;
3μηνων ποσο αγριο να ειναι;Βρεφος ειναι...
 
Αναλογως το εκτροφειο και αναλογως το πετ...
Η γνωμη μου ειναι να ελεγξεις και το εκτροφειο και το πετ σοπ;)
Το οτι ειναι εκτροφειο δεν σημαινει απαραιτητα να ειναι και καλο, μην ψαρωνουμε τοσο ευκολα:)
Κι αφου το χαιδευεις δεν θεωρειται ημερο; Τι αλλο να κανει απο την στιγμη που εισαι αγνωστος γι αυτον;
3μηνων ποσο αγριο να ειναι;Βρεφος ειναι...
Κα Νικη μελετημενες απαντησης βλεπω..συμφωνο σχεδον σε ολα μαζισας! ΚΓ. 😉
 
το οτι μπορεις και πηγαινεις στο πετ και τον παρακολουθεις ειναι
ενα πολυ σημαντικο στοιχειο
αν εχεις την ιδια δυνατοτητα και στον εκτροφεα (και δε ψωνισεις γουρουνι στο σακι)τοτε εσυ θα αποφασισεις ποιο πουλακι συμπαθεις περισοτερο.. Ποιο ειναι σε καλιτερες συνθηκες διαβιωσης.. Και αυτο θα παρεις
 
Αυτός που είναι στο μαγαζί κάθεται να τον χαιδέψεις αλλά δεν είναι ήμερος.Απλώς με κοιτάει όταν φεύγω με ένα γλυκό βλέμα και τον λυπάμαι. Είμαι σε ένα δίλημα να πάρω αυτόν απο το μαγαζί ή απο τον εκτροφέα;

Αχ, αυτό το βλέμμα, μου΄χει ραγίσει την καρδιά πολλές φορές.☹
Με όλα τα ζωάκια του πετ σοπ το παθαίνω αυτό.
Είναι τόσο γλυκά όλα τους, τα λυπάσαι και τα θέλεις κοντά σου να τα φροντίσεις, αλλά...

Πιστεύω ότι πήρες σωστή απόφαση.
 
Back
Top