Γενικά Να πάρω rosella, κακαρίκι ή ringneck;

Babistouta

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
38
Πόλη
Πειραιάς
καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Θα ήθελα την γνώμη σας. σκέφτομαι να προσθέσω νέο μέλος στήν οικογένεια. είμαι μεταξύ rosellas kakariki ή ringneck. Δυστυχός δουλεύω πολλές ώρες την ημέρα. Ποιό είδος πιστέυετε οτι θα ήταν καλύτερο;Nα πάρω ζευγάρι;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Crimson Rosella Parrot
Παπαγάλοι Eastern Rosella (Ίστερν Ροζέλα)
Ρίξε μια ματιά. Θα μάθεις πολλές πληροφορίες όσο αναφορά τις Ροζέλες. Εγω θα σου έλεγα να πάρεις ζευγαράκι, αφου λείπεις πολλές ώρες απο το σπίτι. Ετσι ώστε το ένα να έχει παρείτσα το άλλο.
 
ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Θέλω εδω και καιρό να αποκτήσω εναν παπαγάλο (τώρα 2 γιατί θα πάρω ζευγάρι τελικά)
έχω πάει σε πολλά pet shop έχω διαβάσει αρκετά στο internet και γενικότερα ψάχνομαι. εκτός απο τον χρόνο ολες οι αλλες προυποθέσεις πληρούνται.
 
Αυτή είναι πονεμένη ιστορία, να σου πώ την αλήθεια τους πετσοπάδες δεν τους πάω πήγα πρόσφατα σε εναν δεν ηξερε τιποτα άσε που τα λυπήθηκα τα πλασματάκια ήταν στοιβαγμένα το ένα πανω στο άλλο (γιορτες βλεπεις) σε ένα άλλο τα πουλιά δεν ηταν και στην καλύτερη κατάσταση, γενικότερα δεν τους εμπιστεύομαι γιατι είναι "έμποροι" εκτροφείς δεν έχω βρεί μόνο με τον κο Αργυρού μίλησα αλλά και πάλι πόσο σίγουρος μπορεί να είμαι αφού δεν θα έχω δει το πουλί πριν το πάρω;ξέρετε κανένα εκτροφέα στην Αθήνα;
 
Johnny το πρώτο ειναι στην Αγίου Δημητρίου αν ξέρεις πριν στρίψουμε για Κερατσίνι. Το άλλο ειναι σε κεντρικο σημείο του πειραία στην Τερψιθέα (η αλήθεια ειναι οτι ειναι λιγο καλύτερο απο το πρώτο που σου ανέφερα)
 
Αυτό στην Αγίου Δημητρίου δεν το έχω δει... Είναι κοντά στη χορμοβίτου δηλαδή; Εκεί που στρίβουν τα λεωφορεία; Είχα επισκευτεί ένα στη Γούναρη πρόσφατα. Ο τύπος που το είχε ήταν άθλιος! Καταρχάς όλα του τα πουλιά ήταν μαδημένα και μες τη βρόμα και τις κουτσουλιές. Είχε μια ροζέλα, μεταξύ άλλων, στη βιτρίνα που ήταν φουσκωμένη και χιλιοφοβισμένη και την έδινε 200 ευρώ, αν θυμάμαι καλά!
Επειδή ενδιαφερόμουν για κοκατίλ, με πήγε μέσα όπου είχε και τα υπόλοιπα μέσα σε ένα δωμάτιο, με ελάχιστο φως, ο χώρος μύριζε άθλια και το ένα ζευγάρι το έδινε 150 ευρώ!
Μιλάμε είχε φοβερό θράσος... Μιλούσε με μία απαξίωση για το πουλάκια, λες και ήταν τσίχλες από περίπτερο...
 
Ειναι Αγ. Δημητριου και Αγχιαλου στο αριστερό σου χέρι. Πήγαινε να δεις και πες μου. Αυτό που λες στην Γούναρη το εχω δεί αλλά απ εξω με τίποτα δεν θα έμπαινα μέσα. Γι αυτο σου λέω δεν τους παω τους πετσοπάδες (σίγουρα θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, να μην παρεξηγηθώ) Απο που να πάρω τις Roselles μου;
 
κατάλαβα που λες. Θα περάσω να το δω!
Δεν ξέρω κάποιον για Roselles, λυπάμαι. Ευτυχώς ο δικός μου πετσοπάς είναι σίγουρα εξαίρεση γιατί όταν του λέω ότι θέλω καινούριο πουλί ή θα μου τα φέρει στο μαγαζί και θα διαλέξω όποιο θέλω και αν θέλω φυσικά ή θα με πάει στον εκτροφέα να τα δω από κοντά...
Χώρια που το μαγαζί του και τα πουλιά του σφίζουν από καθαριότητα και υγεία!
Αλλά σίγουρα είναι εξαίρεση...
 
Back
Top